HAMİLELİK ÇATLAKLARI

HAMİLELİK ÇATLAKLARI

Bu yazımızda gebelikte oluşan çatlaklar hakkında bilgi vereceğiz. Gebelik çatlakları neden olur? Hamilelik çatlakları nasıl giderilir? Hamilelik çatlakları için ne yapılmalıdır?

Hamilelik sürecinde anne adayında birçok fiziksel ve ruhsal değişim görülür. Bu değişimlerden birisi de hamilelik çatlaklarıdır. Hamilelik çatlakları anne adaylarının hoşlanmadığı bir durumdur. Hamilelikte oluşan çatlaklar anne adaylarında fiziksel değişimlere neden olduğu için, anne adayını psikolojik olarak etkilemektedir. Ancak alınacak önlemler ile gebelik çatlakları önlenebilir. İlk olarak bilinmesi gereken, her bayanda gebelik süreci farklı seyreder. Bazı anne adaylarında gebelik belirtileri daha hafif görülür. Bazı anne adaylarında ise gebelik şikâyetleri daha fazla görülür. Gebelik çatlakları da bazı anne adaylarında görülmez iken bazı anne adaylarında oldukça fazla görülür. Bunun nedeni cilt yapısıdır. Gebelikte hormonların artması ile cilt yapısında değişiklikler görülür. Bu durum da ciltte çatlakların oluşmasını kolaylaştırır. Ayrıca hamilelikte çatlaklar oluşmuş ise, cildin tekrar eski haline dönmesi zordur. Bu yüzden çatlakların oluşmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Çatlakların oluşmasının asıl nedeni kişinin cilt yapısıdır. Ayrıca değişen hormonlar ve alınan kilolarda ciltte çatlakların oluşmasına neden olur. Gebelik çatlakları bazı anne adaylarında hiç oluşmazken, bazı anne adaylarında daha fazla görülür. Hamilelik çatlaklarının oluşmasını önlemek zordur. Ancak alınan önlemler ile çatlakların etkisi azaltılabilir. Gebelik çatlakları karın bölgesinde, göğüs ve kalça bölgesinde görülür. Ancak en sık karın bölgesinde görülür. Karın bölgesinde ki çatlaklar gebeliğin 3.ayından itibaren karın bölgesinin belirginleşmesiyle oluşmaya başlar.

Hamilelik çatlaklarını önlemek için neler yapılmalıdır?

  • Yeterli ve dengeli beslenmek, bol su içmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, yeterli uyku çatlakların oluşmasını engelleyebilir.
  • Gebelik süresince kahve, çay, sigara ve alkolden uzak durmak gereklidir.
  • Kilo alımını kontrol ederek de gebelik çatlaklarının oluşması engellenebilir.
  • Gebelik çatlakları karın bölgesinde, kalça bölgesinde, göğüs ve kol bölgelerinde olabilir. Çatlakları önlemek için nemlendirici kremler kullanılabilir. Bu bölgelere badem yağı ile masaj yapılarak çatlakların oluşması önlenebilir.
  • Cildin kurumaması için çok sıcak su ile banyo yapılmamalı, ılık su ile duş yapılmalıdır. Banyo sonrası dairesel hareketlerle masaj yapmak da faydalıdır.
  • Gebelik süresince bol bol su içilmelidir.
  • Cilt için en önemli vitaminler E ve C vitaminleridir. Sebze ve meyvelerden bu vitaminler alınabilir.
  • Gebelik çatlaklarının önlenmesinde masaj çok önemlidir. Masaj yapılarak kan dolaşımı sağlanır. Bu da çatlakların oluşmasını engeller.
  • Eğer karın bölgesinde ya da kalça bölgesinde çatlaklar fazla ise, doktorunuza danışarak çatlak önleyici kremler kullanılabilir. Ancak gebelik süresince doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç ya da krem kullanmayınız.
  • Çatlakları önlemek için bitkisel yöntemlerde tercih edilebilir. Elma yağı ve badem yağı eşit miktarda karıştırılarak her gün çatlak olan bölgelere masaj yapılarak sürülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.