Hamilelik 9. Hafta-Gebelik 9. Hafta: Dokuzuncu Hafta Bebek Gelişimi

Sizlere hafta hafta bebek gelişimini anlatmaya devam ediyoruz. 9. haftada anne gebelik belirtilerini daha çok hissetmeye başlar. Göğüslerdeki dolgunluk ve hassasiyet biraz daha artmıştır. Bu dönemde destekleyici sutyen giymeye başlamak gerekebilir Ayrıca ikinci adet dönemi de gecikmiştir. Çok belirgin bir kilo artışı henüz yoktur. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu yanma hissi olabilir. Bu dönemde günlük kalori gereksiniminiz yaklaşık 300 kalori artmıştır. Yeterli kalsiyum alabilmek için bol bol süt içmelisiniz. Eğer süt içmeyi sevmiyor iseniz özel ilaçlar ya da daha iyisi yağsız peynir gibi süt ürünleri tüketebilirsiniz.

Bebekte embriyonik kuyruk iyice kaybolmuştur. Aynı zamanda kıkırdak ve kemik dokuları oluşmaya başlamıştır. Barsaklar göbek kordonu içinden karın boşluğuna doğru ilerlemeye başlar. Beyin hala daha en büyük organdır. Yutak belli olmaya başlar. Ağız boşluğu oluşumu görülebilir. Bu hafta olan değişimlerden biride kulak kepçesidir. Kulak kepçesi farklılaşır. Gözde retina iyice belli olabilir. Göz kapakları fark edilebilir. Burun delikleri belirir. Koku almaya yarayan sinir oluşur. Yemek borusu uzar ve kalpten çıkan kan iki ayrı yönde pompalanmaya başlar. İnce barsaklar uzar, böbrek oluşumu tamamlanır ve ilk kez idrar üretmeye başlar. İlkel cinsiyet hücreleri oluşmaya başlar. Dış genital organların farklılaşması başlamıştır. Ancak hala daha kız ya da erkek olduğu belli değildir. El ve dirsek belirginleşir. Bacaklarda sinir iletimi başlar. Bebek içinde yüzdüğü suyun içinde hafif hafif hareket etmeye başlar.

Bu haftada psikolojiniz normale dönmüş olsa da bazen ağlama, sıkıntı, gerginlik gibi duygusal değişimler olabilir. Bunun nedeni adet öncesi gerginlik olabilir. Çünkü ikinci adet dönemi geçmiştir. Bu ileri aylarda normale dönecektir. Bebek bu hafta iri bir zeytine benzer. Baş ve popo uzunluğu 2 cm civarıdır. Bu nedenle iri bir zeytine benzer. Bebeğin kol ve vücut hareketleri ultra sonda görülebilir. Ancak cinsiyeti henüz görmek mümkün değildir. Bu hafta bebeğinizin boyu, 4 cm ağırlığı ise 4 gramdır. Bebekte gelişim hızla devam eder, özellikle yüz yapısındaki değişimler daha hızlıdır.bu hafta ani hareketlerden kaçının ve kendinizi çok fazla yormamaya özen gösterin.

Gebelik 8. Hafta

Gebelik 2. Ay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.