HAMİLELİK DÖNEMİNDE TÜYLENME

Tüylenme sorunu birçok bayan için can sıkıcı bir durumdur. Bayanlarda tüylenme sorunu sıkça görülen bir durumdur. Bazen tüylenme sorunu aniden ortaya çıkabilir ve yüzde, göğüs aralarında, karın bölgesinde ve kollarda tüylenmede artış görülür. Bu durum gebelikte de söz konusudur. Bazı bayanlar gebelik ile beraber tüylenmede de artış olduğunu söyler. Peki, gebelikte tüylenme neden olur ve nasıl geçer?gebe

Bilindiği gibi gebelik ile beraber vücutta bir değişim meydana gelir. Hormonların etkisi ile vücuttun bazı bölgelerinde tüylenme meydana gelir. Özellikle yüz ve karın bölgesinde ince tüylenmeler olabilir. Ya da vücuduz da tüylerin daha hızlı uzadığını fark edebilirsiniz. Bu durum her bayan için can sıkıcıdır ancak gebelikte oluşan tüyler kalıcı değildir ve doğumdan sonraki aylarda kendiliğinden dökülür. Bu nedenle tüylenen bölgeye ağda vb. yapılmamalıdır. Tüy dökücü krem gibi kimyasal içerikli kremler de kullanmak gebelikte uygun değildir. Gebelik döneminde tüylenmede artış görülebilir. Bu durum tamamen hormonlarla ilgilidir ve doğumdan sonraki ilk üç ay tüylenmenin azaldığını hatta yok olduğunu göreceksiniz.

Gebelik döneminde hormonların etkisi ile tüylenmenin en fazla görüldüğü bölgeler; meme uçları, yüz, karın bölgesi, bikini bölgesi ve bacaklarda tüylenmede artış görülebilir. Bazen karın bölgesinde tüylenme ince bir çizgi şeklinde görülmektedir. Bu durum tamamen hormonlarla ilgilidir. Bu nedenle herhangi bir müdahale yapmamak en doğrusudur. Hamilelik ile hassaslaşan cilde herhangi bir müdahale yapmak (ağda yapmak, jilet, epilasyon, tüy dökücü krem vb. kullanmak) ciltte kızarıklıklara neden olabilir.

Gebelik ile vücut bir değişim içine gireceğinden bu tür sorunların görülmesi normaldir. Bu nedenle aklınıza takılan soruları doktorunuza danışmak en doğrusudur. Gebelik boyunca doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz. Hamilelikte tüylenme sorunu yaşıyorsanız, doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket etmelisiniz. Çünkü tüylenme sorunu doktorunuzun yardımı ile tedavi gerektiren bir durumdur. Ancak yukarı da değindiğimiz gibi, bu durum hormonlarla ilgilidir ve doğumdan sonra tüylenme sorunu yok olacaktır. Yine de bu durumdan rahatsız olan bayanlar tüy dökücü kullanmamak şartıyla ağda ya da jilet ile tüylerden kurtulabilir. Ağda ya da jilet yöntemi bebeğe herhangi bir zarar vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.