Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı?

Doğum kontrol hapları sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Bu yazımızda doğum kontrol hapları hakkında bilgi vereceğiz. Bu tarz haplarda en çok korkulan, hormon bozukluğuna neden olabileceği düşüncesidir. Kilo aldırması, sivilce ya da tüylenme gibi sorunlara neden olacağı söylentisi bayanların endişelenmesine neden olur. İlk olarak şunu belirtelim; doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almamalısınız. Doktorunuz bu ilaçların etkileri hakkında sizi bilgilendirecektir.ilaç

Doğum kontrol hapları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızda…

Hamile kalmayı önlemek, hormon düzenlemek ve bazı kadın hastalıklarında doğum kontrol hapı kullanılmaktadır. Kadın hastalıkları ve hormon düzenlemesi için doktorunuz doğum kontrol hapını önermektedir. Ancak doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmamalısınız.

Her kadının vücut yapısı farklı olduğundan, kullanılan ilacın etkisinin de aynı olması beklenemez. Doğum kontrol hapı hormonlar üzerinde etkili olduğundan, bazı bayanların ödem sorunu yaşadığı görülmüştür. Ödem sorunu kilo almaya neden olacağı için dikkatli olunmalıdır. Alınacak bazı önlemler ile ödem sorununu çözebilir ve kilo alımını durdurabilirsiniz.

Doğum kontrol ilaçlarının kilo aldırdığını söylemek yanlış olur. Sadece ilaç kilo aldırmaz; beslenme düzeni ve yaşam tarzının kilo alımını direk etkilediği unutulmamalıdır. Doğum kontrol ilaçlarının kilo aldırma gibi yan etkilerini azaltmak için bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

İlk olarak bol su içmek, vücudun ödem tutmasını önler. Bu nedenle gün içinde mutlaka bol bol su içmelisiniz. İkinci olarak doğum kontrol hapı kullanırken sigara içilmemesi de tavsiye edilir.

Aynı şekilde vücudun ödem tutmaması için tuz ve şeker tüketimi de azaltılmalıdır. Doğum kontrol hapı kullanılırken, vücudun ödem tutmaması için tuz ve şeker tüketimine dikkat edilmelidir. Hem kilo kontrolü hem de sağlıklı bir yaşam için gün içinde tüketilen tuz ve şeker miktarı azaltılmalıdır.

Ödem sorununu çözmek için ödem söktürücü besinler tüketebilirsiniz. Ödem söktürücü çaylar, sular ve besinler kilo vermenize yardımcı olur. Ödem söktürücü besinlerden bazıları ise şunlardır; zencefil, zerdeçal, limon, maydanoz, limonlu su, elma sirkesi, tarçınlı su.

Bol yürüyüş yapmak doğum kontrol hapının olumsuz etkilerini önler. Bir çok bayan doğum kontrol ilaçlarının zararlı olduğunu düşünür. Ancak bu ilaçlar sanıldığı gibi zararlı değil hatta faydalıdır. İlk kullanımda ani kilo alımına neden olmaması için ödem söktürücü besinleri tüketmekte fayda vardır. Bu şekilde doğum kontrol ilaçlarını güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır: Doğum kontrol hapı faydaları ve yan etkileri

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır: Doğum kontrol hapı faydaları ve yan etkileri

Gebelik önleyici yöntemlerden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapı, cinsel ilişki sırasında yumurta oluşumunu önler ve spermin rahme ulaşmasını önleyerek gebeliği engeller. Doğum kontrol hapı kadınlık hormonu içeren yüksek doz hormonsal yapılı haplardır. Doğum kontrol haplarını her gün aynı saatte almak ve mutlaka her gün kullanmak gerekir. Düzenli kullanımlarda gebeliği önler ancak düzensiz kullanımda gebelik riski oluşur.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol hapı 21 gün boyunca her gün düzenli şekilde bir adet içilir. Kalan 7 günlük süre ise adet olunan süredir. Doğum kontrol hapının ilk kutusuna âdetin ilk günü başlanır ve her gün aynı saatte alınmaya dikkat edilmelidir. 21 günün sonunda 7 gün ara verilir. Bu 7 gün içerisinde adet kanaması olacaktır. Yedi gün ara verildikten sonra 8. gün mutlaka doğum kontrol hapına başlanmalıdır. Bu 7 günlük süre içerisinde adet kanaması olmasa dahi, mutlaka 8.gün hapa tekrar başlanır. Hamile kalınmak istendiğinde doğum kontrol hapı üç ay öncesinden bırakılmalıdır.

Doğum kontrol hapının faydaları nelerdir?

Doğum kontrol hapları mutlaka doktor kontrolünde ve doktora danışılarak içilmelidir. Doğum kontrol haplarının çeşitli faydaları vardır. Adet dönemlerinin düzenli olmasını sağlar. Doğum kontrol hapı adet düzenleyicidir. Ancak bu tür haplar mutlaka doktora danışarak alınmalıdır. Bir diğer faydası ise, vücutta akne, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler. Rahim içi kasılmaları en aza indirir.

Doğum kontrol hapının zararları nelerdir?

Çoğu kişi doğum kontrol haplarının zararlı olduğunu düşünür. Aslında doğum kontrol hapları sanıldığı gibi zararlı değildir. Hatta zararı yerine faydası vardır. Sadece bu tür hapların bazı yan etkileri vardır. İlk olarak doğum kontrol hapı bulantı yapabilir. Kan basıncını yükseltebilir. İlk kullanımda ani kilo artışına neden olabilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Doğum Kontrol Hapı ve Hamilelik

Bu yazımızda doğum kontrol hapları hakkında bilgi vereceğiz. Doğum kontrol hapı kullanılırken hamilelik riski var mıdır? Doğum kontrol hapları doğurganlığı etkiler mi?

Doğum kontrol hapı 28 tabletten oluşur. İçerisinde östrojen ve progesteron hormonlarının birlikte bulunduğu bir ilaçtır. Doğum kontrol hapları, korunma yöntemlerinde biridir. Diğer korunma yöntemleri gibi %100 bir koruma sağlamamaktadır. Ancak doğum kontrol hapları güvenilir bir korunma yöntemidir. Bu tür hapları kullanırken, güvenilir olması için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. İlk olarak bu haplar mutlaka saatlerinde ve her gün düzenli şekilde alınmalıdır. Aksi durumda güvenli bir korunma sağlamaz.

Eğer doğum kontrol hapını bir gün dahi almayı unutursanız hamilelik riski olabilir. Bu nedenle hapları düzenli şekilde almaya dikkat etmelisiniz. Doğum kontrol hapını kullanırken adet gecikmesi yaşadığınızda gebelik riski olabilir. Ancak her adet gecikmesi gebeliğin işareti olmayabilir. Aşırı stres, yorgunluk, aşırı egzersiz vb. nedenler adet gecikmesine neden olabilir. Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanılmasına rağmen, gebelik riski çok azdır. Eğer adette gecikme olmuşsa ve gebelikten şüpheleniyorsanız gebelik testi yaptırarak emin olabilirsiniz.

Doğum kontrol hapının kullanım amaçları; ilk olarak bu hapların amacı doğurganlığı ortadan kaldırmak ve gebeliğin olmamasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapları âdeti düzenlemek ve hamililiği önlemek için kullanılır.

Bayanların en çok merak ettiği sorulardan biri de, doğum kontrol hapı bırakıldığında ne kadar süre sonra hamile kalınır? Hamileliğe karar verildiğinde 3 ay öncesinden doğum kontrol hapı bırakılmalıdır. Hap bırakıldıktan 3 ay sonra kadında tekrar yumurtlama başlar. Bu dönemde hamilelik şansı yüzde 80’e kadar yükselir.