GEBELİKTE SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

GEBELİKTE SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

Sonbaharın gelmesiyle hastalıklarda kapıya dayandı. Havaların aniden soğuması çeşitli hastalıkları da beraberinde getirdi. Bu durumdan en çok bebekler, çocuklar ve gebeler etkilenmektedir. Bebekler, çocuklar ve hamile bayanlar hava değişiminden daha çabuk etkilenmekte ve daha kolay hasta olmaktadır. Gebelik döneminde anne adayları grip ve soğuk algınlığına çok dikkat etmelidir. Çünkü normal zamanda hafif şekilde seyreden bu hastalıklar, gebelik döneminde daha ağır seyrediyor. Ayrıca gebelik döneminde grip ve soğuk algınlığı daha uzun sürmektedir. Bayanların çoğu gebelik döneminde grip ya da soğuk algınlığına yakalanmıştır. Normal zamanlarda ilaç alarak iyileşmek mümkündür ancak gebelikte ilaç alımı kısıtlanacağı için anne adayı oldukça zorlanır. Çoğu anne adayı bu tür hastalıklarda bebeğine bir zarar olup olmayacağını merak eder. Ama içiniz rahat olsun, çünkü bu tür hastalıklar gebeliği etkilemez. Gebelikte grip ya da soğuk algınlığına yakalandığınızda, doktorunuzun haberi olmadan ilaç ya da vitamin takviyesi almayın. Doktorunuzun önereceği ilaçlar hem sizin hem de bebeğiniz için en güvenilir ilaçlardır. Bu nedenle doktor kontrolü altında ilaç almak en doğrusudur.

Anne adayı grip ya da soğuk algınlığına yakalanmış ise çok dikkatli olmalıdır. Çünkü dikkat edilmezse ve önlem alınmazsa hastalık daha şiddetlenerek hayatı tehdit eden durumlara zemin hazırlar. İlk olarak hamilelik döneminde grip belirtileri oluşursa hemen bir doktora gidilmelidir. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Eğer 38 derecenin üzerinde ateş varsa, soluk alıp vermede güçlük çekiyorsanız, vücudunuzda kızarıklık ya da döküntü oluyorsa, göğüs ağrısı oluşursa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Soğuk algınlığı için anne adaylarına öneriler;

  • Havaların soğumaya başlaması grip mevsiminin geldiğini gösterir. Bu nedenle grip salgınından korunmak için yakın temaslardan kaçınmak ve toplu yerlerde fazla bulunmamak en iyisidir.
  • Hijyen kuralları gebelikte oldukça önemlidir. Bu nedenle hijyen kurallarına özen göstermek gripten korunmada en etkili yöntemdir.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek bağışıklık sistemi için şarttır.
  • Sigara içen anne adaylarında grip belirtileri daha ağır seyreder. Bu nedenle asla sigara içmemek gerekir.
  • Uyurken ve yatarken daha kolay nefes almak için başınızı hafifçe yüksekte tutun.
  • Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda sıvı kaybı olacağından bol sıvı tüketmeye çalışın. Sıvı alımı hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir.
  • Bu tür hastalıklarda en iyi ilaç dinlenmektir. Kendinizi hasta hissettiğiniz anda hemen dinlenin. Kendinizi fazla yormayın.
  • Grip ve soğuk algınlığında vücut direncini düşürmemek için dengeli ve düzenli beslenin. Bol miktarda C vitamini içeren meyvelerden tüketin.
  • Bol bol dinlenmek, kendinizi yormamak, C vitamini içeren meyveleri yemek ya da suyunu içmek, iyi bir uyku, düzenli beslenmek soğuk algınlığının en iyi tedavisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.