Hamilelik 6. Hafta-Gebelik 6. Hafta Anne Karnında Bebek Gelişimi

Hafta hafta gebelik sürecinde 6. haftada gebelik hormonlarının etkisiyle özelikle sabahları midenizin bulanabilir hatta kusabilirsiniz. Eskiden sizi cezbeden yemek kokuları artık size tiksinti veriyor ya da eşinizin o çok sevdiğiniz parfümünün birden bire aslında hiç de güzel olmadığını fark ettiniz. İş arkadaşınızın sigarası hiç sizi bu kadar rahatsız etmemişti.

Aslında tüm bu kokular yine eskisi gibi. Değişen sizsiniz. Gebelik hormonlarının beyninizdeki bulantı merkezini uyarması neticesinde olan bu durum emesis gravidarum olarak adlandırılır. Eğer bulantı ve kusmalar sizin yaşantınızı ve beslenmenizi etkileyecek kadar şiddetli olur ise hiperemesis gravidarum tablosu gelişti demektir. Bu durumda ilaç kullanmanız gerekebilir.

6. Hafta Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

Hafta hafta hamilelikte bu dönem bebeğin organ gelişimi için kritik olduğundan alkol, sigara gibi bebeğe zararlı olabilecek maddelerden uzak durulmalıdır. Pek çok anne adayı bu dönemde gebe olduğunu sevdikleri ve dostları ile paylaşmak ister ve aileye yeni bir bireyin katılacağı müjdesi bu haftada verilir. Bazı anne adayları ise mutlu haberi paylaşmak için düşük riski olan dönemin geçmesini ve gebeliğin normal seyrettiğinden emin olmayı beklerler. Her iki davranış şekli de normaldir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da vajinal kanamalar ve kramplardır. Bu bulgular bir düşük habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelik 6. Hafta Bebek Gelişimi

Döllenme den sonra 21–23 günlerde embriyonun boyu 1,5–3 mm kadar olmuştur. Bu dönemde çok hızlı bir büyüme ve değişim söz konusudur. Somitlerin sayısı 4–12 çift kadardır. Göz ve kulak taslakları meydana gelmiştir. Nöral tüp yavaş yavaş kapanmaya başlar. Nöral taç adı verilen kısım ise kafatası ve kafayı oluşturmaya başlar. Oluşan 2 endokardial tüp birleşir ve S şeklinde tek bir tüp meydana getiriler. Bu asimetrik oluşum ilkel kalptir ve bu dönemde kasılmaya başlar. Yani embriyonun kalbi atmaya başlamıştır. Ancak damarlar tam anlamı ile gelişmediğinden tam bir dolaşım olmaz.

Embriyo connecting stalk ile gelişen plasentaya bağlıdır. En gelişmiş sistem merkezi sinir sistemidir ve ön beyin tamamen kapanmıştır.27. Günün sonunda embriyo C şeklini almıştır. Yüz ve boyunu oluşturacak olan kıvrımlar belirgindir. Kalpte karıncık ve kulakçıkları ayıracak olan saptalar belirir. Kapakçıklar gelişmeye başlar. Sindirim sitemini oluşturacak olan hücreler karaciğer, mide ve pankreas üretmek üzere farklılaşmaya başlar. Sindirim siteminde ilk farklılaşan hücre grubu karaciğer yapacak olan hücrelerdir.

Bu haftada bebeğinizin boyu 5mm kadardır. Her geçen gün bebeğiniz daha hızla gelişir. Göbek kordonu, gözleri, göz kapakları, kulakları, ağzı, burun delikleri, parmakları belirginleşmeye başlar. Bebeğinizin kol ve bacak oluşumları belirgin hale gelir. Artık ilkel kalbi atmaya başlar, fakat tam bir kan dolaşımı gerçekleşmez. Bu hafta içinde kan damarları oluşmaya başlar. Sinir sistemine sahiptir. (beyin – omurilik). Kol ve bacakları oluşturacak çıkıntılar belirmeye başlar. Sindirim sistemi ağız ve çene oluşmaya başlamıştır. Kalp göğsün önünde minicik bir kabarcık olarak görülebilir. Bebeğinizin boyu bir karpuz çekirdeği kadardır. Ağırlığı ise, 0,4 gramdır.

« GEBELİK 5. Hafta –  Hafta Hafta Gebelik –   GEBELİK 7. Hafta »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.