Hamile miyim?

Hamile miyim?

Gebelik bekleyen bayanların her adet gecikmesinde aklına gelen sorudur “acaba hamile miyim”? Hamile miyim? Değil miyim? Hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamile olduğunuzu bazı belirtilerle anlayabilirsiniz. Gebeliğin erken belirtileri size hamile olup olmadığınızı anlamada yardımcı olur. Ayrıca evde yapılan idrar testleri de gebeliğin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bir bayan regl olduğu yaşlardan menopoz döneminde kadar cinsel olarak aktif olduğu her dönemde hamile kalma riski vardır. Bazı bayanlar doğum kontrol yöntemi ile korunsa dahi hamile kalma riski vardır. Doğum kontrol hapı, Spiral, prezervatif, korunma iğneleri vb. korunma yöntemlerinde çok az bir ihtimal de olsa hamile kalınma riski vardır. Bu yüzden gebelikten şüphe duyuluyorsa bir test yaptırılarak kesin sonucu öğrenmekte fayda vardır.

Peki, ne zaman akla hamile miyim sorusu gelmelidir?

Hamilelik şüphesi yaratacak en yaygın belirti adet gecikmesidir. Adet gecikmesi yaşayan bayanlar gebelikten şüphelenebilir. Bazen adet gecikmesi yaşanmaz ve bu duruma üstüne görme denir. Görülen âdetin miktarında ya da zamanında bir farklılık varsa, normalden az olunan adet üstüne görme olabilir. Adet gecikmesi dışında göğüslerde dolgunlaşma, hassasiyet, memelerde dolgunluk gibi belirtilerde gebeliğin belirtilerindendir. Bazı belirtiler hamileliğin habercisi olabilir. Bu belirtiler; adet gecikmesi, memelerde hassasiyet, sık idrara çıkma, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, baş dönmesi, karın ve kasık ağrısı gibi belirtilerdir.

Peki, kesin sonuç nasıl öğrenilir?

Yukarıda sayılan belirtiler gebeliğin ilk belirtileridir. Ancak her adet gecikmesi ya da bulantı gebelikten dolayıdır diyemeyiz. Bazen stres gibi nedenlerden dolayı adet gecikmesi yaşanabilir. Gebeliğin olup olmadığını kesin olarak öğrenmek için gebelik testi yapılmalıdır. Gebeliğin başlaması ile birlikte HCG hormonu salgılanmaya başlar. Gebelik testleri bu hormonun varlığını saptar. Kan ya da idrar testi ile gebelik öğrenilebilir. Eczaneden alacağınız bir test ile kolaylıkla gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu testi yapmak için âdetin en az 10 gün gecikmesi gereklidir. Kan testinde ise adet gecikmesini beklemeye gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.