GEBELİKTE İLK DOKTOR KONTROLÜ

Hamilelikte ilk doktor muayenesi ne zaman olmalıdır?

Hamilelik düşünen bayanlarda adet gecikmesi akla hemen gebeliği getirir. Acaba hamile miyim? Böyle durumlarda yani adet gecikmesi ile gebelikten şüphelenildi ve evde gebelik testi yapıldı. Yaşasın! Sonuç çift çizgi yani hamilesiniz. Şimdi sıra geldi doktora gidip gebelikten emin olmaya. Hamilelik evde yapılan idrar testleri ya da hastanede kan verilerek öğrenilebilir. Kan testi ile yapılan gebelik testleri kesin sonucu verir. Peki, ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmelidir?

Gebelikten şüphelenildiğinde beklemeden mutlaka doktora gidilmelidir. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde belirli bir günü ya da zamanı beklemenize gerek yoktur. Doktora hemen gidilerek hamileliğin kesin tespiti yapılmalıdır. Eğer hamile iseniz bir an önce gerekli tahlilleri yaptırmak faydalıdır. Bazen adet gecikmesinden dolayı doktora başvurulur. Yapılan kan testi ile gebelik öğrenilir ve gerekli tahliller yapılır.  Hamilelikte ilk doktor muayenesinde, öncelikle gebelikten kesin emin olmak için ultrason muayenesi ya da kan verilerek gebelik kesinleşir. Gebeliğin kesinleşmesi ile doktor, bebeğin kalp atımının olup olmadığına bakar. Eğer kalp atışı varsa bebeğin canlılığı kesinleşir. Ancak kalp atımı yoksa doktorunuz birkaç gün ya da bir hafta sonra tekrar gelmenizi ister. Çünkü gebeliğin ilk haftalarında kalp atımı olmayabilir. Böyle durumlarda bir kaç gün bebeğin kalp atımının oluşması beklenir. Bu da genellikle gebeliğin 6. haftasına denk gelir.

Hamilelikte bebeğin kalp atımı ilk haftalarda da duyulabilir daha sonra da duyulabilir. Bu tamamen bebeğin kalp atışlarının oluşması ile ilgili bir durumdur. Genellikle bebeklerde kalp atımı 5–6. haftalarda olur. Gebelikten emin olunduktan ve bebeğin kalp atışının olması ile birlikte gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluştuğundan emin olunur. Bu aşamadan sonra diğer tahliller yapılarak gebelik takibi sürdürülür. Doktorunuzun önerdiği planda gebelik takibi sürdürülür. Önemli olan gebelik öğrenildikten sonra hemen gerekli tahlillerin yapılmasıdır. Bunun içinde beklemeden bir an önce doktora başvurmak gerekir. Bebeğin canlı olup olmadığı yani bebeğin kalp atımının olduğundan kesin emin olmak için ilk doktor muayenesi önemlidir. Ayrıca hamile olduğunuzu bilmeden önce kullandığınız ilaç varsa mutlaka doktorunuza söylemelisiniz.

İlk doktor muayenesinde anne adayından kan alınarak, kan sayımı yapılır ve kansızlık olup olmadığına bakılır. Kan uyuşmazlığının saptanması, idrar testleri ve annede bir sağlık sorununun olup olmadığına bakılması ilk doktor muayenesinde yapılan diğer tahlillerdir.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.