Hamileler bayramda nelere dikkat etmeli; Kurban Bayramı’nda hamilelere öneriler

üçHamilelik önemli bir süreçtir ve anne adayı her konuda dikkatli olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir konuda kurban bayramıdır. Kurban bayramında anne adayları dikkat…

Kırmızı et ve tatlı tüketimin fazla olduğu kurban bayramında anne adayları beslenmelerine dikkat etmelidir. Çünkü yapacağınız beslenme hataları sağlık açısından sizi olumsuz etkileyebilir.
Peki, bayram süresince anne adayları nasıl beslenmeli ve nelere dikkat etmelidir?

Kırmızı et protein açısından oldukça zengindir ve gebelikte de önemli bir gıdadır. Ancak kurban bayramında etin aşırı tüketilmesi sağlık açısından risklidir. Ayrıca bayramda anne adaylarını ve bebekleri bekleyen en önemli tehlike toksoplazmadır.
Toksoplazma paraziti bulunan hayvanların etlerinin az pişirilip tüketilmesi sonucunda insana bulaşabilmektedir. Gebelikte bu durum hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Bu nedenle kesilecek hayvanın sağlıklı olması, veteriner kontrolünden geçmiş olması, etin kesimi ve pişirilmesi, hijyen kurallarına uyulması oldukça önemlidir.

Mümkünse anne adaylarının, eti kesildikten bir gün sonra tüketmesi daha doğru olur. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; toksoplazma her hayvanda bulunmaz. Bazı hayvanlarda bulunur ve insana geçme şekli sadece, az pişmiş ya da etin pişirilmeden yenmesi sonucu geçmektedir. Bu yüzden anne adayları rahat olabilir. Önemli olan gebelerin kurban bayramında çiğ etten uzak durması ve etlerin iyi pişirilerek yenmesidir. Bu şekilde hiçbir sorun olmayacaktır.

Hamileler bayramda sadece et konusunda değil, tatlı konusunda da dikkatli olmalıdır. Fazla şeker ve tatlı tüketiminden kaçınmalıdır. Bol su içmeye özen gösterilmeli ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Misafirlikte ikram edilen tatlı ve asitli içeceklerden uzak durmak sağlığınız açısından önemlidir. Ayrıca bayram süresince fazla ayakta kalmamaya, mümkün olduğunca dinlenmeye özen gösterin. Havaların sıcak olması ve dışarıda gezileceğinden dolayı sıvı tüketimini ihmal etmemek gerekir. Eğer bayramda seyahat edilecek ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.