Hamile kaldıktan sonra adet olunur mu?

Hamilelikte adet görülür mü?

Bu yazımızda birçok bayanın merak ettiği hamile kalındıktan sonra adet olunur mu ile ilgili bilgi vereceğiz. Hamileyken adet görülür mü? Hamilelikte adet kanaması olur mu?

Bazı bayanlar hamile kaldığı halde adet gördüğünü söyler. Peki, gebe kalındıktan sonra adet kanaması devam eder mi? Her insanın vücut yapısı farklı olduğu için her bayanın hamileliği de farklıdır. Bayanlar adet kanaması ile kanamayı çoğu zaman birbirine karıştırır. Hamilelikte adet olunmaz fakat çeşitli nedenlerle kanamalar görülebilir. Bu kanamalar adet kanamasından farklıdır. Hamilelik bekleyen bayanlar, âdetin gecikmesi ile hamilelikten şüphelenir. Bazen hamile kalındıktan sonra gebeliğin ilk ayında hafif lekelenmeler görülebilir. Buna üstüne görme de denir. Bazı bayanlar bu kanamayı adet kanaması sanır. Aslında bu kanama embriyonun rahime yerleşmesine bağlı bir kanamadır.

Gebelik süresince çeşitli nedenlere bağlı olarak (üstüne görme, düşük, boş gebelik vb.) kanamalar görülebilir. Bu tür kanamalarda hemen bir doktora başvurmalısınız. Çünkü hamilelikte görülen her kanama normal değildir. Ayrıca her kanamaya adet kanaması demek de yanlıştır. Kişi hamile olsun ya da olmasın çeşitli nedenlerle kanama meydana gelebilir. Bu tür kanamalar adet tarihine denk geldiğinde, bayanlar bu kanamayı adet kanaması sanmaktadır. Aynı şekilde gebeliğin ilk ayında embriyo rahime yerleştiği için bir kanama meydana gelir ve bu kanama muhtemelen beklenen adet tarihine denk gelir. Bu durumda anne adayı hamilelik ihtimalini ortadan kaldırır. Bu yerleşme sırasında oluşan kanamalar adet tarihine yakın olduğu için adet kanaması ile karıştırılır. Üstüne görme olarak adlandırılan bu kanamalar gebeliğin ilk aylarında görülür ve geçici bir durumdur. Fakat hamile kalındıktan sonra düzenli şekilde adet görülmez. Sadece çeşitli nedenlere bağlı olarak lekelenme şeklinde kanamalar görülür. Hamile kalan bir bayanın düzenli şekilde adet görmesi söz konusu değildir.

Bazı bayanlar gebelik süresince adet gördüğünü söyler. Bu durum çok nadiren görülür. Yani gebelik süresince adet tarihinde çok az lekelenme şeklinde kanama görülür. Fakat bu çok nadiren olan bir olaydır. Normalde gebeliğin ilk ayında adet sancısı ile çok az bir kanama görülebilir. Bunun nedeni embriyonun rahime yerleşmesidir. Ancak daha sonraki aylarda bu durum görülmez. Bu nedenle hamilelikte görülen kanamalar ciddiye alınmalı ve adet kanaması diye düşünülmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.