HAMİLELİK DEPRESYONU

Gebelikte depresyon

Hamilelik depresyonu nedir? Gebelikte depresyon belirtileri nelerdir? Hamilelikte depresyonun tedavisi nasıl olur? Gebelik depresyonu hakkında bilgi?

Hamilelikte anne adayı oldukça karmaşık duygular yaşar. Hamileliğin öğrenilmesi, ilk kalp atışını duyma, bebeğin hareketlerini ilk kez hissetme anne adayını duygulandırır. Gebelik döneminde sevinç, mutluluk, heyecan gibi duyguların yanı sıra korku ve endişe gibi duyguları da anne adayı hisseder. Hamilelik boyunca anne adayında inişli çıkışlı duygu değişimi olabilir. Hatta bazı anne adayları gebelik süresince endişe içindedir. “Bebeğime zarar gelecek mi” düşüncesi anne adayının hayatını olumsuz etkilemeye başlar. Ancak bu düşünce çok yanlıştır ve anne adayının gebelik stresdepresyonuna girmesine neden olabilir.

Gebelikte değişen hormonlar ile vücut bir değişim sürecine girer. Hem ruhsal hem de bedensel olarak büyük değişimler yaşanır. Anne adayı hormonların etkisi ile hassaslaşır ve hatta ağlama krizlerine bile girer. Eğer farkında olunmaz ise bu durum depresyona kadar ilerleyebilir. Hamile kalan bayanların yüzde 15’inde hamilelik depresyonu görülür. Bu duygu durum değişikliklerini tetikleyen bazı nedenler vardır. İlk olarak stres, aile içi sorunlar, daha önceden yaşanmış bir depresyonun varlığı, gebelik öncesi sorunlar(hamile kalamama, tedavi süreci gibi), maddi imkânsızlık gibi nedenler gebelikte depresyonun görülmesini kolaylaştırır.

Değişen hormonlar ve gebelikte görülen şikâyetler sonucunda çeşitli duygusal değişimler görülmekte ve çoğu anne adayı bunu hamileliğin bir parçası görüp bu durumu önemsememektedir. Elbette gebelikte duygusal değişimler görülecek ancak bu değişimin ne kadarının normal olduğunu bilmekte de fayda vardır. Eğer gebelik depresyonu yaşıyorsanız, bunu fark etmeli ve yardım almalısınız. Gebelik depresyonu kontrol altına alınabilen bir sorundur. Bu nedenle durumu fark edip destek almak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşır. Hamilelik depresyonunun belirtileri nelerdir?

Hamilelik depresyonunun belirtileri; devamlı üzüntü hali, konsantrasyon bozukluğu, uyku düzensizliği, unutkanlık ve hatırlamada zorluk, yemek düzeninin değişmesi, sosyalleşme korkusu, ağlama isteği ve ağlama krizleri, duygusallık, devamlı üzüntü ya da aşırı sinirlilik, cinsel isteksizlik, gerginlik ve yorgunluk, ölüm ve intihar düşünceleridir.

Depresyon tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Yardım alınmadığı sürece depresyon kişinin tüm hayatını olumsuz etkiler. Bu durum gebelikte de aynıdır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Hamilelikte yardım alınmadığında, bu sorun doğumdan sonra da devam eder. Depresyon tedavi edilmediği sürece çeşitli sorunlara yol açar. Örneğin; gebelik depresyonu yaşayan bir anne adayı bu durumu fark etmediğinde ya da tedavi olmak istemediğinde çeşitli durumlarla karşı karşıya kalır. Kötü beslenme, alkol ya da sigaraya başlamak, erken doğum, ya da intihar etme düşüncesi hem anne hem de bebeğin sağlığı için tehlikelidir.

Depresyona birçok etken neden olabilir. Önemli olan bu durumun farkında olmaktır. Bu durumu fark ettiğinizde neler yapmalısınız? İlk olarak doktorunuza danışmalı ve gerekli yardımı almalısınız. Çevreniz ve ailenizde size bu süreçte yardımcı olmalıdır. Kendinize zaman ayırmalı ve bol bol dinlenmelisiniz. Konuşmaktan çekinmeyin ve güvendiğiniz kişilerle konuşun. Kapalı mekânlarda uzun süre kalmayın. Dışarı çıkın, yürüyüş yapın, etkinliklere katılın. Beslenme ve uyku düzeninize dikkat edin. Mutlaka profesyonel bir yardım almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.