Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık görülen bir durumdur. Özellikle çocuklar 5 yaşına kadar en az bir kere idrar yolu enfeksiyonu geçirmiştir. İdrar yolu enfeksiyonları çeşitli isimler alabilir. Bulunduğu bölgeye göre isim alabilir. Örneğin; idrar kesindeyse sistit, böbreklerde idrar yollarını tutuyorsa piyonenefrit adını alır. Ancak en fazla dışkıda bulunan bakteri etkin olup, kız çocuklarında da idrar yolları enfeksiyonları dışkı ile bulaşması çok sık görülür. Sünnet olan erkek çocuklarında, sünnet olmayan çocuklara göre daha az idrar yolları enfeksiyonu görülür. Yani sünnet olmak idrar yolu enfeksiyonlarını azaltır.

Peki, idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri farklı şekilde görülebilir. Büyük çocuklarda idrar yaparken yanma, sık tuvalete çıkma, karın ağrısı, idrar yapamama ya da idrar kaçırma şeklinde görülebilir. Daha küçük çocuklarda bu belirtiler normal hastalık belirtileri ile karıştırılabilir.

Yeni doğan bebeklerde ise idrar yolu enfeksiyonu, huzursuzluk, kilo kaybı, bulantı ve kusma, iyi beslenememe ve aşırı gaz sancısı şeklinde belirti gösterir. Büyük çocuklara idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini anlamak daha kolaydır. Ancak çocuğun yaşı ne kadar küçükse belirtileri anlamak da o kadar zordur. Böyle durumlarda enfeksiyon sağlık kontrolünde ya da gece yatarken yatağını ıslatan çocukta idrar tahlili sonucunda belirlenir. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesi gerekir, çünkü tedavi edilmediği zaman ileride böbrek sorunlarına, hipertansiyona neden olabilmektedir.

Peki, idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?

Kronik kabızlığı olan ve bağırsak parazitleri olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına daha sık rastlanır. Ayrıca kızlarda anatomik özellikler, bazen de doğuştan olan reflü, hidronefroz gibi nedenlerde idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasındadır. Kesin bir tanı koymak için idrar tahlili ve kültürü alınır, hemen antibiyotik tedavisi başlanır. Daha sonra kültürden ürüyen bakteri ve onun hassas olduğu tedavi düzenlemesi yapılır. Eğer enfeksiyonlar tekrarlıyorsa genelde erkeklerde ilk enfeksiyondan sonra kızlarda ise 2veya 3 enfeksiyondan sonra radyolojik inceleme yapılmalı ve altta yatan bir nedenin anatomik bir bozukluğun olup olmadığı araştırmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonun da nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?

Hastanın genel durumuna bakılarak, genel durumu iyi ise ağızdan antibiyotik tedavisi tercih edilir. Fakat ateşi çok yüksek olup ağızdan ilaç alamayan çocuklarda ve küçük yaştaki bebeklerde enjeksiyon şeklinde bir tedavi tercih edilir. Bu tedavi yöntemleri genel durumu iyi olan hastalarda uygulanır. Genel durumu iyi olmayan ya da yeni doğan dönemindeki hastaları da hastaneye yatırarak tedavi edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için bazı önlemler alınmalıdır. İlk olarak bezli bebeklerde dışkının genital bölgeye bulaşmasını önlemek için özellikle kız çocuklarda temizliğin önden arkaya yapılmasını dikkat etmeliyiz. Tuvalet eğitimi verirken de sık, sık tuvalete gitmeyi ve bol sıvı alınımı vurgulamalıyız. Küvette banyo yapmak yerine ayakta banyo yapmayı dar giysiler giymemeyi pamuklu iç çamaşırları kullanmayı tercih etmeliyiz.

Çocuklarda Şeker Hastalığı: Bebeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı bir metabolizma hastalığıdır ve çocuklarda da görülen bir durumdur. Yetişkinler kadar bebek ve çocuklarda da görülebilir. Çocukta bu tür bir hastalık saptandığında anne ve baba sakin olmalı ve bu hastalık hakkında gereken araştırmaları yapmalıdır. Anne ve babalar bu hastalığın çocuklarında olduğunu öğrendiğinde, üzülebilir, korkabilir ve şaşırabilir. Ancak tedavi ile bu hastalığın yenilebileceği unutulmamalı ve sakinliğinizi korumalısınız. Çocuklarda diyabet hastalığının görülme oranı fazladır. Özellikle son yıllarda giderek artmaktadır.

Okumaya devam et “Çocuklarda Şeker Hastalığı: Bebeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri”

Çocuklarda Havale Geçirmek: Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapılır?

Bu yazımızda çocuklarda havale geçirme konusunu anlatmaya çalışacağız. Çocukların ateşlenmesi ve hasta olması sıkça görülen bir durumdur. Her çocukta ateşlenme görülür. Ancak bazı çocuklar havale nöbeti geçrirken bazıları geçirmez. Yüksek ateş bazı çocuklarda havale yapabilir. Çocuk ateşli ya da ateşsiz havale geçirebilir. Okumaya devam et “Çocuklarda Havale Geçirmek: Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapılır?”

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Sonbaharın gelmesi ve kış aylarına geçişin yaklaştığı şu günlerde, kış ayında hasta olmamak ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini istiyorsanız yapmanız gereken basit şeyler vardır. Özellikle çocuklar kış aylarında çok sık hastalanırlar. Bunu nedeni enfeksiyonlara karşı çocuğun bağışıklığının zayıf olmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Mevsim geçişlerinde insanlarda ki vücut direnci düşer ve hastalılara karşı korunmasız kalınır. Okumaya devam et “Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?”

Çocuklarda KEKEMELİK Sebepleri ve Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik

Kekemelik konuşma bozukluğundan biridir ve çocuk yaşlarda ortaya çıkar. Genelde 2 yaşından sonra fark ediliyor. Çocuğun yaşadığı gerilimler sonucu kekemelik oluşabilir ve kekemelik sinirsel bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor. Çocuk heceleri, kelimeleri uzatarak söyler ve konuşurken genellikle duraklar. Bu gibi durumlar kekemelik olarak tanımlanır. Kişi akıcı bir biçimde konuşamaz, zamanlama açısından da yaşına uygun şekilde konuşma bozukluğu oluşur. Okumaya devam et “Çocuklarda KEKEMELİK Sebepleri ve Tedavisi”

Çocuk Hastalıkları: Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk felci bıraktığı arızalar nedeniyle gelişmiş ülkelerde en korkulan hastalıklardan biridir. Hastalığın oluşum nedeni bir virüs cinsinin bulaşmasıdır. Çocuk felci hastalığının en sık görüldüğü mevsim sonbahardır. Bu hastalığa çocuklar kadar büyükler de yakalanabilirler. Hastalık insandan insana çok ender olarak bulaşır. Hastalık nedeni olan virüsler lağım sularından geçerler ve sinek gibi haşereler tarafından yiyecek maddelerine bulaştırılırlar. Virüsün giriş kapısı sindirim sistemidir.

Çocuk felci virüsünün bulaştığı kişilerden yalnızca çok azı hastalanır.

Çocuk Felci Neden Olur? Çocuk Felcinin Sebepleri

Hastalığı başlatan etkenler şunlardır: Aşırı yorgunluk, yolculuk, ıslanma, yaralanmalar ve ameliyatlar (özellikle bademcik ameliyatları, sezaryen).

Virüs önce bağırsakta çoğalır, sonra kan dolaşımıyla motor sinir sistemine ulaşır ve buradaki sinir hücrelerini yıkar.

Kuluçka devresi: 4-10 gün.

Çocuk Felci Belirtileri: Çocuk Felci Nasıl Anlaşılır?

Çocuk felcinin belirli devreleri vardır ve hastalığın başlangıç devresi soğuk algınlığı, ateş, baş ağrısı, halsizlik, terleme, iştahsızlık ve bazı durumlarda da bağırsakların mikroplanmasıyla başlar. Bir iki gün sonra belirtilerin görülmediği 1-9 günlük ateşsiz devreye geçilir. Bundan sonra ateş tekrar yükselir ve başlangıç devresindeki belirtiler daha güçlü olarak yeniden görülür. Bunlara ek olarak menenjitte olduğu gibi boyun kaslarında tutukluk, derinin aşırı duyarlığı ve ışığa karşı duyarlılık ya da genel kas kasılmaları, halsizlik, isteksizlik, her harekete tepki gösterme gibi belirtiler ortaya çıkar. Genel olarak bu virüslerin harekete geçmesinden 2-5 gün sonra oluşan felçler çocuk felci teşhisini kuşkuya yer vermeyecek şekilde kanıtlar. Bazı durumlarda felç, ateş düştükten sonra görülür ve hasta ertesi gün uyandığında felçli olduğunu anlayabilir. Bacaklar, ilk felç olan organlardır. Yutkunma, konuşma güçlüğü yaratan ve solunum temposunu değiştiren solunum yolları felci ölüme neden olabilir. Felçli bölgelerde kan dolaşımı çok zayıf olacağından deri kuru ve soğuktur, aynı zamanda deri kırmızıya çalar morumsu bir renk alır. Kimi zaman felç durumu ortaya çıktıktan sonra deride gerilmeler görülür. Hastalığın tamamen iyileşmesi, hastalığın seyrine göre değişir. Ama yine de felçlerde iki yıldan önce bir gerileme görülmez.

Çocuk Felcinin Gelişimi

Felç, hastalığın her devresinde oluşabileceği gibi hiç görülmeyebilir. Hafif vakalarda hastalık felç olmadan seyreder. Beyindeki hayati merkezlerin etkilenmesi ve sonuç olarak felç, ölüm tehlikesi doğurur. Ölüm, yüzde 1,4-10 oranında değişir. Felçlerin yalnız yüzde 10’u geçebilir ve yaşam boyu felçli kalma olasılığı vardır.

Çocuk Felci Tedavisi: Çocuk Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi: Hastalık nedeni olan virüse karşı etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak, çocuk felci teşhisi kesinleşince ya da bu hastalıktan kuşkulanınca hasta hemen dinlenmeye çekilmelidir, çünkü felç genellikle aktif kaslarda görülmektedir. Ağrılar için aspirin ya da ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Kaslarda ve deride oluşabilecek arızaları önlemek amacıyla hastanın yatış şekline dikkat etmeli ve yatış şekli sık sık değiştirilmelidir. Hastaya kuvvetli ve bol vitaminli gıda verilmelidir. Gerektiği takdirde yapay solunum uygulanmalıdır. Hastalığın bıraktığı izleri azaltabilmek ya da yok edebilmek, kaslara eski canlılığını kazandırabilmek için masaj, çeşitli banyo ve ısı uygulamaları ve kas hareketlerini kapsayan bir tedavi yöntemi öngörülmelidir. Yalnız bu uygulamalar sırasında hastanın isteklenme- si ve çaba göstermesi mutlaka gereklidir. İki yıl geçtiği halde düzelme görülmezse, sinirlerin ameliyatı yönüne gidilebilir ya da yardımcı ortopedik araçlar kullanılabilir.

Çocuk Felcinden Nasıl Korunulur?

Hasta ayrılmalıdır. En küçük bir kuşkuda sağlık kuruluşlarına haber verilmelidir. Hastalığın salgın olması halinde şu önlemlerin alınmasına salık verilebilir: Elleri sık sık yıkamak, sebze ve meyveleri iyice yıkanmadan ya da çiğ olarak yememek, su ve sütü kaynatılmadan içmemek, lağım sularıyla kirli denize girmemek, yorgunluktan kaçınmak, diş çektirme, bademcik ameliyatı gibi mikropların girmesine olanak sağlayacak etkenlerden kaçınmak.

Çocuk felci aşısı çok etkili olmaktadır. Genellikle aşı ağızdan uygulanmaktadır. Sabin tipi olan bu aşı, canlı virüsleri kapsamaktadır. Saik aşısı adı verilen ve enjeksiyonla uygulanan aşıda ölü hastalık virüsleri kullanılmaktadır. Genellikle ilk doz bebeklere altı aylık olmadan önce, ikinci doz ilk dozdan iki ay sonra, üçüncü doz ikinci dozdan altı ay sonra verilmelidir. Daha sonraki aşılar 5 ve 15’inci yaşlarda tekrarlanır.

Sıcak ülkelere gidecek olan yolcuların çocuk felci aşısı yaptırmaları gerekmektedir.

Çocuk Hastalıkları: Kabakulak Nedir? Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak: Hastalığın etkeni bir virüstür. Hastalığın bulaşması doğrudan temasla olur. Genellikle 4-30 yaşları arasında ve çoğunlukla erkeklerde görülür.

Kuluçka devresi: Ortalama 18 gün.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Belirtileri: Genel halsizlikle birlikte 38-39 derece ateşle ortaya çıkar. Başağrısı, iştahsızlık, kas ağrıları da görülebilir. Belirtilerin arkasından 1 veya 2 gün içinde kulağın ön ve altındaki tükürük bezleri acır ve şişer. Tek taraflı ya da iki taraflı olarak şişebilir. Erkeklerde erbezleri de etkilenebilir. Yumurtalıkların da etkilendiği vakalara rastlanmıştır. Tükürük bezlerinin şişmesinden ötürü boynun yan tarafında yumruk büyüklüğünde ve sert bir şişlik oluşur.

Kabakulak nasıl anlaşılır?

Yukardaki belirtiler, kabakulağın anlaşılmasını sağlasa da, tanı için kandaki kabakulak antikorları, ya da tükrük, BOS, idrar veya kandan virüs incelemesi ile yapılır.

Seyri: Hastalığın başlamasından 8-14 gün sonra hastalıkta bir gerileme görülür. Erbezlerinde görülebilecek etkilenme durumu, hastalığın tipik yan etkisidir.

Tedavi: Ağzın temizliğine dikkat edilmelidir. Sıcak kompresler uygulanır. Ayrıca ağrı kesici ilaçların verilmesi de uygundur. Erbezlerinin iltihaplanması halinde, erbezleri pamuk askılara alınmalıdır. Çocuklarda hafif seyreden hastalık büyüklerde ağır seyrettiği için yatak dinlenmesi zorunlu tutulmalıdır. Genellikle hastalığın seyri bir doktor tarafından yakından izlenmelidir.

Korunma: Hasta ayrılmalıdır. Ayrıca, bağışıklık kazandıracak aşı yapılabilir.

Çocuk Hastalıkları: Çocuklarda Bahar Hastalıklarına Dikkat

Baharın gelmesi çoğu kişi için sevindirici bir olay olsa da bazı anneler için hiç sevindirici değildir. Çünkü baharın yüzünü göstermesi ile artan üst solunum yolu enfeksiyonları çoğu kişiyi yatağa hapseder. Başta halsizlik olmak üzere yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi problemler ortaya çıkar. Bunların nedeni bahar yorgunluğu denilen rahatsızlıktır. Bu hastalığın bir diğer önemli belirtisi de gerginliktir. Özellikle çocuklar bahar yorgunluğu ya da diğer adıyla mutsuzluk yorgunluğu hastalığından çok çabuk etkilenebiliyor. Bu hastalık bedensel değil, daha çok psikolojiktir. Kişi sürekli bitkin, yorgun, halsiz ve mutsuz bir durumdadır.

Bahar aylarının gelmesiyle, güneş yüzünü gösterip havalar ısınmaya başladığında ısı ve nem değişikliği olur. Bu dönemde üst solunum enfeksiyonları rahatsızlıkları daha çok artar. Genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, hafif ateş şeklinde belirtilerle hastalık kendini belli eder. Bazense ses kısıklığı, kuru ve boğuk tarzda öksürüklere neden olur. Alerjik hastalıkların bir kısmı (saman nezlesi gibi) bahar aylarında artış gösterebilir. Bahar mevsiminin bir diğer önemli hastalık nedeni de polenlerdir. Polenler alerjik etki yaptığından bronşit ve astım gibi hastalıklar başı çekiyor.

Çocukları bu tür hastalıklardan korumak için anne ve babanın bazı önlemler alması gerekir. Aksi halde hastalıklar ilerleyerek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Öncelikle çocukları hasta kişilerden uzak tutmak gerekir. Bu nedenle kalabalık ortamlara girmemesi gerekir. Hastalığın tedavisinde en önemli unsur hijyendir. Bu nedenle çocuk sürekli ellerini yıkamalı ve temizlik kurallarına uymalıdır. Bu konuda anne ve baba çocuğu takip edip gerekli temiz ortamı sağlamalıdır. Odanın sık sık havalandırılması da gerekir. Eğer çocuk okula gidiyorsa, sınıf da havalandırılmalı ve düzenli olarak çocuk okulda elini yıkamalıdır. Kalabalık ortam hastalıklara her zaman davetiye çıkarır. Çocukta hastalık görüldüğünde doktora başvurularak, çocuğun neye karşı alerjisi oluğu tespit edilmelidir ve gerekli önlemler alınmalıdır.