GEBELİKTE SIK İDRARA ÇIKMA

GEBELİKTE SIK İDRARA ÇIKMA

Gebelikte sık idrara çıkma? Gebelikte sık idrara çıkma nedenleri ve tedavisi?

Gebeliğin başlaması ile birlikte vücut değişmeye başlar. Hormonların etkisi ile anne adayında birçok gebelik şikâyeti görülür. Bu gebelik şikâyetlerinden birisi de sık idrara çıkmadır. Sık idrara çıkma gebeliğin yaygın belirtilerinden olup, gebelikte yaşanması normal bir olaydır. Gebelikte sık idrara çıkma genelde hamile kaldıktan 6–8 hafta sonra ortaya çıkar. Gebeliğin ilk 3 ayında ve son 3 ayında rahmin idrar torbasına bası yapması nedeniyle sık idrara çıkma şikâyeti görülür. Gebe olamayan kişilerde sık idrara çıkma bir hastalık olarak değerlendirilir, ancak gebelikte normal bir durumdur. Gebelik şikâyetlerinin oluşmasında ki en temel neden hormonal değişikliklerdir. Gebelikte sık idrara çıkmanın nedeni de hormonaldir. Vücuttaki kan miktarının artması idrar torbasının daha sık dolmasına neden olur. Ayrıca bu değişimler böbreklere daha hızlı şekilde kan akışına neden olur. Bunun sonucun da da sık idrara çıkma durumun yaşanır. Özellikle rahmin büyümesi ve idrar torbasına baskı yapması sık idrara çıkmanın en temel nedenidir.

Anne adayının akşamları çok fazla sıvı almaması ve çay kahve gibi içecekleri fazla tüketmemesi önerilir. Çünkü akşam geç saatlerde alınan fazla sıvı, gece çok idrara çıkmanıza neden olur. Gündüz bol sıvı alınması gerekir, çünkü sıvı alımını azaltmak idrar yolu enfeksiyon riskini artırır. Sık idrara çıkmayı azaltmak için, idrar yaparken öne doğru eğilerek idrar torbasının tamamen boşalmasını sağlamak gerekir. Bazı anne adayları sık idrara çıkmamak için sıvı alımını azaltmaktadır. Bu yanlıştır, vücudun sıvı miktarını azaltmak doğru değildir. Bu nedenle gün içerisinde bol su ve sıvı tüketmek gerekir.

Sık idrara çıkmak gebelikte normaldir. Ancak idrar yaparken yanma ve acı gibi bir durum söz konusu ise hemen bir doktora gidilmelidir. Çünkü idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu gebelikte görülen yaygın enfeksiyon türlerindendir. Tedavi edilmediği sürece erken doğum riskine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.