Hamilelik 22. Hafta-Gebelik 22. Hafta: Yirmi ikinci Hafta Bebek Gelişimi

Bu haftaya ulaştığınızda bebeğinizle konuşabilir, ona bir şeyler okuyabilir ya da şarkı söyleyebilirsiniz. Çünkü artık o sizi duyabilir. Hatta duymakla kalmaz seslere tepki de verebilir. Bu nedenle bebek gelişimi için yapılmış müzik CD’leri dinletebilirsiniz. Anne karnında klasik müzik dinlemenin ruhsal gelişime olumlu yönde etkisi olduğunu iddia eden çalışmalar mevcut. Bunlar doğru olmasa bile minik bebeğinizle birlikte biraz müzik dinlemenin, şarkı söylemenin ya da kitap okumanın ne zararı olabilir ki? Hatta bazı çalışmalar bebeğiniz doğmadan önce ona okuduğunuz kitapları, doğduktan sonra emzirirken yeniden okuduğunuzda minik yavrunuzun daha güçlü emeceğini iddia ediyorlar. Fantastik, değil mi?

Bebeğinizde bu gelişmeler olurken siz de artık dengenizi sağlamak da zaman zaman güçlük çektiğinizi fark edebilirsiniz. Karnınızın büyümesine bağlı olarak bel kavisiniz de içeri doğru genişlediğinden vücudunuzun denge merkezi yer değiştirmektedir. Bünye buna aynı hızda uyum sağlayamadığından dengenizi sağlamakta güçlük yaşayabilirsiniz. Bu nedenle evde yalnızken banyo yapmamanız tavsiye edilir. Yine aynı nedenler ile dengeye dayalı sporlara da ara vermeniz gerekli. Gebelik hormonlarına bağlı olarak parmak eklemlerinize kadar tüm eklemlerinizde gevşemeler olacaktır. Bu size bel ağrısı olarak yansıyabilir. Bu haftalar hem denge sorunları hem de bel ağrıları nedeni ile yüksek topuklu ayakkabılara veda edilmesi gereken dönemlerdir. Gebeliğinizi geri kalan kısmında ortopedik ayakkabılar giymeniz rahatsızlıklarınızı azaltacaktır.

Rahiminiz bu haftadan itibaren göbeğinizin iki parmak üstündedir. Bunu kolaylıkla hissedebilirsiniz. Sırtınızda oluşan ağrı geçmeyebilir. Bu yürüyüş şeklinizi de değiştirebilir. Bu hafta dikkat etmeniz gereken konular vardır. Dengede durmak bu hafta çok zor olabilir. Ayakta iken ya da otururken dikkat etmelisiniz. Eğer uzun süre oturacaksanız destekli bir sandalye tercih edin ve sırtınıza bir yastık koyun. Yan tarafınıza yatın, akşamları baharatlı ve geç yemekler yemeyin. Bu hafta bebeğinizin boyu 29 cm, kilosu ise 420 gramdır. Hamilelik döneminde bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir. Kanama, bebeğin hareketlerinde azalma, ellerde uyuşma ve bebeğin hareketlerini hissetmediğinizde hemen doktora başvurmalısınız. Bu hafta bebekte kaş ve kirpiklerin oluşması tamamlanır. Bir insanın milyonlarca ufaltılmış hali gibidir. Beyin gelişimi bu haftada hızla gelişimini sürdürür. Karaciğer de göreve çoktan başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.