GEBELİKTE TATİLE ÇIKILIR MI?

Hamileyken tatile çıkılır mı?

Bu yazımızda anne adayların en çok merak ettiği konulardan biri, gebelikte tatile çıkılır mı hakkında bilgi vereceğiz. Hamileyken tatile çıkılır mı? Anne adayı nelere dikkat etmeli?

Normal ve sorunsuz bir gebelik dönemi geçiren anne adayının tatile çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur. Öncelikle anne adayı bu konuyu doktoruna danışmalı ve doktorun izin vermesi durumunda tatile çıkmalıdır. Tatile çıkmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bazı durumlarda anne adayının seyahat etmesi sakıncalı olabilir. Bu durumlar; erken doğum tehdidi, vajinal kanamalar, anne adayının daha önceden düşük yapması, çoğul gebelikler, herhangi bir kronik hastalığı olanlar ve hipertansiyonu olan anne adaylarının seyahat etmesi ve tatile çıkması sakıncalıdır. Bu nedenle doktorlar gebelik süresinde seyahat etmeyi tavsiye etmezler.

Anne adayının gebelik süreci normal ve sorunsuzsa tatile çıkabilir mi?

Hamileliği normal ve sorunsuz geçen anne adayları tatile çıkabilir. Hatta doğum öncesinde tatile gitmek dinlenmek anne adayına oldukça iyi gelecektir. Fakat anne adayı kendini yoracak ve zorlayacak aktivitelerden uzak durmalı ve bol bol dinlenmelidir. Hamileliğin ilk aylarında ve son aylarında yolculuğa çıkmak sakıncalı olabilir. Bu nedenle ilk aylar ve son aylarda tatile çıkmak sakıncalıdır. Ayrıca gebeliğin ilk dönemlerinde düşük tehdidi olabileceğinden anne adayı dikkatli olmalıdır.

Anne adayı hangi durumlarda doktora başvurmalıdır?

Tatilde olabilecek tüm aksilikler düşünülmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Özellikle tatil mekânı konusunda seçici olmak gerekir. Örneğin; çok sıcak bölgelere gitmek anne adayını rahatsız edecektir. Bu tür bölgeler hem anne hem de bebek için uygun değildir.

Olabilecek her türlü kanamalarda, şiddetli karın ağrısı, baş ağrısı ya da kusma durumlarında, ateş ve ishal dibi durumlarda hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Anne adayı hangi konularda dikkatli olmalıdır?

Gebelikte tatile çıkmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak gebeliğin ilk aylarında, son aylarında, anne adayının tatile çıkmasının sakıncalı olduğu durumlarda tatile çıkmak önerilmez. Anne adayı tatil konusunda dikkatli olmalıdır ve bazı önlemler almalıdır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tatil için aşırı sıcak bölgeler tercih edilmemelidir
  • Gebeliğin son aylarında uçak, tren ya da araba yolculuğu tehlikeli olabilir.
  • Gebeliğin ilk aylarında düşük tehdidi olabileceği için seyahat etmekten kaçınılmalıdır. zorunluı olmadıkça yolculuğa çıkılmamalıdır.
  • Otomobil ile seyahat edilecekse bel ve sırt bölgesi yastık ile desteklenmelidir. Mutlaka saatte bir mola verilmelidir.
  • Tatilde açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Yağlı ve ağır yemekler asla tercih edilmemelidir.
  • Bol bol su içmeye özen gösterin. Ancak şebeke suyu yerine kapalı şişelerde satılan suları tercih etmelisiniz.
  • Bol sıvı almak ve lifli besinleri tercih etmek gereklidir.
  • Alçak topuk ayakkabı ve bol rahat giysiler giyilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.