Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Bu yazımızda gebelikte karın ve kasık ağrıları hakkında bilgi vereceğiz. Gebelikte kasık ağrıları neden olur? Gebelikte karın ve kasık ağrıları hangi aylarda olur?

Gebelikte karın ve kasık ağrısı oldukça sık görülen bir durumdur. Çoğu bayan gebelik süresince bu tür ağrılarla karşılaşmıştır. Hamileliğin ilk dönemlerinde bu ağrılar daha belirgin şekildedir. Karın ve kasık ağrısı normal bir durumdur ancak bazı ağrılar şiddetli şekilde olmakta ve tedavi gerektirmektedir. Hamilelikte kasık ağrıları, kas ve bağların gerilmesi sonucunda oluşur. Genelde bu ağrılar keskin ve kramp tarzındadır. Ani bir harekette, kalkarken, öksürürken vb. durumlarda bu ağrılar daha belirgin olur. Gebelikte karın ve kasık ağrısı kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de görülebilir. Her anne adayı gebelikte bu ağrılarla karşılaşmıştır. Peki, bu ağrılar ne zaman olur?

Gebeliğin ilk günlerinde adet gecikmesi ile birlikte karın ve kasık ağrıları hafif şekilde hissedilir. Gebeliğin ilk aylarından itibaren özellikle 6–8. haftalar arasında ağrılar daha belirgin şekilde hissedilir. Gebeliğin 3.ayından sonra hissedilen kasık ağrıları rahmin büyümesinden dolayı kaynaklanır. Gebeliğin ilk belirtilerinden birisi karın ve kasık ağrısıdır. Adet dönemine yakın bu ağrılar hissedilmeye başlar. Henüz anne adayının gebelikten haberi yoktur ve bu ağrıları regl ağrıları sanabilir. Beklenen adet geciktiğinde anne adayı gebelikten şüphelenebilir. Karın ve kasık ağrılar hafif olabileceği gibi zaman zaman şiddetlenebilir.

Gebelikte anne adayı birçok sorunla karşılaşabilir. Kabızlık, mide bulantısı, karın ağrısı gibi yaşanan sindirim sistemi bozuklukları nedeniyle anne adayı karın ağrısından şikâyetçi olur. Gebelikte karın ağrısını azaltmak için, bol su tüketimine ve lifli gıdalar tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Gebelikte yaşanan karın ve kasık ağrılarını doktora danışmalısınız. Bazı ağrılar çok şiddetli ve uzun süre olabilir. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Son aylarda yaşanan kasılmalar ve ağrılar erken doğumun habercisi olabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.