GEBELİKTE KAHVE İÇMEK ZARARLI MI?

GEBELİKTE KAHVE İÇMEK ZARARLI MI?

Gebelik süresince anne adayının aklına birçok soru gelir. Acaba bebeğime zarar verir mi? Düşüncesi anne adaylarının endişelenmesine neden olur. Gebelik dikkat isteyen bir süreçtir ve bu dönemde anneler çok dikkatli olmalıdır. Bu yazımızda anne adaylarının kararsızlık yaşadığı bir konu olan, gebelikte kahve tüketimi hakkında bilgi vereceğiz. Hamilelikte kahve içmek bebeğe zarar verir mi? Gebelikte ne kadar kahve içmeliyim? Gebelik ve kahve tüketimi

Kahveyi herkes sever ve çoğu kişi gün içerisinde her gün mutlaka bir bardak kahve içer. Herkesin bu kadar severek tükettiği kahve, gebelikte zararlı mıdır? Bu soruya kesin bir cevap vermek zordur. Çünkü zarar verip vermeyeceği içilen kahve miktarına bağlıdır. Kahve içerisinde kafein bulunduğu için, aşırı miktarda kahve tüketiminin bebek üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Gebelikte kahveyi tehlikeli yapan, kahve içerisinde bulunana kafein maddesidir. Kafein maddesinin fazla miktarda alınması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu durum gebelikte ya da normal zamanda da aynıdır. Gebelikte kafein maddesinin az alınmasının bir zararı yoktur. Bu nedenle hamile bayanlar günde en fazla 2 bardak kahve içebilir.

Gebelikte sadece kahve değil, her türlü besinden yeteri kadar tüketilmeli ve fazlaya kaçılmamalıdır. Fazla kahve tüketiminin yani fazla kafein alımının gebelikte birçok soruna yol açtığı görülmektedir. Gebelikte kahve içmek zararlı değildir, zararlı olan kahve içerisinde ki kafeindir. Bu yüzden kafein içeren besinleri az miktarda tüketmekte fayda vardır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kafein içerikli besinlerin fazla tüketilmesi de zararlıdır. Gebelikte fazla kafein alımı, düşüklere neden olabileceği gibi bazı doğumsal sorunlara da yol açabilir.

Bu nedenle hamile bayanlar kahve tüketimini sınırlandırmalı ya da kahve gibi içecekleri içmemelidir. Fazla kahve içiminin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Günde en fazla iki bardak kahve içiminin herhangi bir zararı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.