Çocuklarda Bit ve Tedavisi

Çocuklarda Bit ve Tedavisi

Bu yazımızda anne ve babaların en çok korktuğu bit ve bit tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Bit nedir? Bit nasıl bulaşır? Bit nasıl anlaşılır ve nasıl önlenir? Bitten korunma yolları neler?

Çocuklarda en sık görülen bit türü saç bitidir. Bitlenme her insanda ve her yaşta görülebilir. Ancak okul çağı çocuklarında ve okul döneminde daha sık görülür. Bu durum ailelileri oldukça huzursuz eder. Ancak alınabilecek birkaç önlem ile bit sorunundan kurtulabilirsiniz. Okul ortamında birçok çocuğun bulunması, çocukların gün boyunca yan yana oturması bitlenmenin sıklığını arttırır. Bilindiği gibi bit bulaşıcıdır ve çocuklar yan yana durduğunda(örneğin; aynı tokayı ya da şapkayı taktığında)bit rahatlıkla bir başka çocuğa geçebilir. Yani bit ortak kullanılan eşyalarla, saçtan saça, direk ve dolaylı olarak geçebilir. Bu nedenle okul döneminde bit çocukları bekleyen büyük bir tehlikedir. Bitin görülme sıklığı erkeklere oranla kız çocuklarında daha fazladır.

Bit nedir? Bit nasıl bulaşır?

Saç biti; insan saçında yaşayan, üreyen ve kan emerek beslenen, çok küçük olan bir böcek türüdür. İnsan saçına yerleşen bitler yumurtlayarak çok kısa sürede çoğalabilirler. Bitleri saçta fark etmek zordur, ancak sirke denilen yumurtaları görmek daha kolaydır. Sirkeler saç tellerine tutunmuş şekilde durur. Bitler ise kan emerek beslendiği için saç diplerinde yaşar. Ayrıca sirkeler başın arka kısmında, enseye yakın yerlerde olur. Bu nedenle kolaylıkla fark edilebilir. Yaz aylarında bit görülme sıklığı daha fazladır.

Bitlenme yetişkinlerde de görülebilir. Saç biti bulaşıcıdır ve saçtan saça geçer. Bitin asıl bulaşma şekli saç temasıyla olur. Ancak ortak kullanılan eşyalar ile de bit yayılabilir. Bu nedenle kişisel eşyaları paylaşmamaya dikkat etmeliyiz. Çoğu kişi bitin kirli saçlarda yaşadığını, temiz saçlara bitin bulaşmayacağını düşünür. Aslında bit kirli saça oranla temiz saçı daha çok sever ve genelde temiz saçı tercih eder.

Bitin belirtileri nelerdir?

Bitlenmenin en önemli belirtisi kaşınmadır. Başın ve ensenin şiddetle kaşınması en yaygın belirtidir. Zamanla ciltte kaşınmadan dolayı enfeksiyon ve kabuklanma görülebilir. İlk olarak saça bakıldığında bit yumurtası olan sirkeleri görebilirsiniz. Sirkeler zamanla bit haline gelir. Çocuğunuzda aniden ense ve kulak arkasında kaşıntı olmuşsa, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler daha zor görülür, fakat sirkeler saç tellerine yapışık olduğu için daha kolay görülür. Saç derisindeki kabuklanmadan, yüzeysel kanamalardan ve kaşıntıdan bit olduğu anlaşılabilir.

Neler yapılmalıdır?

İlk olarak bilinmesi gereken şudur ki; sirke ya da bit kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Bitlerden kurtulmak için daha özenli bir bakım gerekir. Temizlik ilk kuraldır ve bitlerden kurtulmak için şarttır. Çocuğun saçlarını daha sık kontrol etmek ve çocuğun saçında sirke ya da bit görüldüğünde yayılmasını engellemek için hemen önlem almak gerekir. Piyasada bit öldürücü birçok krem ve şampuan satılmaktadır. İlk önce bit öldürücü şampuan alınmalıdır. Daha sonra saç normal şampuan ile yıkandıktan sonra bit şampuanı ile yıkanır. Şampuanın saça iyice nüfus etmesi gerekir. Bu şekilde 10 dakika beklenir. Ardından ince dişli bir tarakla saçlar iyice tarandıktan sonra bol su ile durulanır. Bu işlemi birkaç gün tekrarlayabilirsiniz.

Çocuğun kullandığı eşyalar, taraklar, giysiler iyice temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Çocuğun saçları düzenli olarak yıkanmalı ve sık sık kontrol edilmelidir.

Çocuklarda Dikkat Çekme İsteği

Birçok çocuğun yaptığı, isteklerinin yerine gelmesi için uyguladığı bir yöntemdir; Dikkat çekmek. Özellikle ön planda olmak isteyen çocuklar dikkat çekmek için elinden geleni yapıyorlar. Fakat dikkat çekmek için çoğu zaman daha ileri giderek yalan söylemeye kadar gidebiliyor. Buna bir takım davranış bozukluğu diyebiliriz. Çocuk kendini bir gruba ait hissetmediğinde, sürekli cezalandırıldığında, yeteri kadar sevgi ve ilgi göremediğinde, yaptığı iyi davranışlar sonucunda takdir görmediğinde ve küçümsendiğinde ilgi çekmek için yalan söylemek gibi davranışlarda bulunabilir. Bu sadece biraz daha ilgi görebilmek için yapılmış bir şeydir. Ve çocuk için yaptıkları gayet masumdur, kötü bir şey yoktur. Okumaya devam et “Çocuklarda Dikkat Çekme İsteği”

Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri

Her çocukta gelişim farklıdır, kimi çocuklar yaşıtlarına göre daha geç ya da erken konuşabilir. Bu normal bir durumdur ve korkulacak kadar ciddi bir sorun yoktur. Bunun ciddi bir sorun olup olmadığını anne ve baba gözlemleyerek karar vermelidir. Çocuğunuz yaşıtlarına göre konuşmakta çok geç kalmışsa bir doktora başvurulmalıdır. İletişim kurmak ve diğer insanları anlamak çocuklar için ilk günler çok zor ve karmaşık olarak görünebilir. Konuşmak çocuklar için çok karmaşık bir yetenektir. Okumaya devam et “Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri”

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Sonbaharın gelmesi ve kış aylarına geçişin yaklaştığı şu günlerde, kış ayında hasta olmamak ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini istiyorsanız yapmanız gereken basit şeyler vardır. Özellikle çocuklar kış aylarında çok sık hastalanırlar. Bunu nedeni enfeksiyonlara karşı çocuğun bağışıklığının zayıf olmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Mevsim geçişlerinde insanlarda ki vücut direnci düşer ve hastalılara karşı korunmasız kalınır. Okumaya devam et “Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?”

BEBEKLERDE PİŞİK Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Yeni doğan bebeklerin ciltleri çok hassastır ve pişik sorunu bebeklerin çoğunluğunda görülen bir durumdur. Annelerin çok iyi bakmasına ve dikkat etmesine rağmen pişik sorunu ilk 3 aya kadar sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerin tenleri çok hassas olduğu için cilt tahriş olduğunda pişik oluşabilir. Aslında pişiğin oluşmasında ki temel neden cildin tahriş olmasıdır. Birde bebek bezi bu durumu tetikler. Okumaya devam et “BEBEKLERDE PİŞİK Neden Oluşur, Nasıl Geçer?”

Çocuklarda PANİK ATAK Nedenleri ve Tedavisi

Panik atak aniden başlayan, bilinmeyen yoğun korku ve zaman içinde tekrarlayan kişiye yoğun sıkıntı veren dehşete düşüren korku nöbetleridir. Panik atak yetişkinlerde görülebildiği gibi çocuklarda da sıkça görülür. Bu bir hastalık olarak tanımlanamaz ancak bir hastalığın belirtisi olabilir. Bazı durumlarda ise panik atak kesinlikle bir hastalıktır ve tedavi gerektirir. Okumaya devam et “Çocuklarda PANİK ATAK Nedenleri ve Tedavisi”

Çocuklarda KEKEMELİK Sebepleri ve Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik

Kekemelik konuşma bozukluğundan biridir ve çocuk yaşlarda ortaya çıkar. Genelde 2 yaşından sonra fark ediliyor. Çocuğun yaşadığı gerilimler sonucu kekemelik oluşabilir ve kekemelik sinirsel bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor. Çocuk heceleri, kelimeleri uzatarak söyler ve konuşurken genellikle duraklar. Bu gibi durumlar kekemelik olarak tanımlanır. Kişi akıcı bir biçimde konuşamaz, zamanlama açısından da yaşına uygun şekilde konuşma bozukluğu oluşur. Okumaya devam et “Çocuklarda KEKEMELİK Sebepleri ve Tedavisi”

Bebeklerde Gaz Sancısı: Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Gaz sancısı bebekler ve anneler için çok can sıkıcı bir durumdur. Beklide gaz sancıları ve buna benzer rahatsızlıklar olmasaydı bebek büyütmek kolay ve çok daha keyifli olurdu. Gaz sancısı bebeklere zarar vermez. Bazı annelerin, özellikle ilk bebeği olan genç anneler daha kolay telaşa kapılabilir.

Gaz Sancısı Nedir? Gaz Neden Olur?

Gaz sancısı; bebeğe zarar vermeyen ve belirli bir süre ile sınırlı olan fizyolojik bir olaydır.

Kesin bir tedavisi yoktur, ancak gazı azaltacak önlemler ve davranış biçimleri vardır. Gaz sancılarının diğer adı da koliktir. Her hangi bir sağlık sorunu olmadan, kontrol edilemeyen her tür ağrıya kolik adı verilir. Görülme sıklığı %20 oranındadır. Genelde yeni doğan bebeklerde görülür. Bu olay 3- 4 haftalıkken başlar, ortalama 4. aya kadar devam eder. Bazı çocuklar da 6. aya kadar devam edebilir. Ağlayan her bebekte gaz sancısı vardır denilemez. Ağlamanın başlıca diğer nedenleri; açlık, diş çıkarma, kulak ağrısı, ishal, bağırsak spazmı, idrar yolu enfeksiyonu, pişik, pamukçuk, vücudun her hangi bir yerinde ağrı ya da kırık vb. ağlama nedenleridir. İlk olarak ağlamanın nedeni bulunmalıdır. Gaz sancısı olan bebek gün içinde 3 saatten fazla ağlar. Aynı şekilde haftada 3 günden fazla aynı olur. Son derece bebek huzursuz olur.

Gazın nedenleri nelerdir?

Aynı konumda uzun süre yatırılması,

Altının ıslak olması,

Bulunduğu ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olması,

Bebeğin hareketlerini engelleyecek şekilde sarılması ve kundaklanması,

Bebeklere çok fazla su içirmek veya tam tersi şekilde az su içirmek,

Emzik kullanan bebeklerde emziğin şekere, bala ya da pekmeze batırılması,

Bebeğe şekerli su içirmek,

Uygun olmayan besinler verilmesi ve gereğinden fazla meyve suyu içirilmesi,

Erken aylarda mama ve nişastalı gıdalara başlanması,

Yiyeceklerin açıkta kalmış olması ve bebeğin bu yiyecekleri tüketmesi,

Çevreden gelen basit virüsler,

Hazırlanan mamaların birden çok kez verilmesi,

Emziren annenin tükettiği gıdalar gaz sancısı nedenleri olabilir.

Ebeveynlerin sakin olması ve bebeğe sevgi şefkatle yaklaşması önemlidir. Bu durum çocuğa güven verir.

Gaz Sancısını Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Sizin bu durumu azaltmak için alacağınız önlemler;

· İlk olarak bebeğin bulunduğu ortamın çok sızak veya çok soğuk olmaması gerekir.

· Daha sonra bebekle temas halindeyken, mama hazırlarken temizlik kurallarına uymanız gerekir

· Bebeği çok fazla giydirmek hareket etme yeteneğini düşürür. Bu yüzden dar ve çok fazla kıyafeti üst üste giydirmemek gerekir.

· Gaz olan bir bebeğin karnına ve ayaklarına ılık bez koymak faydalıdır

· Bebeği devamlı aynı şekilde yatırmamak gerekir. Karın üstü veya yan pozisyonda yatabilir.

· Beslenmelerden sonra geğirene kadar gazı çıkartılmalıdır

· Bebeği sakinleştirmek için masaj yapmak, severek güzel sözler söylemek gerekir. Durum devam ederse doktora başvurulmalıdır

· Bebek çok fazla emzirilmemelidir. Bunun yanında gereksiz yere ek besin de verilmemelidir.

Çocuk Hastalıkları: Kabakulak Nedir? Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak: Hastalığın etkeni bir virüstür. Hastalığın bulaşması doğrudan temasla olur. Genellikle 4-30 yaşları arasında ve çoğunlukla erkeklerde görülür.

Kuluçka devresi: Ortalama 18 gün.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Belirtileri: Genel halsizlikle birlikte 38-39 derece ateşle ortaya çıkar. Başağrısı, iştahsızlık, kas ağrıları da görülebilir. Belirtilerin arkasından 1 veya 2 gün içinde kulağın ön ve altındaki tükürük bezleri acır ve şişer. Tek taraflı ya da iki taraflı olarak şişebilir. Erkeklerde erbezleri de etkilenebilir. Yumurtalıkların da etkilendiği vakalara rastlanmıştır. Tükürük bezlerinin şişmesinden ötürü boynun yan tarafında yumruk büyüklüğünde ve sert bir şişlik oluşur.

Kabakulak nasıl anlaşılır?

Yukardaki belirtiler, kabakulağın anlaşılmasını sağlasa da, tanı için kandaki kabakulak antikorları, ya da tükrük, BOS, idrar veya kandan virüs incelemesi ile yapılır.

Seyri: Hastalığın başlamasından 8-14 gün sonra hastalıkta bir gerileme görülür. Erbezlerinde görülebilecek etkilenme durumu, hastalığın tipik yan etkisidir.

Tedavi: Ağzın temizliğine dikkat edilmelidir. Sıcak kompresler uygulanır. Ayrıca ağrı kesici ilaçların verilmesi de uygundur. Erbezlerinin iltihaplanması halinde, erbezleri pamuk askılara alınmalıdır. Çocuklarda hafif seyreden hastalık büyüklerde ağır seyrettiği için yatak dinlenmesi zorunlu tutulmalıdır. Genellikle hastalığın seyri bir doktor tarafından yakından izlenmelidir.

Korunma: Hasta ayrılmalıdır. Ayrıca, bağışıklık kazandıracak aşı yapılabilir.

Çocuk Hastalıkları: Çocuklarda Bahar Hastalıklarına Dikkat

Baharın gelmesi çoğu kişi için sevindirici bir olay olsa da bazı anneler için hiç sevindirici değildir. Çünkü baharın yüzünü göstermesi ile artan üst solunum yolu enfeksiyonları çoğu kişiyi yatağa hapseder. Başta halsizlik olmak üzere yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi problemler ortaya çıkar. Bunların nedeni bahar yorgunluğu denilen rahatsızlıktır. Bu hastalığın bir diğer önemli belirtisi de gerginliktir. Özellikle çocuklar bahar yorgunluğu ya da diğer adıyla mutsuzluk yorgunluğu hastalığından çok çabuk etkilenebiliyor. Bu hastalık bedensel değil, daha çok psikolojiktir. Kişi sürekli bitkin, yorgun, halsiz ve mutsuz bir durumdadır.

Bahar aylarının gelmesiyle, güneş yüzünü gösterip havalar ısınmaya başladığında ısı ve nem değişikliği olur. Bu dönemde üst solunum enfeksiyonları rahatsızlıkları daha çok artar. Genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, hafif ateş şeklinde belirtilerle hastalık kendini belli eder. Bazense ses kısıklığı, kuru ve boğuk tarzda öksürüklere neden olur. Alerjik hastalıkların bir kısmı (saman nezlesi gibi) bahar aylarında artış gösterebilir. Bahar mevsiminin bir diğer önemli hastalık nedeni de polenlerdir. Polenler alerjik etki yaptığından bronşit ve astım gibi hastalıklar başı çekiyor.

Çocukları bu tür hastalıklardan korumak için anne ve babanın bazı önlemler alması gerekir. Aksi halde hastalıklar ilerleyerek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Öncelikle çocukları hasta kişilerden uzak tutmak gerekir. Bu nedenle kalabalık ortamlara girmemesi gerekir. Hastalığın tedavisinde en önemli unsur hijyendir. Bu nedenle çocuk sürekli ellerini yıkamalı ve temizlik kurallarına uymalıdır. Bu konuda anne ve baba çocuğu takip edip gerekli temiz ortamı sağlamalıdır. Odanın sık sık havalandırılması da gerekir. Eğer çocuk okula gidiyorsa, sınıf da havalandırılmalı ve düzenli olarak çocuk okulda elini yıkamalıdır. Kalabalık ortam hastalıklara her zaman davetiye çıkarır. Çocukta hastalık görüldüğünde doktora başvurularak, çocuğun neye karşı alerjisi oluğu tespit edilmelidir ve gerekli önlemler alınmalıdır.