GEBELİKTE SEYAHAT ETMEK

GEBELİKTE SEYAHAT ETMEK

Hamilelik ilk günden son güne kadar dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Anne adayı doğuma kadar dikkatli olmalıdır. Gebelikte anne adayı birçok sorunla karşılaşır ve çoğu zaman kararsızlıklar yaşayabilir. Anne adaylarının kararsız kaldığı bir konu da seyahat etmektir. Hamile iken seyahat etmek bebeğe zarar verir mi? ya da seyahat ederken anne adayı nelere dikkat etmelidir? Gibi soruları anne adaylarından çok duyarız. Özellikle bayramın yaklaşmasıyla anne adayları seyahat etmek konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Hamile kalmadan önce seyahat etmeyi çok seven ve sürekli gezen anne adayları kararsızlığı daha çok yaşar. Bazı anne adayları gezi planlarını iptal eder. Hatta doğuma kadar hiç seyahat etmemeyi düşünen anne adayları da vardır. Gebelikte seyahat etmenin bir zararı var mıdır? Seyahat edilmesi gerekiyorsa anne adayı nelere dikkat etmelidir?

Bazı anne adayları hamilelik süresince hiç seyahat etmemeyi düşünüyor. Ancak bazen bu mümkün olmuyor ve seyahat etmek zorunda kalınabiliyor. İşte o zaman da bilmeniz gereken basit kurallarla kolay seyahat edebilirsiniz. Hamilelik çok güzel bir duygudur fakat bazen hamilelik ile birlikte değişen vücut anne adayını zaman zaman yorabiliyor. Böyle durumlarda yapılması gereken bulunduğunuz ortamdan uzaklaşarak kısa bir tatile gitmektir. Hamile iken seyahat etmeden önce ilk olarak yapılması gereken doktorunuzla görüşmek ve doktorunuzun onayını almaktır. Eğer her hangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz onay vermeyecektir. Bu durum aklınıza doğuma kadar hiç seyahate çıkmayacak mıyım diye bir soru getirmesin. Örneğin düşük tehlikesi olan bir gebelikte uzun süre yolculuk yapmak tehlikeli olabilir. Ayrıca gebeliğin son aylarında da seyahat yapmak erken doğum riski yaratacağından pek önerilmez. Burada önemli olan gidilecek mesafenin uzunluğudur. Uzun süre seyahat etmek gebelikte zaman zaman sorunlar yaratabilir. Kısa süreli yolculuklarda bir sorun olmayacağı düşünülmektedir. Ayrıca çok sıcak ya da çok soğuk olan farklı bölgelere gidilecekse anne adayı sorun yaşayabilir. Zaten vücudunuz gebeliğe zor alışırken bir de böyle bir durum sizi yorgun düşürür.

Yapılacak seyahatin hangi ulaşım aracı ile yapılacağı da önemlidir. Eğer seyahat araba ile olacaksa bazı kurallara uymanız gerekir. Kısa mesafeler de dahi olsa devamlı araba yolculuğu yapılmaktadır. Anne adaylarının da arabaya binmeme gibi bir ihtimali yoktur. Otomobiller insan hayatında vazgeçilmez bir hal aldı. Araba ile yolculuk yapacaksanız rahatınızı düşünmek zorundasınız. Çünkü hamilelikte rahatsız bir oturuş şekli sorun olabilir. Uzun yolculuklarda mutlaka sık aralılarla mola vermeli ve yürüyüş yapmalısınız. Uzun süre oturmak anne adayını rahatsız edecektir. Eğer arabayı siz kullanıyorsanız yanınızda mutlaka birileri olmalıdır. Son aylarda ise araba kullanmak tehlikeli olacağından anne adayları son aylarda araba kullanmamalıdır. Araba ya da uçak yolculuklarında emniyet kemeri takmalısınız. Emniyet kemerini de takarken karnınızın üstünden değil, karnınızın altından geçirmeye dikkat edin. Emniyet kemerinin önemi büyüktür. Bu nedenle yolculuklarda emniyet kemeri takmaya özen gösterin. Yurt dışı gezisine gitmeyi düşünüyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilgi almalısınız. Yolculuklarda hem bebeğinizin sağlığı hem de kendi sağlığınızı düşünmelisiniz. Bu nedenle temizliğinden emin olmadığınız besinleri yememeye dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun izni olmadan asla yola çıkmayın.