Hamilelik-Gebelik 3. Hafta: Üçüncü Hafta Bebek Gelişimi

Yumurtalıklardan atılan yumurta hücresi ile erkek den gelen sperm fallop tüplerinde karşılaşır. Spermler yumurta etrafınsa durmasına rağmen, bunlardan sadece 1 tanesi yumurtanın zarını geçerek içine girer. Normalde milyonlarca sperm vajinaya bırakılır ve bunlardan 1000 kadarı yumurta hücresine kadar gelir. Buradan da sadece biri yumurtanın zarını geçerek içeri girer ve döllenir. Böylece yaşam denilen o şey bebek için başlamış olur.

Gebelik 3. Hafta

Döllenme tek bir spermin yumurta hücresinin içine girmesi ile başlar ve zigot adı verilen oluşumun ortaya çıkması ile döllenme sonlanır. Döllenme den sonraki haftada değişiklikler devam eder. Bebeğin cinsiyeti de döllenme sırasında belli olur. Eğer döllenen sperm x ise kız, Y ise erkektir. Yani bebeğin cinsiyetini belirleyen kişi erkektir. (Bkz: Anne karnında bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? ) Annede bu hafta içinde pek değişiklik gözlenmez. Ancak hafif bir lekelenme şeklinde kanama olabilir.

Döllenme den sonraki hafta embriyo rahim içine yerleşmeye başlar. Tek hücreli zigot, döllenme den 1,5–3 gün sonra bölünmeye başlayacaktır. İlk bölünmeden sonra hızlı bir bölünme süreci başlar. Yaklaşık her 20 saatte bir hücre sayısı ikiye katlanacaktır. Hücre sayısı 16′ya ulaştığında artık zigot morula adını alır. Tüm bu olaylar gerçekleşirken zigot tüp içinde rahim boşluğuna doğru olan seyahatini devam ettirmektedir. 4. güne gelindiğinde morula uterus içine ulaşmıştır. Bu aşamada hücre bölünmesi hızla devam etmektedir ve morulanın merkezinde bir boşluk oluşmaya başlar. Bu aşamadaki oluşuma blastokist adı verilir. Zona pellucida boyutları sabit olmakla birlikte içindeki hücreler düzleşir ve yoğunlaşır. Blastokist aşamasında artık hücre faklılaşması da başlamaktadır. Hücrelerin bir kısmı embriyoyu oluşturacak olan embriyo balastlar iken geri kalan hücreler plasentayı yapmak üzere trofoblast olarak farklılaşır.

İmplantasyonu takiben endometriumun (rahim iç zarı) o bölümünde kanlanma artar ve gebeliğin devamı için gerekli olan kan dolaşımı başlar. Rahim içine yerleşen embriyo, Blastokist zona yırtarak çıkar. Buna Hatching adı verilir. Bu arada trofoblastlardan hCG hormonu da salgılanmaya başlar. Bu hormon gebelik testlerinin pozitif olmasını sağlayan hormondur. Bu hormonun salgılanması ile beraber kan tahlili ile yapılan testler de gebeliğin varlığı tespit edilebilir.

Üç haftalık bir bebeğin ağırlığı 2 gramdan daha hafiftir. Boyu ise, 0.1 mm civarındadır. Embriyo döllenme den yaklaşık 7 gün sonra plasenta aracılığıyla rahim duvarına yapışır. Gerekli besin maddeleri ve oksijen anneden bebeğe plasenta yolu ile geçer. Plasenta ile bebek arasındaki bağlantıyı sağlayan yapı ise göbek kordonudur. Bebeğiniz gelişmeye ve büyümeye devam ediyoryüzlerce hücreye bölünerek içinde sıvı dolu bir boşluk olan blastokist denilen devri yaşamaktadır. Belki de bu evrede siz gebe olduğunuzu bilmiyorsunuzdur. Ancak dışarıdan belli olmasa da içeride yaşama tutunmak için bebeğiniz çok değişiklikler yapmaktadır.

« Hafta Hafta Gebelik —   GEBELİK 4. Hafta »

“Hamilelik-Gebelik 3. Hafta: Üçüncü Hafta Bebek Gelişimi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.