Hamilelik 17. Hafta-Gebelik 17. Hafta: On yedinci Hafta Bebek Gelişimi

Hafta hafta bebek gelişimini anlatmaya devam ediyoruz. 17. haftaya gelindiğinde bebeğin cilt altındaki yağ depoları yavaş yavaş dolmaya başlar. Bu bebeğinizin hızlı büyüme evresine girdiğinin belirtisidir. Büyümeye bağlı olarak sizinde kilo artışınız bir miktar hızlanacaktır. Bu haftaya kadar 2–4 kilo arasında almış olmanız normaldir.

17. Haftada Bebek Gelişimi

Bebeğin tüm organ sistemleri fonksiyoneldir. Ayrıca içinde yüzdüğü amniyon sıvısını akciğerlerine çekmekte ve geri vermektedir. Bu ilkel solumadır. Bebeğin doğum sonrası normal nefes alıp verişini sağlayacak sistemlerin olgunlaşması için gereklidir. Kalbi ise inanılmaz bir eforlarla sürekli kan pompalamaktadır. İnanması güç olabilir ama bebeğinizin kalbi onun vücuduna günde yaklaşık 25–30 litre kan pompalıyor. Siz de karınızı elleyerek rahminizin ulaştığı boyutu hissedebilirsiniz. Bu haftada rahimin tepe noktası yani fundus göbek deliğinin 3–4 parmak altındadır. Pek çok anne adayı bu haftalarda bebekleri için endişe duyarlar. Doğumun nasıl olacağı, bebeğin sağlıklı olup olmayacağı endişeleri bu haftalarda yoğunluk kazanır. Yapılacak olan üçlü test bu endişeleri biraz giderebilir. Hala daha nerede doğum yapacağınız ve doğumu yaptıracak hekim hakkında karar veremediyseniz bu hafta bunun için iyi bir dönemdir.

17. haftaya gelindiğinde düşük korkusu tamamen ortadan kalkar. Ayrıca iştahınız da giderek düzene girer. Kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. Çünkü artık kilo almanız daha da hızlanacak ve iştahınız düzene girdiği için çok yemek yiyebilirsiniz.Bu hafta içinde üçlü test incelemenizi yaptırmanız gerekir. Bazı konularda artık daha dikkatli olmanız gerekecektir. Büyüyen rahminiz ile dengenizde de bir takım değişiklikler olur. İlk olarak dengesiz ve ağır yükler taşımayın. Yere eğilirken belinizi eğmeden diz çökerek eğilin. Sabahları yataktan ani biçimde değil, yavaş ve temkinli şekilde kalkmalısınız. Anne adayı gece uyurken rahatsızlık duyabilir. Çünkü uygun uyku pozisyonunu bulamaz. Kan akımının bozulmasından dolayı sırt üstü yatmakta güçlük çeker. Aynı şekilde yüz üstü de yatamaz. Bu dönemde en iyi yatma şekli sol tarafa dönerek yatmak olacaktır. Gerekirse karnınızın altına ve bacaklarınızın altına destek vermesi için yastık koyabilirsiniz. Rahmin kan dolaşımının büyük kısmı sol rahim damarından sağlandığı için sol yana yatış tavsiye edilir.

Yüzde ve vücutta oluşan lekeler bu hafta da devam edebilir. Genelde açık kahverengi noktalar şeklinde görülür. Endişe ve panik yapmaya gerek yoktur. Bu geçici bir durumdur. Gebelik sonrasında düzelme ihtimali yüksektir. Ama önleminizi alıp, güneşe çıkmak da fayda vardır. Bu hafta bebeğinizin boyu 18 cm, ağırlığı ise 140 gramdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.