Hamilelik 20. Hafta-Gebelik 20. Hafta: Yirminci Hafta Bebek Gelişimi

20. haftada bebek gelişimi:

20. haftaya gelindiğinde fetüs artık anne karnında yolu yarılamıştır ve bu dönemde insan vücudunun ayrıntıları ortaya çıkar. Lanugo adı verilen ince tüy tabakası ile tamamen örtülmüştür. Saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar ve kaşlarda sert tüyler çıkmaya başlar. Fetüs artık oldukça büyümüştür. Gözler, göz kapakları tarafından örtülmeye devam eder ve sıkıca kapalıdır. Fetüs amnios kesesinde serbestçe hareket eder. Anne bu dönemde hareketlerin farkına varır. Makattan tepeye olan uzunluk 23 cm. ve ağırlık 300 gr. kadardır.

Bebek anne karnındaki yaşamının yarısını tamamlamıştır. Bu haftada doğumdan sonra 5 yaşına kadar devam edecek olan hızlı beyin olgunlaşması başlar. Bebeğin koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice aktif olmaya başlar. Kaşlar ve saçlar iyice belirginleşir. Fetüs sık sık göz kırpar. Lanugo adı verilen tüyler tüm vücudunu kaplar ancak yoğun olarak yüz ve boyun çevresinde bulunur. Kalp atımları hızlanır. Erkek bebekteki testisler karın boşluğundan torbalara doğru inmeye başlar. Eğer bebeğiniz bir kız ise yumurtalıklarında tam 6 milyon yumurta hücresi vardır. Bundan sonra yeni yumurta hücresi gelişmez. Mevcut olanların ise sayısı giderek azalır ve doğumda yaklaşık 1 milyona iner. Bebeğin hareketleri de hızlanır ve kuvvetlenir. Bebeğin ağırlığı yaklaşık 250–450 gram arasındadır. Resimde 20 haftalık bir kız bebek görünmektedir.

Gebelik 20. Hafta- Hamilelikte 20. Hafta

Bu haftadan sonra gebeliğin sona ermesi düşük olarak değil erken doğum olarak isimlendirilir. Bebeğin tüm organlarının ve kalbinin değerlendirildiği malformasyon ultrasonografisi ya da başka bir isimle ikinci düzey ultrason için ideal zaman 20. haftadır. Bu haftada rahimin tepe noktası göbek deliği hizasına kadar büyümüştür. Bu dönemden sonra 38. haftaya kadar her hafta yaklaşık 1 santimetre yükselir. 38. haftadan sonra ise bebeğin doğum kanalına doğru inmesi nedeni ile rahimin tepe noktası da aşağıya inmeye başlar. Orta hatta göbek deliği ile kasık arasında siyahlık belirmeye başlar. Buna linea nigra adı verilir ve doğumdan sonra kaybolur. Bu haftadan sonra gebelik çatlakları görülebileceğinden önlem almak yararlı olacaktır. Bebeğin hareketleri rahatça hissedilebilir. Normalde bir bebek saatte en az 2 kez hareket etmelidir. Ancak bu sayı gerçekte çok daha fazla olmasına rağmen sadece yeterince güçlü olan hareketler anne adayı tarafından hissedilebilir.

20. haftada bebek yeni doğmuş bir bebek gibi uyku ve uyanıklık dönemlerinden geçer. Rahim yüksekliği ise göbek hizasındadır. Karnınız dışarıdan bakıldığında da iyice fark edilir duruma artık gelmiştir. Şu anda göbek deliğiniz hizasında bulunan rahminiz her hafta yaklaşık bir santimetre yukarı çıkmaya devam edecektir. Nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. Özellikle kısa boylu ve kilolu anne adaylarında bu sorun görülür. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Haftalar geçtikçe doğumla korkular oluşabilir. Fakat bunları düşünerek kendinizi boş yere endişelendirmeyin. Hamileliğin ileri haftalarında doktorunuz size gerekli bilgiyi verecektir. Böylece kafanızda oluşan soruları çözebilirsiniz. Hamilelik her hafta farklılaşır. Her haftanın kendine özgü özelliği vardır. İyi ve güzel yanlarını görerek bulunduğunuz günün tadını çıkarın.

“Hamilelik 20. Hafta-Gebelik 20. Hafta: Yirminci Hafta Bebek Gelişimi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.