Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı?

Doğum kontrol hapları sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Bu yazımızda doğum kontrol hapları hakkında bilgi vereceğiz. Bu tarz haplarda en çok korkulan, hormon bozukluğuna neden olabileceği düşüncesidir. Kilo aldırması, sivilce ya da tüylenme gibi sorunlara neden olacağı söylentisi bayanların endişelenmesine neden olur. İlk olarak şunu belirtelim; doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almamalısınız. Doktorunuz bu ilaçların etkileri hakkında sizi bilgilendirecektir.ilaç

Doğum kontrol hapları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızda…

Hamile kalmayı önlemek, hormon düzenlemek ve bazı kadın hastalıklarında doğum kontrol hapı kullanılmaktadır. Kadın hastalıkları ve hormon düzenlemesi için doktorunuz doğum kontrol hapını önermektedir. Ancak doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmamalısınız.

Her kadının vücut yapısı farklı olduğundan, kullanılan ilacın etkisinin de aynı olması beklenemez. Doğum kontrol hapı hormonlar üzerinde etkili olduğundan, bazı bayanların ödem sorunu yaşadığı görülmüştür. Ödem sorunu kilo almaya neden olacağı için dikkatli olunmalıdır. Alınacak bazı önlemler ile ödem sorununu çözebilir ve kilo alımını durdurabilirsiniz.

Doğum kontrol ilaçlarının kilo aldırdığını söylemek yanlış olur. Sadece ilaç kilo aldırmaz; beslenme düzeni ve yaşam tarzının kilo alımını direk etkilediği unutulmamalıdır. Doğum kontrol ilaçlarının kilo aldırma gibi yan etkilerini azaltmak için bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

İlk olarak bol su içmek, vücudun ödem tutmasını önler. Bu nedenle gün içinde mutlaka bol bol su içmelisiniz. İkinci olarak doğum kontrol hapı kullanırken sigara içilmemesi de tavsiye edilir.

Aynı şekilde vücudun ödem tutmaması için tuz ve şeker tüketimi de azaltılmalıdır. Doğum kontrol hapı kullanılırken, vücudun ödem tutmaması için tuz ve şeker tüketimine dikkat edilmelidir. Hem kilo kontrolü hem de sağlıklı bir yaşam için gün içinde tüketilen tuz ve şeker miktarı azaltılmalıdır.

Ödem sorununu çözmek için ödem söktürücü besinler tüketebilirsiniz. Ödem söktürücü çaylar, sular ve besinler kilo vermenize yardımcı olur. Ödem söktürücü besinlerden bazıları ise şunlardır; zencefil, zerdeçal, limon, maydanoz, limonlu su, elma sirkesi, tarçınlı su.

Bol yürüyüş yapmak doğum kontrol hapının olumsuz etkilerini önler. Bir çok bayan doğum kontrol ilaçlarının zararlı olduğunu düşünür. Ancak bu ilaçlar sanıldığı gibi zararlı değil hatta faydalıdır. İlk kullanımda ani kilo alımına neden olmaması için ödem söktürücü besinleri tüketmekte fayda vardır. Bu şekilde doğum kontrol ilaçlarını güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

AİLE PLANLAMASI

AİLE PLANLAMASIadsız

 

Bu yazımızda aile planlaması hakkında bilgi vereceğiz. Aile planlaması nedir ve neden önemlidir?

 

Aile planlaması oldukça önemli bir konudur ve anne, çocuk, toplum açısından da birçok yararı vardır. Çiftler çocuk sahibi olmak konusunda bir zaman belirlerler. Planlanmış gebeliklerde, çiftler ortaklaşa bir karar alır ve ne zaman çocuk sahibi olmak istediklerine karar verirler. Aile planlamasının asıl amacı; sık gebeliklerin önlenmesidir. Aile planlanması hem anne hem çocuk hem de toplum için oldukça faydalıdır. Ailelerin istedikleri zaman çocuk sahibi olmaları, iki gebelik arasında ki zaman aralığının doğru tespit edilmesi ve en önemlisi çocuk sayısının ekonomik duruma göre ayarlaması açısından aile planlanması önemlidir.

 

Aile planlanmasında önemli olan; kadının sağlıklı bir şekilde kaç yaşında hamile kalacağı ve doğum aralıklarının ne kadar olacağıdır. Aile planlaması istenmeyen gebeliklerin önlenmesi, anne ve bebek ölümlerini önlemek konusunda oldukça faydalıdır. Bireylere bilgi vererek aile planlamasının önemi anlatılmalıdır. Aile planlaması nedir, aile planlanmasının ne gibi faydaları vardır gibi konularda çiftlere bilgi verilmelidir. Aile planlamasının anne açısından birçok faydası vardır. Aile planlaması, sık aralıklarla gebeliği önleyeceği için sık doğuma bağlı kadın hastalıklarının da önlenmesine yardımcı olur. İstenmeyen gebelikleri önler ve annenin ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çünkü kadının sık aralıklarla doğum yapması annenin psikolojik olarak etkilenmesine neden olur. Ayrıca erken yaşta gebelikleri önleyeceği için istenmeyen gebelik ve düşüklerin de önlenmesine yardımcı olur. 

 

Aile planlamasının çocuk sağlığı üzerindeki faydalarını sıralayacak olursak; erken doğumlar önleneceği için sağlıklı bebekler doğar. Bebek ölümleri azalır ve çocukların daha iyi yetiştirilmesine imkân sağlanır. Aile planlamasının bir diğer faydası ise; aile planlaması çocuk sahibi olmayan çiftlere de yardımcı olmaktadır. Sık doğumların önlenmesi önemlidir. Çünkü çocuk sayısının fazla olduğu bir evde, çocuklara yeterince zaman ayırmak ve çocuğun maddi manevi ihtiyaçlarını karşılamak zor olacaktır. Toplumu aile planlaması konusunda bilgilendirmek birçok açıdan önemlidir.

 

Aile planlamasının kadın üzerinde ki faydaları oldukça fazladır. Kadının sık aralıklarla doğum yapması hem bedenen hem de ruhsal olarak etkilenmesine neden olur. İstenmeyen gebeliklerin ve aşırı doğurganlığın önlenmesi aile planlamasının en önemli amacıdır. Diğer bir önemli konu ise, aile planlaması hakkında insanlara yeterli bilgi verilmelidir. Aksi halde doğum kontrol yöntemlerini güvensiz ve gereksiz görmelerine neden olacaktır. Eski zamanlardan bu yana birçok anne ve bebek ölümleri olmuştur. Bunun en önemli nedeni; kadının fazla sayıda ve sık doğum yapmasıdır. Ülkemizde de birçok doğum kontrol yöntemleri vardır ve bu yöntemler oldukça güvenilirdir. Doğum kontrol yöntemlerinden bazıları şunlardır; doğum kontrol hapı, aylık iğneler, deri altı kapsülleri, rahim içi araçlar(spiral vb.), kondom, sperm öldürücü fitiller, kadınların tüplerinin bağlanması, erkekte kanalların bağlanması, geri çekme yöntemi, takvim yöntemi gibi yöntemlerdir.

 

 

 

 

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır: Doğum kontrol hapı faydaları ve yan etkileri

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır: Doğum kontrol hapı faydaları ve yan etkileri

Gebelik önleyici yöntemlerden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapı, cinsel ilişki sırasında yumurta oluşumunu önler ve spermin rahme ulaşmasını önleyerek gebeliği engeller. Doğum kontrol hapı kadınlık hormonu içeren yüksek doz hormonsal yapılı haplardır. Doğum kontrol haplarını her gün aynı saatte almak ve mutlaka her gün kullanmak gerekir. Düzenli kullanımlarda gebeliği önler ancak düzensiz kullanımda gebelik riski oluşur.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol hapı 21 gün boyunca her gün düzenli şekilde bir adet içilir. Kalan 7 günlük süre ise adet olunan süredir. Doğum kontrol hapının ilk kutusuna âdetin ilk günü başlanır ve her gün aynı saatte alınmaya dikkat edilmelidir. 21 günün sonunda 7 gün ara verilir. Bu 7 gün içerisinde adet kanaması olacaktır. Yedi gün ara verildikten sonra 8. gün mutlaka doğum kontrol hapına başlanmalıdır. Bu 7 günlük süre içerisinde adet kanaması olmasa dahi, mutlaka 8.gün hapa tekrar başlanır. Hamile kalınmak istendiğinde doğum kontrol hapı üç ay öncesinden bırakılmalıdır.

Doğum kontrol hapının faydaları nelerdir?

Doğum kontrol hapları mutlaka doktor kontrolünde ve doktora danışılarak içilmelidir. Doğum kontrol haplarının çeşitli faydaları vardır. Adet dönemlerinin düzenli olmasını sağlar. Doğum kontrol hapı adet düzenleyicidir. Ancak bu tür haplar mutlaka doktora danışarak alınmalıdır. Bir diğer faydası ise, vücutta akne, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler. Rahim içi kasılmaları en aza indirir.

Doğum kontrol hapının zararları nelerdir?

Çoğu kişi doğum kontrol haplarının zararlı olduğunu düşünür. Aslında doğum kontrol hapları sanıldığı gibi zararlı değildir. Hatta zararı yerine faydası vardır. Sadece bu tür hapların bazı yan etkileri vardır. İlk olarak doğum kontrol hapı bulantı yapabilir. Kan basıncını yükseltebilir. İlk kullanımda ani kilo artışına neden olabilir.