Gebelikte kabızlık nasıl geçer?

Gebelikte kabızlık nasıl geçer?

Gebelikte kabızlık neden oluşur? Gebelikte kabızlık tedavisi? Gebelikte kabızlığa ne iyi gelir?

Gebelikte birçok sorun görülebilir. Bu sorunlardan birisi de gebelikte kabızlıktır. Kabızlık gebelikte oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Her bayan hamileliğinde kabızlık sorununu yaşamıştır.

Peki, gebelikte kabızlık neden oluşur?

Gebelikte kabızlığın görülmesinde birçok neden olabilir. Bilindiği gibi gebeliğin başlaması ile birlikte vücut değişime uğrar ve bunun sonucunda çeşitli gebelik şikâyetleri ortaya çıkar. Kabızlığın yaşanmasında en önemli neden sindirim sisteminin yavaşlaması ve rahmin büyümesiyle birlikte baskı yapmasıdır. Kabızlığın bir diğer görülme nedeni de basur (hemoroit) sorunudur. Basur ve makatta çatlama kabızlığın oluşumunu arttırmaktadır. Kabızlığı önlemenin bazı yolları vardır. Dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı kabızlık sorununu azaltır.

Kabızlığı önlemenin yolları nelerdir?

Kabızlığı önlemenin ve korunmanın ilk yolu lifçe zengin yiyeceklerle beslenmek ve bol sıvı tüketmektir. Lifli gıdalar kabızlıktan korunmada ilk sırada yer alır. Peki, lifli gıdalar nelerdir? Kepekli gıdalar, yulaf ezmesi, barbunya, kepekli makarnalar, taze meyve ve sebzeler, pirinç, kuruyemiş, posalı yiyecekler vb.dir. Bol sıvı tüketmekte kabızlığı önlemenin bir diğer yoludur. Ayrıca meyve kompostoları, kayısı, erik, kuru üzüm ve evde hazırlanan meyve suları mutlaka gebelikte tüketilmelidir. Bağırsakların rahat çalışması için kayısı ve diğer meyve kompostolarını tüketebilirsiniz. Bol su tüketimi normal zamanlarda olduğu gibi gebelikte de oldukça gerekli ve önemlidir. Bu nedenle su tüketimine dikkat etmelisiniz. Meyve kompostoları ve bol sıvı tüketmek sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığı önler.

Tuvaletinizi ihtiyaç duyulduğu anda yapmak ve düzenli yürüyüş kabızlığı önleyen bir diğer yoldur. Gebelikte kabızlık sorunu yaşadığınızda doktorunuza danışmadan ilaç ya da bitki çayı tüketmeyin. Bitki çayları bazen gebelikte önerilmez. Bunun nedeni bazı bitki çaylarında sinameki bulunmaktadır ve gebelikte önerilmez.

Gebelik egzersizlerinizi doktorunuza danışarak düzenli yapmaya çalışın. Egzersiz ve açık havada yürüyüş kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Tüm bunlara rağmen kabızlık sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.