HAMİLE KALAMAMANIN NEDENLERİ

Son günlerde birçok bayandan hamile kalamıyorum gibi şikâyetler duymuşsunuzdur. Hamile kalamama durumu birçok bayanda görülebilir. Birçok bayan hamile kalamama şikâyetinden yakınır. Bu durum kadınları oldukça etkilemektedir. Özelikle etraftan gelen baskılar kadınları oldukça yıpratır. Peki, neden hamile kalamıyorum?gebelik-ne-zaman

Hamile kalamama durumundan bahsedebilmek için öncelikle çiftlerin bir sene düzenli cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Gebe kalamama yani kısırlık teşhisi konabilmesi için çiftlerin düzenli cinsel ilişki süresi 12 aydır. Düzenli ve doğru cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa, kısırlık sorunundan bahsedilebilir. Eğer bir sene dolmadan gebelik oluşmazsa bu durum normaldir.

Çocuk sahibi olamama gibi problemlerde sorun erkekte veya kadında ya da her ikisinde de olabilir. Fakat hamile kalamamanın birçok nedeni vardır. Bu yazımızda hamile kalamama nedenlerinden bahsedeceğiz.

Gebeliğin oluşması için düzenli ve doğru cinsel ilişki şarttır. Gebe kalamama da ilk akla gelen neden düzenli cinsel ilişkide bulunmamaktır. Özellikle yumurtlama zamanında düzenli cinsel ilişki gebelik oluşma şansını arttırır. Düzenli ve yeterli cinsel ilişki gebelik için ilk şarttır. Buna rağmen hala gebe kalınamamışsa jinekolojik muayene ile sorun araştırılabilir. Gebe kalamama nedenleri arasında yumurtlama bozuklukları, tüplerin tıkalı olması, hormon yetmezliği, rahim ile ilgili sorunlar gibi nedenler sayılabilir.

Tüplerin tıkalı olması durumu gebeliği engelleyen durumlardan biridir. Fallop tüplerinin tamamen ya da kısmen tıkalı olması durumunda sperm ile yumurtanın birleşmesi engellenir. Gerekli tedaviler yapılarak sorun ortadan kaldırılabilir, eğer sonuç olumlu olmaz ise tüp bebek yöntemine başvurulur. Tüplerde ki hasarların nedeni; enfeksiyonlar, ameliyatlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi durumlarda olabilir.

Çoğu zaman kadında ya da erkekte hiçbir sorun bulunamaz. Yapılan testler sonucunda da gebeliğin oluşmasına engel bulunamazsa bu duruma bilinmeyen infertilite denir. Ancak bu durumla fazla sık karşılaşılmaz. Genelde gebeliğe engel bir durum yapılan testler sonucunda bulunur. Kadınlarda en sık rastlanan hamile kalamama nedenleri, yumurtlama problemi ve tüplerin tıkalı olmasıdır.

Yumurtlama bozuklukları gebe kalmaya engel bir durumdur ve bayanlarda bu neden çok sık görülür. Çeşitli nedenlerle yumurtlamanın olmaması ya da düzensiz ve seyrek olması yumurtlama bozukluğudur. Tedavisi vardır, genelde ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Hamile kalmak isteyen bayanların yapması gereken en önemli şey stresten uzak durmaktır. Uzmanlar hiçbir problem olmamasına rağmen hamile kalamayan bayanlara stresten uzak durmayı öneriyor. Stersi azaltmak ve gebeliği hayatınızın odak noktası yapmamak gebeliği kolaylaştırır.

Gebeliğin oluşmamasında yaşın da etkisi göz ardı edilemez. Kadının yaşı gebelik için önemli bir etkendir. Hamileliğin oluşmasında etkili bir diğer faktörde cinsel ilişkinin sıklığıdır. Haftada üç ya da daha fazla düzenli cinsel ilişkide bulunan çiftlerin çocuk sahibi olma şansı daha yüksektir. Haftada bir ya da iki kez düzenli ilişkide bulunanların çocuk sahibi olma süresi biraz uzamaktadır. Eğer sizde bir yıl korunmasız ilişki sonucunda gebe kalamamış iseniz bir doktora başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.