GEBELİKTE VAJİNAL DUŞ

Hamilelikte vajinal duş zararlı mı?

Bu yazımızda kadınların sıkça sorduğu vajinal duş hakkında bilgi vereceğiz. Gebelikte vajinal duş zararlı mıdır? Cinsel ilişkiden sonra vajinal duş yapılmalı mı? Vajinal duş gebe kalmayı önler mi?

Bayanlar cinsel ilişki sonrası vajinal duş yöntemini sıklıkla kullanır. Bayanların vajinal duş yapmasının amacı gebeliği önlemektir. İlişki sonrasında vajinanın yıkanarak spermlerin uzaklaştırılması ile gebelik önlenmiş olur. Aslında bu yanlıştır. Birçok bayan vajinal duşu bir tür doğum kontrol yöntemi olarak kullanmaktadır. Fakat vajinal duş gebeliği önlemez. Ayrıca vajnal duş ile bulaşabilecek hastalıkların da önlenildiği düşünülür. Vajinal duş bu iki amacı da gerçekleştirmez. Gebeliği önlemez ve bulaşabilecek hastalıkları da engelleyemez.

Vajinal duş hem gebelik döneminde hem de normal zamanlarda önerilmeyen bir yöntemdir. Çünkü vajinal duş enfeksiyona yatkınlık sağlayan bir davranıştır. Basınçlı su ya da başka sıvılarla vajinanın yıkanma işlemine vajinal duş denilmektedir. Bir çok bayan bu yöntemi gebelikten korunmak için uygular, ancak hamilelikten korunmak için bu yöntem yetersizdir. Spermler hareketli olduğu için, cinsel ilişki sırasında vajina içine boşalma olduğunda, spermler hızlı bir şekilde rahim ağzına doğru ilerler. Yani ilişki sonrasında vajinayı yıkamak hamilelikten korunmak için doğru bir yöntem değildir.

Vajina içini yıkamak yani vajinal duş, sanıldığı gibi faydalı bir şey değildir. Aksine zararlı olabilir. Gebelikten ya da enfeksiyondan korunmak için vajinal duş yeterli bir yöntem değildir. Bakterilerin su ile yıkanarak gitmeyeceği unutulmamalıdır.

Gebelik döneminde ise vajinal duş kesinlikle önerilmez. Vajinal duş ile enfeksiyon riski artacaktır. Gebelik döneminde vajinal duş yapılması erken doğuma neden olabileceği gibi gebeliğin ilk aylarında düşüğü de neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte vajinal duş yapmaktan kaçınılmalıdır.

Cinsel ilişki sonrası vajina içini yıkamak normal zamanlarda olduğu gibi, gebelik döneminde de birçok risk taşır. Bu risklerden ilki, çeşitli mikropların ve bakterilerin vajinal duş sırasında vajina içine girerek rahim içine taşınmasıdır. Ayrıca bu tür enfeksiyonlar erken doğuma neden olacağı için anne adayı dikkatli olmalıdır. Vajinanın su dışında başka sıvılarla yıkanması da yanlıştır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.