Hamilelik 18. Hafta-Gebelik 18. Hafta: On sekizinci Hafta Bebek Gelişimi

Hafta hafta bebek gelişiminde 18. haftaya kadar her şey yolunda devam ediyor. Minik bebeğinizin kemiklerinin büyük bir kısmı hala daha lastik sertliğinde ancak giderek sertleşiyor ve doğumdaki halini alıyor. Yeterli kalsiyum almayı ihmal etmemeniz kemik olgunlaşması için çok önemli. Anne karnındaki bebeğin uyanık olma ve uyuma periyotları vardır. Bebek kendisine uygun ve sevdiği bir uyku pozisyonu seçebilir ve uyku döneminde bu pozisyonu alabilir.

18. Hafta Bebek Gelişimi

Gözlerin üzerinde kaşlar ortaya çıkmaya başlar. Kız bebeklerde pelvis içinde gelişen yumurtalıklarda ilkel yumurta hücreleri belirir. Bunlar daha sonra hayatı boyunca sahip olacağı ve menopoza kadar her adet döneminde tüketecekleri yumurta hücrelerine dönüşeceklerdir. Yine kız bebeklerde uterus tamamı ile oluşmuştur. Erkek bebeklerde ise prostat bezi gelişimini tamamlar. Cilt altında kahverengi yağ içeren doku meydana gelir. Deriyi kaplayan ve verniks caseosa adı verilen krem şeklindeki madde izlenebilir. Plasenta gelişimini tamamlamıştır ve bu haftadan sonra kalınlığı artmaz, sadece çap olarak büyür.

Gebelik 18. Hafta- Hamilelik 18. Hafta

Dışarıdan bakıldığında kişinin gebe olduğu artık çok rahat anlaşılabilir. Bebek hareketleri çoğu anne adayı tarafından hissedilebilir. Eğer hala daha hissetmediyseniz endişelenmeyin, önünüzde 1–2 hafta daha olabilir. Artmış kan hacmine bağlı olarak çeşitli şikâyetler olabilir. Yine düz kas gevşemelerine bağlı olarak ani tansiyon düşmeleri görülebilir. Yatar pozisyondan ayağa kalkarken bu işi yavaş yavaş yapmaya özen gösterin. 35 yaşın üstündeki anne adaylarında ya da üçlü testte şüpheli durum saptananlarda amniyosentez bu haftalarda yapılır. İkinci trimester diye adlandırılan bu dönemde annede tansiyon düşüklüğü gözlenebilir.

Bu hafta bebeğinizin boyu, 20 cm ağırlığı ise 210 gramdır. 18. haftadan itibaren bağırsaklardaki mekonyum adı verilen ilk dışkı oluşmaya başlar. Ayrıca el ve ayak parmaklarını açıp kapatabilir. İlk hareketlerine bebek 10. haftadan itibaren başlar. 14. haftada başlayan solunum hareketleri bu hafta içinde hızlanır. İlk doğumunu yapacak anne adayları bebeğin hareketlerini bu hafta da hissedemez. Ancak doğum yapmış bir kişi bu hafta içinde hareketleri hissedebilir. Anne bebeğin tekmelemesini ya da dönmesini hissedebilir. Ancak her hareketini hissedemez. Annenin bebeğin hareketlerini hissetmesi için, bebek kuvvetli şekilde tekme atması veya hareketi iki saniyeden fazla yapması gerekir. Ancak bu şekilde anne bebeğin hareketini hissedebilir. Her bebek kendine göre değişik hareketle sergiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.