Hamilelik 8. Hafta-Gebelik 8. Hafta: Sekizinci Hafta Bebek Gelişimi

Terminolojik açıdan bebeğiniz hala daha embriyo olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni alt kısmında kuyruğa benzer bir çıkıntının olmasıdır. Gelişmekte olan bebeğinizde küçülen tek bölüm bu çıkıntıdır. Diğer bölümler ise süratle büyümeye devam etmektedir. Özellikle beyin ve kafa hızla büyümeye devam eder. Göz kapakları kıvrım şeklinde ayırt edilebilir. Alt çene belirginleşmeye başlar. Omurilik gelişimini sürdürür.

Gebelikte 8. hafta : Üst damak farklılaşır. Burnun ucu oluşur. Dişetlerinin altında dişler gelişimini başlatır. Yemek borusu farklılaşır ve nefes borusundan ayrılır. Kalp içinde kapakçıklar fark edilmeye başlar. Kalbin 4 odacığı ayırt edilebilir. Akciğerler yemek borusunun iki yanında yer alırlar. Böbrek oluşmaya başlar. Kollar silindirik şekilde uzamaya başlarken uçlarında el ayaları belirmeye başlar. Kollarda sinir iletimi başlar. Yine kollar kıvrımlanır. Bu kıvrım gelecekteki dirsektir.

8. haftada beklide kendinizi hala gebe hissetmiyorsunuzdur. Merak etmeyin, bunu hissetmek için önünüzde çok yol ve zaman vardır. Daha geçireceğiniz çok evre vardır. Gebeliğin başlamasının en basit ve açık örneği, gebelik öncesinde kapalı bir yumruk kadar olan rahmin neredeyse artık portakal kadar olmasıdır. Rahimdeki bu büyümeleri çok rahat hissedeceksiniz. Çünkü bu büyümeler zaman içinde karın kramplarına neden olabilir. Kramplar hafif ve kısa süreli ise telaşa gerek yoktur, bu normal bir olaydır. Ancak uzun süreli ve çok ağrılı ise bir doktora gitmekte fayda vardır. Bu dönem gebelik için önemli ve tehlikeli bir dönemdir. Bunun yanında ergenlik günlerine geri döneceksiniz. Çünkü gebelik ile beraber hormonsal değişimlere bağlı cilt değişiklikleri baş göstermeye başlayacaktır. Bunun en tipik göstergesi, yağlı bir cilt ve çıkan sivilcelerdir. Gebeliği kabul etmeye başlarsınız. Bunun sonucunda da psikolojik durumunuz normale döner. Yani artık gebeliğe alışmaya başlıyorsunuz.

Gebelikten önce rahim yumruk büyüklüğündedir. Ama şimdi bir portakal büyüklüğüne ulaşmıştır. Büyümekte olan rahmin zaman zaman kasılması sonucu kramp tarzında ağrılar olabilir. Bu ağrılar normaldir. Ancak ağrılar gittikçe şıklaşır ve kanama olursa derhal doktora başvurmalısınız. Bebeğiniz süratle büyümeye devam etmektedir. Yüzünde göz kapakları, dış ve iç kulakları oluşamaya başlamıştır. Burnunun ucu ise zaten vardır. Gırtlaktan ciğerlerin işlevsel kısımlarına uzanan borular bir ağacın dalları gibi yerleşmiştir. Gövde kısmı uzamaya ve güçlenmeye başlamıştır. Kollar dirseklerden bükülür ve kalp üzerine doğru kıvrılır. Belli başlı bütün iç organlar oluşmuştur. Kol ve bacaklar uzamıştır, ancak el ve ayak parmakları henüz birbirinden ayrılmamıştır. Henüz hissetmeseniz de bebek hareketlenmiştir. Boy: 2,5 cm (badem çekirdeği kadar), Ağırlık: 2 gr.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.