GEBELİKTE UYKUSUZLUK; Hamilelikte Uyku Problemleri

GEBELİKTE UYKUSUZLUK; Hamilelikte Uyku Problemleri

Bu yazımızda gebelikte uyku sorunları hakkında bilgi vereceğiz. Birçok anne adayı hamilelik süresince uykusuzluk problemi yaşamıştır. Genellikle hamileliğin son aylarında görülen uyku sorunları anne adayını oldukça rahatsız eder. Gebeliğin ilk aylarında uyku sorunları görülmez, hatta ilk aylarda anne adayı devamlı uyumak ister. Halsizlik ve uykuya yatkınlık hamileliğin ilk aylarında sıkça görülür. Fakat gebeliğin ilerleyen haftalarında anne adayında çeşitli nedenlerle uykusuzluk şikâyeti görülür. Peki, anne adayları ne yapmalı?

  • İlk olarak anne adayı her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmaya özen göstermelidir. Bu şekilde uyku düzeni sağlanır.
  • Gebelikte yatış şekli de çok önemlidir. Sırt üstü ya da yüz üstü yatmak çok yanlıştır. Gebelikte sırt üstü yatmak çeşitli sorunlara neden olur. Aynı şekilde karın üzerine yatmakta bebeğe zarar verebilir. Çünkü karın üzerine baskı yapılacağı için bu tür yatış şekillerinden kaçınılmalıdır.
  • Her insanın bir yatış şekli vardır. Bu nedenle gebelikte anne adayları çok zorlanır. Çünkü bazı yatış şekilleri gebelikte sakıncalı olabilir. Örneğin sırt üstü yatmak kan dolaşımını yavaşlatır ve nefes almada güçlük yaşarsınız. Bu yüzden gebelikte sırt üstü yatmaktan kaçınılmalıdır.
  • Gebelikte sık idrara çıkmak, uyku problemleri nedenleri ararsında yer alır. Bu nedenle gece yatmadan önce bol sıvı tüketmeyin.
  • Stres en önemli uykusuzluk nedenidir. Bu nedenle iyi bir uyku için hem bedenen hem de ruhen iyi olmanız gerekmektedir. Stres bebek için oldukça zararlıdır. Bu nedenle stresli ortamlardan uzak durmak gerekir.
  • Hamilelik süresinde anne adayının sol yanına yatması faydalıdır. Çünkü sol yana yatıldığında damarlar üzerindeki baskı azalacağından kan dolaşımı hızlanır. Bu da sizin daha rahat uyumanızı sağlar.
  • Uyumadan önce duş almak ve bir bardak süt içmek uykunuzun gelmesini sağlar. Ayrıca akşam çay ve kahve içmekten sakının.
  • Gebelik egzersizleri anne adayının rahatlamasını sağlar. Doktorunuzun önerdiği şekilde yürütüş ve egzersizleri yapmaya özen gösterin. Bu şekilde gece daha rahat uyuyabilirsiniz.
  • Gebeliğin son aylarında uyku şikâyetleri daha da artar. Anne adayları bütün gece uyuyamamaktan şikâyet eder. Kasık ve bel ağrıları gece uyuyamamaya neden olur. Ayrıca karnın büyümesi sonucu anne adayı rahat bir pozisyonda uyuyamaz. Bu da uykusuzluğa neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.