HAMİLELİK BELİRTİLERİ İLK NE ZAMAN BAŞLAR?

HAMİLELİK BELİRTİLERİ İLK NE ZAMAN BAŞLAR?

Hamile kalmak isteyen bayanlar adet gününün gecikmesiyle büyük bir heyecan yaşar. Acaba hamile miyim diye merak eder. Adet gününün gecikmesi ile birlikte bayanlar hamilelik düşüncesi içinde olur. Ancak adet düzensizliği olan bayanlarda adet gecikmesi yaşanmaktadır. Bu yazımızda gebeliğin ilk belirtileri hakkında bilgi vereceğiz. Gebeliğin oluşması, erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllemesi ile başlar. Gebeliğin ilk sekizinci haftası embriyonik dönem olup, sekizinci haftadan sonra doğuma kadar olan süreç fetal dönem olarak adlandırılır. Gebeliğin olup olmadığını gösteren belirtiler üç gruba ayrılır. Bunlar; şüpheli belirtiler, olası belirtiler ve kesin belirtilerdir.

Gebeliğin erken belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hamilelik belirtilerinin en erken ve ilk belirtisi adet kesilmesidir. Tüm gebeliklerde adet kesilmesi görülür. Adet olmanız gereken tarih 7 ya da 10 gün gecikmiş ve siz hala adet olmadınız ise bir gebelik testi yapılmalıdır. Ancak adet gecikmesinin başka nedenleri de vardır. Bu nedenleri sıralayacak olursak; yolculuk, stres, yorgunluk, aşırı kilo alıp verme, düzensiz beslenme, hamile kalma korkusu, hormonsal sorunlar, emzirme ya da doğum kontrol hapını bırakma gibi nedenlerde adet gecikmesine neden olur.
 • Bir diğer erken hamilelik belirtisi de sabah bulantılarıdır. Hamileliğin olması ile birlikte 2- 8 hafta sonra sabah bulantıları başlar. Ancak zehirlenmeler ya da aşırı gerginlik de sabah bulantılarına neden olur.
 • Sık sık idrara çıkma hamile kalındıktan 6 hafta sonra ortaya çıkar. Bir diğer sık sık idrar yapma nedeni de idrar yolları enfeksiyonudur.
 • Ağrılı şiş göğüsler hamile kaldıktan sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkar. Erken gebelik belirtilerinden birisidir. Adet günlerinin yaklaşması da göğüslerde ağrı ve şişkinliğe neden olur.
 • Bir diğer hamilelik belirtisi de meme ucu çevresinin koyulaşmasıdır. Hamileliğin ilk üç ayı içinde ortaya çıkar.
 • Eğer hamile kalmış iseniz bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyarsınız yani aşerme olayı başlar. Gebeliğin ilk üç ayı içinde ortaya çıkar. Ancak adet günlerinin yaklaşması da özellikle tatlılara karşı aşırı istek duydurabilir.

Gebeliğin kesin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aralıklı ve ağrısız kasılmalar hamileliğin başında başlar, hamilelik ilerledikçe sıklığı artar.
 • Bebeğin hareketleri ilk olarak hamileliğin16–22 haftaları arasında fark edilmeye başlar.
 • Ultrasonda bebeğin görülmesi hamileliğin oluşmasından sonraki 4. haftadan itibaren başlar.
 • Bebek kalp atışı hamileliğin 10. haftasından itibaren duyulur.
 • 16. haftadan sonra ise anne adayı bebeğinin hareketlerini karnında hissetmeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.