Hamilelik 16. Hafta-Gebelik 16. Hafta: On altıncı Hafta Bebek Gelişimi

Bu haftada gözler ve kulaklar bebek doğduğunda bulunacakları son lokalizasyonlarına gelirler. Göz kırpma gibi basit refleksler gelişmeye başlar. Benzer şekilde kulaklar da son pozisyonlarını almışlardır. Barsaklarda mekonyum adı verilen fetal dışkı birikmeye başlamıştır. Bu dışkı benzeri yapı fetüsün yuttuğu amniyon sıvısı, dökülen hücreler ve sindirim sistemi salgılarından oluşur. Macun kıvamında koyu renkli bir yapıdır. Sinir lifleri onlara özelliklerini veren myelin ismindeki madde ile kaplanmaya başlar. Myelin sinir iletimi için son derece önemli bir maddedir. Dolaşım sistemi tam anlamı ile fonksiyonel olmuştur.

Onaltıncı Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğin plasentası yaklaşık fetüs kadardır. Göbek kordonu sistemi olgunlaşmaya başlar. 120 gram olan bebek avucunuza sığacak kadar büyümüştür. Ültrason altında bebeğin hıçkırdığı saptanabilir. Bu solunumun başlama işaretlerinden biridir. Bu haftanın diğer bir ilki de bebekteki ışık refleksinin ortaya çıkışıdır. Artık bebeğiniz teorik olarak ışığa tepki verebilir. Bu hafta her açıdan oldukça önemlidir. Bir kere anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri konuların başında belki de ilk sırada gelen bebeğin cinsiyeti bu haftada açıklığa kavuşur. İyi bir ultra son cihazı ve deneyimli bir göz 16. haftada bebeğin cinsiyetini çok büyük bir olasılıkla saptar. Bazı durumlarda 12–14. haftalarda da cinsiyet görülebilir, ya da gebeliğin son dönemlerine kadar hiç görülemeyebilir fakat bu çok nadir bir durumdur. Bu haftalarda bebeğin cinsiyetinin saptanması asıl olarak incelemeyi yapan hekimin tecrübesine bağlıdır. Yine bu haftada down sendromu açısından son derece önemli olan üçlü tarama testi yapılabilir. Bu test için ideal zaman Aralığı 16–20. haftalardır. Tecrübeli anne adayları bebeğin ilk hareketini bu haftada hissedebilirler. Ancak hareketin hissedilmemesi anormal bir durum olduğu anlamına gelmez. İlk gebeliğini yaşayanlarda bu 20 hafta civarında gerçekleşir.

Bu hafta bazı anne adaylarında burun kanaması yaşanabilir. Özellikle C vitamini eksik olan anne adaylarında bu olay daha fazla görülür ve bazen gebelik boyunca sürebilir. Burun kanamasının nedeni, değişen hormon düzeyinin burundaki iç tabaka da şişmeye neden olması ve burun dokularının yumuşamasından kaynaklanır. Bu gibi durumlarda bol C vitamini almak gerekir. Burun kanaması çok fazla miktarda ve uzun süre olursa doktora gidilmelidir. Önceki haftalarda başlayan mide yanması ve mide ekşimesi bu hafta da devam edebilir. Ayrıca bu haftada kabızlık da olabilir. Bu nedenle bol su tüketilmelidir. Bebekte gelişim hızla devam ederken, sizde de değişimler hızlanır. Güneşte fazla kalan anne adaylarının yüzlerinde lekelenmeler olabilir. Bunlar geçicidir ama önleminizi alarak güneşe çıkmalısınız. Bu hafta bebeğinizin boyu 18 cm, ağırlığı ise 80 gramdır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.