Bebeklerde Anormal Olduğu Düşünülen Normal Durumlar

Anne adayları; bebeğiniz ilk doğduğunda, bir takım, size anormal gelen durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Unutmayın, size anormal gelen bebeğinizin, anormal şekli, aslında normal bir şekil olabilir. Bilmeniz gereken bazı noktalar vardır; bu noktaları bilirseniz, hem bebeğinize uyum sürecinde daha çabuk yol katedersiniz; hem de gereksiz korkulara kapılmanıza gerek kalmaz. Ancak ilk başta şunu bilin; ve unutmayın ki, bebeğiniz ilk doğduğu anda, kartpostallarda gördüğünüz bebek resimlerine benzemeyecektir. Belki çirkin olacak; belki kafası büyük; belki de çok zayıf olacak… Ancak önemsemeyin; ve korkmayın. Bebeğiniz 6 haftalık olduğunda, bir çok yönden değişecektir. Bakalım yeni doğan bebeğiniz ile ilgili neleri bilmeniz gerekiyor:
Bebeğin kilosu: Bebekleriniz genellikle, 3 – 3.5 kilo arasında doğarlar. Sağlıklı bebeğin olması gereken kilo aralığı, normal zamanında doğan bir bebek için bu şekilde olmalıdır; ancak 2.5 kilo doğan bir bebeğin de zayıf olarak nitelendirilmemesi gerekmektedir. Olur da bebeğiniz 2.5 kilonun da altında doğarsa, o halde, zayıf bir bebeğiniz olduğunu söyleyebilirsiniz. Kilo alt sınırı 2.5 iken, üst sınırı da 4’tür. Ancak 4 kilodan fazla doğan bir bebeğiniz varsa, onun için toraman tabirini kullanabilirsiniz.
Bebeğin Boyu: Normal zamanında doğan bir bebek, ortalama 50 cm civarında olacaktır. 2 cm kısa; ya da 2 cm uzun olmasının da herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak siz eğer, bebeğinizin büyüdüğünde uzun boylu mu yoksa kısa boylu mu olacağını merak ediyorsanız; bunu anlayabilmeniz için henüz daha çok erken olduğunu bilmelisiniz. 1 yaşına gelene kadar bebeğiniz, normal genetik kodlarına göre uzayacaktır. 1 yaşından sonra, bebeğinizin boyunun, ilerleyen zamanlarda nasıl olacağına dair tahminlerde bulunabilirsiniz.
Bebeğin başı: Yeni doğan bebeklerin başlarının çevresi normalde 33 – 37 cm arasında değişmektedir. Ancak normalde 35 cm olabilir. Bebeğinizin başının çok büyük olduğunu düşünüyorsanız, haklısınız. Ama bebeğinizin başının, zaten bu ölçülerde olması gerekmektedir; bedeninden büyük olacaktır başı. İlerleyen zamanlarda da bu şekilde devam edecek; ve başı büyük bir çocuk gibi görünebilecektir gözünüze; ama bu sizi korkutmasın; olması gerekenin, zaten bu olduğunu unutmayın.

Bebeğin kafası için başka bir noktaya daha dikkat etmiş olabilirsiniz; o da, bebeğin kafasının şeklidir. Kimi bebeklerin kafaları yuvarlak olurken, kimi bebeklerin kafalarının ise sivri olduğunu görürsünüz. Bu, bebeğinizin ne şekilde doğduğu ile alakalıdır. Sezaryen ile doğan bebeklerin kafası genellikle yuvarlaktır; ancak normal doğum ile dünyaya gelen kimi bebeklerin kafaları sivri olabilmektedir. Bu sivriliğin nedeni ise, doğum kanalının dar olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bebeğiniz hep öyle sivri kafalı olarak kalmayacaktır elbette; yatış şekline dikkat ettiğiniz sürece, bir kaç ay içerisinde, sizin de bebeğinizin kafası yuvarlak bir şekil alacaktır.
Bebeğinizin kafasının yumuşak olması da sizin dikkatinizi çeken; ve belki de korkutan bir durum olabilir. Bebeğin başının yumuşak olan kısmına bıngıldak adı verilmektedir. Bıngıldak, bebeğinizin kafasının arka kısmında küçük; üst kısmında ise büyük bir yer kaplamaktadır. Bebeğinizin kalp atışlarını, bıngıldak bölgelerinde hissedebilirsiniz. Arkadaki bıngıldak, 2 – 6 ay arasında kapanacaktır; ancak kafanın üst bölümünde yer alan bıngıldak, 18 ayı bulabilir. Bu durumun sizi korkutmasına gerek yok. Yapmanız gereken tek bir şey var; o da, bebeğinizin kafasını herhangi bir yere çarpmamasına özen göstermek…