GEBELİKTE KORDON DOLANMASI

GEBELİKTE KORDON DOLANMASI

Anne adayları hamile olduğunu öğrendikten sonra hem sevinci hem de endişeyi bir arada yaşarlar. Doğuma kadar anne her zaman endişelidir. Çünkü gebelikte anne birçok sorunla karşılaşabilir. Bu sorunlardan birisi de kordon dolanmasıdır. Belki de annelerin en çok korktukları olay budur. Eğer anne adayının çevresindeki kişilerde bu konuyla ilgili kötü anılarını anlatıyorsa anne adayı daha çok korkar ve daha büyük bir endişe yaşar. Bu yazımızda annelerin merek ettiği kordon dolanması ve kordon dolanmasının neden olduğunu konusunu açıklayacağız.

İlk olarak kordon dolanmasına neden olan göbek kordonunu açıklayalım. Göbek kordonu bebeği anneye bağlayan bir bağdır. Bebeğin tüm yaşamsal olaylarını bu kordon sağlar. Bebeğin kirli kanı kordon aracılığı ile atılır. Aynı zamanda oksijence zengin kanı içerisindeki damarlar sayesinde fetüse götürme gibi görevleri vardır. Göbek kordonu bir metre uzunluğunda olup gebelikte geçici organlardan birisidir. Kordon dolanması aslında tehlikeli değildir. Uzmanlara göre 100 hamileliğin çok az bir yüzdesinde tehlikeli olduğunu söylenmiştir. Hamilelikte anne karnındaki bebeğin elinde, ayağında ve de boynunda kordon dolanması olabilir. Kordon dolanması çeşitli sebeplerden olabilir. Doğum sırasında olabileceği gibi bebeğin hareketlerinden de kaynaklanabilir. Kordona bağlı nedenlerden en önemlisi, kordon damarlarının darlığından kaynaklanan nedenlerdir. Normal olarak 1,5 cm kalınlığında olması gereken göbek kordonu çeşitli sorunlardan dolayı daralabilir. Bununla birlikte bebek kordona da dolanabilir.

Bebek kordona dolandığı zaman hemen müdahale edilmelidir. Bebeğin kordona dolaştığı da ancak ultrasonda ve doğum sırasında anlaşılır. Kordon dolanması sonucunda bebeğe daha az kan ve oksijen gider. Bununla beraber kalp atışları yavaşlar. Böyle durumlarda bebek normale dönmezse hemen sezaryene alınmalıdır. Kordon dolanması önceden anlaşılamamaktadır. Aniden oluşabilen bu olay ultrasonda görülür. Eğer bebeğin boynunda kordon görülmüşse ancak bebeği sıkmıyorsa normal doğum olabilir. Eğer bebğin boynuna bir ya da daha fazla dolanmış ve bebeği oksijensiz bırakıyorsa sezeryan doğum düşünülür. Anne adaylarının merak ettiği bir durumda kısa ve uzun kordonun arasındaki farkın ne olduğudur. Göbek kordonunun 30 cm den kısa olmasına kısa kordon, 70 cm den uzun olmasına da uzun kordon olarak adlandırırız. Göbek kordonunun uzun olması kordon dolanmasına neden olan sebeplerden biridir. Genel olarak kordon dolanması hamileiğin son haftasında ve doğum sırasında görülen bir olaydır. Bu nedenle doğum belirtilerinin başlaması ile birlikte hemen bir hastaneye gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.