Hamilelik Döneminde Hangi Dualar Okunmalı?

 

Gebelikte Okunması Gereken Dua ve SurelerAdsız

Her anne adayı çocuğunun hayırlı bir kişi olması ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini ister. İyi bir eş, mutlu bir yuva ve mutlu yuvayı tamamlayacak çocuk herkesin hayalidir. Mutlu bir yuva kurulduktan sonra ise çocuk o yuvayı tamamlar. Annelik ve babalık ise tarifi olmayan duygulardır.

Bilindiği gibi eğitim anne karnında başlar ve gebelik süreci her açıdan oldukça önemlidir. Hamilelik özel ve önemli bir süreç olduğu için bu süreci anne adayı rahat, sakin, huzurlu bir şekilde tamamlamalıdır. Gebelik döneminde anne adayı ne kadar rahat olursa, çocuk da anne karnında o kadar rahat olur. Bu nedenle stresli ortamlardan uzak durmalı ve gebelik süreci doğru değerlendirilmelidir.

Bütün ebeveynler çocuğunun iyi bir insan olmasını ister. Bunun için çocuğa iyi bir eğitimin yanı sıra ahlaki ve dini eğitim de verilmelidir. Eğitimin anne karnında başladığını düşünürsek, gebelikte anne adayına büyük görev düşmektedir.

Peki bebeğime anne karnında ahlaki ve dini eğitimi nasıl verebilirim?

Çocuğun ahlaki eğitimi anne karnında başlar. Anne karnında bebekler her şeyi hissedebilir. Annenin mutluluğunu ya da mutsuzluğunu hisseder ve bebekler annenin psikolojik durumundan etkilenirler. Anne adayının huzursuz olması bebeğinde huzursuz olmasına neden olur. Bu nedenle annenin tüm vesveselerden uzak ve huzurlu olması gerekir. Bir çok anne adayı dua ederek huzurla dolduğunu söyler. Kalbe ve dile duayı yerleştirmek, anne karnında bebeğin manevi gelişimine de katkı sağlar. Hem anne gereksiz endişelerden uzaklaşır hem de bebek anne rahat olacağı için rahat olur. Hamilelik dönemi sıkıntılı geçen anne adayları bol bol dua etmelidir. Bunun yanı sıra anne adayları gebelikte bazı duaları mutlaka okumalıdır.

 • İlk olarak anne adayı mümkün olduğunca abdestli şekilde gezmelidir. Bu çocuğun hayırlı ve uysal olmasını sağlar.
 • Devamlı şekilde namaz kılmak bebeğiniz için yapacağınız en güzel şeydir. Çocuğun maneviyatını güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde doğmasını sağlar.
 • Kuran okumak manevi anlamda sizi rahatlatır. Mümkün olduğunca her  gün bir cüz Kuran okunmalıdır. Gebelik döneminde bebeğin Kuran sesi duyması çok önemlidir. Bebeğin anne karnında sizi duyduğunu unutmayın…
 • Her gün bir defa Meryem suresi ve Yasin suresi okunmalıdır.
 • Gebelik döneminde Kuran okunması çocuk için çok faydalıdır.
 • Çocuğun iyi huylu olması için İbrahim süresi okunmalıdır. Ayrıca Yusuf suresi de çocuğun yumuşak huylu olması için okunabilir.
 • Bu dönemde bol bol dua etmek, iyi düşünmek, her şeyin hayırlısını dilemek ve niyet ederek dua edilmelidir.
 • Hamilelik süresince bol bol Esma-ül Hüsna okunmalıdır.
 • Çocuğun sağlıklı şekilde doğması niyetiyle her gün iki rekat namaz kılınabilir.
 • Kolay bir hamilelik ve doğum için İnşikak süresi okunmalıdır.
 • Yasin suresi gebelikte mutlaka okunmalıdır. Her gün bir tane Yasin süresi okumak tüm hayırlı kapıları açar. Çocuğun da hayırlı ve sağlıklı bir şekilde doğmasına yardım eder.
 • Her gün mutlaka Ayetel kürsi, Nas ve Felak süreleri okunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.