GEBELİKTE TOKSOPLAZMA

GEBELİKTE TOKSOPLAZMA

Bu yazımızda Toxoplasma hakkında bilgi vereceğiz. Toxoplasma her insanda görülebilir. Yani sadece gebelikte görülen bir durum değildir. Gebelik oldukça özel bir süreçtir ve her olumsuz durum bebeği etkiler. Hamilelikte görülen bazı hastalıklar da bebekte olumsuz etkilere yol açabilir. Gebelikte toksoplazma sık görülen bir durum değildir. Hamilelik döneminde anne adayının bu enfeksiyona yakalanma riski oldukça azdır. Ancak toksoplazmanın gebelik sırasında bulaşma durumunda bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu parazit hayvanlardan bulaşır. Özellikle parazit kedilerden bulaşır. İlk olarak 1908 yılında Afrika da gondi adı verilen bir tür kemirgende saptanan parazit, toxoplasma gondii adı verilen parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. Toksoplazma infekte bir kedinin dışkısı ile ya da az pişmiş ve çiğ etlerin yenmesi başta olmak üzere bu mikrobun bulaşmış olduğu gıdaların tüketilmesi ile de bulaşır.

Bu hastalık hamilelikte görülürse; detaylı ultrasonografi ile enfeksiyonun bebeğe zarar oluşturup oluşturmadığına bakılır. Ardından gebeliğin 20. haftasında bebeğin göbek kordonundan kan alınarak kesin sonuç belirlenir. bebeğin kanında IgM varlığı bebekte enfeksiyon olduğunu gösterir. Bu hastalık gebelikte görülürse bebekte kesin bir sorun olduğu anlamına gelmez. Gerekli testler yapılarak bebekte bir sorun olup olmadığı anlaşılır. Gerekli testler sonunda bebekte bu hastalık ciddi bir sorun oluşturmuşsa, gebelik sonlandırılır. Eğer kişi hamile değilse antibiyotik ile tedavi sağlanır.

Toksoplazma nasıl bulaşır; toksoplazma insana hayvanlardan özellikle kedilerden bulaşır. toksoplazma bulunan toprakla temas etmiş meyve ve sebzelerin yıkanmadan yenmesi ile hastalık bulaşır. enfekte bir kedinin dışkısı ile temas edildiğinde elerlin yıkanmadan ağza götürülmesi şeklinde de hastalık bulaşır.

Bu hastalığın belirtileri; hastalık genellikle yetişkin insanlarda pek belirti vermez ve hafif soğuk algınlığı şeklinde görülür. Ayrıca kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk şeklinde de görülebilir.

Bu hastalığın bebek için riskleri; Erken dönemde görülen toksoplazma düşük ya da ölü doğumlara neden olabilir. Bebekte oluşabilecek diğer sorunlar, zekâ geriliği, beyin hasarı ve beyinde su toplanması, görme ve işitme bozuklukları, sinir sistemi bozuklukları, epilepsi ve gelişme geriliğidir.

Hastalıktan korunma yolları;

  • En iyi yol hijyen kurallarına uymaktır.
  • Toprak işi ile uğraşan kişilerin mutlaka eldiven takması gerekir.
  • Salam, sosis vb. çiğ şekilde yenmemeli ve az pişmiş değil çok pişmiş et tercih edilmelidir.
  • Çiğ et ile temas ettikten sonra mutlaka eller temizce yıkanmalıdır.
  • Aynı şekilde çiğ et kestiğiniz bıçak, tahta vb. eşyaları iyice yıkamadan başka işlem yapmayın.
  • Meyve ve sebzeleri bol su ile yıkadıktan sonra tüketin.
  • Evde kedi besliyor iseniz kedinize çiğ et yedirmeyin ve dışarıda bırakmayın.
  • Kedinizin kumunu her gün değiştirmeniz gerekir.
  • Dışarıdan topladığınız ve aldığız yeşil yapraklı sebzeleri yıkamadan ve çiğ olarak tüketmeyin.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.