Hamilelik 19. Hafta-Gebelik 19. Hafta: On dokuzuncu Hafta Bebek Gelişimi

Hafta hafta gebeliği incelemeye devam ediyoruz. Bebeğinizde ise gelişim hızla devam eder. Eğer hala daha gebeliğinizi hafta olarak değil de ay olarak hesaplıyorsanız bu haftadan itibaren beşinci ayınıza girdiğinizi söyleyebilirsiniz. Eski kıyafetlerinizin hemen hemen hiçbirinin üzerinize olmadığını fark edeceksiniz. Gebe kıyafetlerinin her kadına çok yakıştığını unutmayın. Kendinizde fark edeceğiniz diğer bir değişiklikse memelerinizdeki kahverengi alanın giderek büyümeye başlamasıdır. Areola adı verilen bu bölge memenin yarısını kaplayabilir. Bu normal bir durumdur ve doğumdan sonra on ikinci aya kadar devam edebilir.

Pek çok çalışan gebe kadın öğle aralarında yarım saat kadar yürümenin kendilerine çok iyi geldiğini söylemekte. Sizde bunu deneyebilirsiniz. Yürüyüş hem bünyeniz hem de psikolojik durumunuz için yararlıdır.

19. Hafta Bebek Gelişimi

İçinizde neler olduğuna bakacak olursak, bebeğinizin vücudu krem benzeri bir madde ile çevrilidir. Onun hassas cildini uzun süre suda kalmanın etkilerinden koruyacak olan bu maddenin adı vernix caseosa’dır. Ultrasonda ise bebeğinizin sürekli hareket halinde olduğunu görebilirsiniz. Bu hareketleri pek çok kadın ilk önceleri içinde sanki bir kelebeğin kanat çırpmasına benzetmektedirler. Ne yazık ki henüz eşiniz sizin bu heyecanınıza ortak olamayacak. Çünkü hareketler henüz dışarıdan elle hissedilebilecek kadar kuvvetli değil. Bebeğiniz lanugo adlı tüylerle kaplıdır. Bu hafta bebeğinizin boyu, 22 cm, ağırlığı ise 280 gramdır. Bebek hareketliliğini bu haftadan itibaren arttır ve rahim içinde ki duruşunu sürekli değiştirir. Anneler bu dönemde bebeklerinin hareketlerini daha çok hisseder.

Bu haftadan itibaren cildinizde ki değişiklikler kendini daha çok belli eder. Rahimin büyümesi ile beraber değişen hormonların etkisi ile vücudunuzda birçok değişiklik meydana gelir. Genelde yüzde oluşan lekeler geçicidir, ama bazen geçici olmayabilir. Sizde olan bir diğer değişiklikte var olan halsizliğin artmasıdır. Oturduğunuz zaman kalkmama isteği ve yürümeme isteği başta gelir. Ancak kilonuzu dengelemeniz için düzenli biçimde yürüyüş yapmanız gerekir. Hem kilonuz için hem de doğumunuzun daha kolay olması için yürüyüş ve egzersizler gereklidir. Yapılan spor bebeğin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.