GEBELİKTE YENMESİ GEREKEN BESİNLER

GEBELİKTE YENMESİ GEREKEN BESİNLER

Gebelik süresince beslenmek çok önemlidir. Artık sadece kendiniz için değil bebeğiniz içinde beslenmelisiniz. Bu nedenle yenilen besinlere dikkat etmek gerekir. Ayrıca bazı besinleri daha çok tüketmeye de özen gösterin. Yeterli ve dengeli beslenmek hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Hamilelik boyunca tüketilmesi gereken besinlerden ilki ıspanaktır. Ispanak kan düzeyini dengeler, sizi enfeksiyonlara karşı korur ve içinde demir, C vitamini gibi önemli vitaminler bulundurur. Hamilelilikte birçok sorun görülür. Bu sorunlardan biriside kansızlıktır. Genelde anne adaylarında demir yetersizliğine bağlı kansızlık görülür. Demir bebek içinde önemli ve gereklidir. . Bu nedenle demir kaynağı besinleri tüketmeye özen gösterin. Demir kaynağı besinler ise; Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve fındık, karaciğer, dalak, yumurta, pekmez, fıstık ve susam da demir kaynağı besinlerdir. Bu nedenle bu besinleri anne adayı mutlaka tüketmelidir.

C vitamini de hamilelikte çok önemlidir. Normalde alınması gereken miktar ile gebelikte alınması gereken miktar farklıdır. C vitamini vücudumuzda depo yapamadığı için düzenli olarak C vitamini almak gerekir. . Turunçgiller, brokoli, patates, lahana ve kivi iyi bir C vitamini kaynağıdır. Gebelikte bebeğin kemik gelişimine süt ve süt ürünleri yardımcı olur. Hamile bir kadının normalde alması gereken kalsiyum miktarının iki katına ihtiyaç duyar.

Ayrıca kalsiyum eksikliği hem anne hem de bebekte çeşitli rahatsızlılara neden olur. Kalsiyum ise süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. Eğer gebelikte kalsiyum eksikliği yaşanırsa bebekte kemikler iyi gelişemez. Anne de ise diş çürümeleri görülür. Süt ve süt ürünleri sevmeyen anneler kalsiyumu kuru incir ve kayısıdan da alabilir.

Bebeğin gelişimine yardımcı diğer besinler ise tahıllardır. Tahıl ürünleri karbonhidrat içerir. Bu sayede daha enerjik olursunuz. Gebelikte en önemlisi proteindir. Hamile bir kadının günde 30 gram ek olarak protein tüketmesi gerekir. Çünkü bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi için protein alımı şarttır. Süt ve süt ürünleri iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca Balık ve su ürünleri, yumurta, tavuk, kuzu ve karaciğer protein bakımından zengindir.

Çinko bebeğin beyin gelişiminin normal bir biçimde gelişmesini sağlar. En iyi çinko kaynakları; karaciğer, et, badem, ceviz ve kabak çekirdeğidir. Bu nedenle bebeğin ve annenin sağlığı açısından çinko önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.