Bebeklerin 1. Yaş Doğum Günü

Bebeklerin ilk yaş doğum günü nasıl kutlanmalı?

Uzun bir hamilelik sürecinden sonra sıra doğuma gelir ve mutlu sona ulaşılır. Bebeğin eve gelmesi ile birlikte ebeveynlerin yaşamları bir anda değişir. Artık evin yeni bir bireyi vardır.

İlk aylar her anne baba için zorlu bir süreçtir. Bebeğin devamlı ağlaması, gaz sancıları ve yanında huzursuzluk, uykusuzluk gibi olaylar ebeveynleri oldukça zor bir durumda bırakır. Ancak bebeğin bir gülümsemesi, ilk kelimeleri, ilk yürüyüşü bütün zorlukları unutturur. Bebeğinizin size yaşattığı o güzel duygular bütün zorlukları unutturur. Bu güzel duygulardan birisi de bebeğin ilk yaş günüdür. Aileler için bebeklerinin ilk yaş günü en önemli ve unutulmayan günlerden birisidir. Bu her çocuk için böyledir ve ailenin kaç çocuğu olursa olsun, anne babalar için değişmeyen özel günlerden birisidir bebeğinin ilk doğum günü…

Bir yılın sonunda bebek birçok beceri kazanıp, bebeklik dönemini çoktan geride bırakmıştır. Artık kendi başına hareket edebiliyor, bazı kelimeleri söylemeye başlamış ve kendi yemeğini kendisi yiyebilecek bir duruma gelmiştir. Sıra ise ilk doğum günü partisindedir…

İlk doğum günleri hem ebeveynler hem de bebek için oldukça önemlidir. Bu nedenle her şey mükemmel olmalıdır. Bebeklerde bir yaş yürümenin yeni öğrenildiği ve ortalığın en fazla karıştırıldığı, en zorlayıcı büyüme dönemlerinden birisidir. Bebek hem bilişsel hem de fiziksel becerilerini 3 yaşına kadar kazanmaya devam eder. Yani bu zorlayıcı dönem 3 yaşına kadar devam eder. Çocuklar doğumdan itibaren her geçen gün yeni bir beceri kazanmaya başlar ve bu aslında insanlarda hayat boyu devam eder. İnsanlar yaşamlarında her geçen gün yeni bir bilgi öğrenir ve yeni bir beceri kazanabilir.

Bebeklerin ilk doğum günü partisinde; kimlerin davet edileceği, hazırlıklar ve nasıl bir düzenleme yapılacağı gibi konular önem taşır. Genellikle ilk yaş doğum günlerinde yakın akrabalar ve dostlar partiye davetlidir. Aile bireyleri, yakın dostlar, akrabaların katıldığı az sayıda kişinin olduğu bir doğum günü hem bebek hem de ev sahipleri için daha iyi olacaktır. Çünkü bebek çok kalabalıkta rahatsız olabilir. Bu nedenle daha az kişinin olduğu samimi ve içten bir kutlama ilk yaş doğum günü için daha uygun olacaktır. İlk doğum günü partisi tüm aile için önemlidir. Bu nedenle kutlamada bol bol fotoğraf çekmeyi unutmamak gerekir. Bebeğin ilk yaş günü partisi eğlenceli ve samimi olmalıdır. Genelde sade ve kalabalık olmayan kutlamalar tercih edilebilir. Ancak istenirse çok kişinin katıldığı büyük bir doğum günü partisi de düzenlenebilir. Bu tamamen kişinin isteğine bağlı bir durumdur. Bebeğin ilk doğum günü kutlanırken mekânın süslenmesi de önemlidir. Bebeğin dikkatini çekecek renkli süslemeler ya da balonlar kullanılabilir. Ancak bu süslemelerin çocukların ulaşamayacağı yerlere asılması gereklidir. İkram edilecek yiyeceklerde sizin tercihinize göre hazırlanabilir.