Bebeklerde Anormal Olduğu Düşünülen Normal Durumlar

Anne adayları; bebeğiniz ilk doğduğunda, bir takım, size anormal gelen durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Unutmayın, size anormal gelen bebeğinizin, anormal şekli, aslında normal bir şekil olabilir. Bilmeniz gereken bazı noktalar vardır; bu noktaları bilirseniz, hem bebeğinize uyum sürecinde daha çabuk yol katedersiniz; hem de gereksiz korkulara kapılmanıza gerek kalmaz. Ancak ilk başta şunu bilin; ve unutmayın ki, bebeğiniz ilk doğduğu anda, kartpostallarda gördüğünüz bebek resimlerine benzemeyecektir. Belki çirkin olacak; belki kafası büyük; belki de çok zayıf olacak… Ancak önemsemeyin; ve korkmayın. Bebeğiniz 6 haftalık olduğunda, bir çok yönden değişecektir. Bakalım yeni doğan bebeğiniz ile ilgili neleri bilmeniz gerekiyor:
Bebeğin kilosu: Bebekleriniz genellikle, 3 – 3.5 kilo arasında doğarlar. Sağlıklı bebeğin olması gereken kilo aralığı, normal zamanında doğan bir bebek için bu şekilde olmalıdır; ancak 2.5 kilo doğan bir bebeğin de zayıf olarak nitelendirilmemesi gerekmektedir. Olur da bebeğiniz 2.5 kilonun da altında doğarsa, o halde, zayıf bir bebeğiniz olduğunu söyleyebilirsiniz. Kilo alt sınırı 2.5 iken, üst sınırı da 4’tür. Ancak 4 kilodan fazla doğan bir bebeğiniz varsa, onun için toraman tabirini kullanabilirsiniz.
Bebeğin Boyu: Normal zamanında doğan bir bebek, ortalama 50 cm civarında olacaktır. 2 cm kısa; ya da 2 cm uzun olmasının da herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak siz eğer, bebeğinizin büyüdüğünde uzun boylu mu yoksa kısa boylu mu olacağını merak ediyorsanız; bunu anlayabilmeniz için henüz daha çok erken olduğunu bilmelisiniz. 1 yaşına gelene kadar bebeğiniz, normal genetik kodlarına göre uzayacaktır. 1 yaşından sonra, bebeğinizin boyunun, ilerleyen zamanlarda nasıl olacağına dair tahminlerde bulunabilirsiniz.
Bebeğin başı: Yeni doğan bebeklerin başlarının çevresi normalde 33 – 37 cm arasında değişmektedir. Ancak normalde 35 cm olabilir. Bebeğinizin başının çok büyük olduğunu düşünüyorsanız, haklısınız. Ama bebeğinizin başının, zaten bu ölçülerde olması gerekmektedir; bedeninden büyük olacaktır başı. İlerleyen zamanlarda da bu şekilde devam edecek; ve başı büyük bir çocuk gibi görünebilecektir gözünüze; ama bu sizi korkutmasın; olması gerekenin, zaten bu olduğunu unutmayın.

Bebeğin kafası için başka bir noktaya daha dikkat etmiş olabilirsiniz; o da, bebeğin kafasının şeklidir. Kimi bebeklerin kafaları yuvarlak olurken, kimi bebeklerin kafalarının ise sivri olduğunu görürsünüz. Bu, bebeğinizin ne şekilde doğduğu ile alakalıdır. Sezaryen ile doğan bebeklerin kafası genellikle yuvarlaktır; ancak normal doğum ile dünyaya gelen kimi bebeklerin kafaları sivri olabilmektedir. Bu sivriliğin nedeni ise, doğum kanalının dar olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bebeğiniz hep öyle sivri kafalı olarak kalmayacaktır elbette; yatış şekline dikkat ettiğiniz sürece, bir kaç ay içerisinde, sizin de bebeğinizin kafası yuvarlak bir şekil alacaktır.
Bebeğinizin kafasının yumuşak olması da sizin dikkatinizi çeken; ve belki de korkutan bir durum olabilir. Bebeğin başının yumuşak olan kısmına bıngıldak adı verilmektedir. Bıngıldak, bebeğinizin kafasının arka kısmında küçük; üst kısmında ise büyük bir yer kaplamaktadır. Bebeğinizin kalp atışlarını, bıngıldak bölgelerinde hissedebilirsiniz. Arkadaki bıngıldak, 2 – 6 ay arasında kapanacaktır; ancak kafanın üst bölümünde yer alan bıngıldak, 18 ayı bulabilir. Bu durumun sizi korkutmasına gerek yok. Yapmanız gereken tek bir şey var; o da, bebeğinizin kafasını herhangi bir yere çarpmamasına özen göstermek…

Normal Doğum İle Doğanlar Daha Sağlıklı

Bebeklerini, ne şekilde bir doğum ile dünyaya getireceklerini bilmeyen anneler, genellikle kendilerinin doğumda yaşayacakları sancıları düşünerek, sezaryen ile doğum yapmayı, normal doğum yapmaya tercih ederler. Ancak Sağlık Bakanlığı, normal doğumun mümkün olabildiği durumlarda, sezaryene izin verilmemesi gerektiğini öne süren açıklamalarda bulunmuştur. Peki anne adayları, sezaryen doğm ile daha az sancı çekerken, bebeğinizin sağlık durumunu hiç düşündünüz mü? Normal doğum belki sizin canınızı biraz yakacaktır; ancak belki bebeğinizin sağlığı açısından daha mantıklıdır. Bu bilgiyi edindiğinizde, hala sezaryen ile doğum yapmayı ister miydiniz? O halde biz size bu bilgiyi veriyoruz: Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler, sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere oranla çok daha sağlıklı; ve bağışıklık sistemi güçlü bebekler olurlar…

Sezaryen ile doğan bebekler, normal doğum ile doğan bebeklerin aldığı faydalı bakterilerden mahrum kalıyorlar. Bu nedenle de daha az sağlıklı ve güçlü oluyorlar. Çünkü, sezaryen ile doğan bebekler, normal doğum ile doğan bebeklerin geçtikleri kanallardan geçemiyorlar. Ve faydalı bakteriler de bu doğum kanalında yer alıyor… Sezaryen ile doğan bebekler, bu şekilde, annelerinden almaları gereken doğal bağışıklığı alamamaları nedeniyle, alerji, astım gibi hastalıklara, daha çabuk yakalanabiliyorlar.
Elde edilen bu bilgiler, aslında yeni bilgiler değildir. Şöyle ki: daha önce yapılan araştırmaların sonuçlarında da, sezaryen ile doğan bebeklerin, normal doğum ile doğan bebeklere göre, daha çabuk gıda alerjisine yakalanabildikleri kanıtlanmıştı..