SİGARA KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?

Sigara kısırlığa neden olur mu? Sigaranın doğurganlık üzerindeki etkileri nelerdir? Sigara doğurganlığı nasıl etkiler?

Sigaranın insan sağlığına etkileri üzerinde bir çok bilimsel çalışma yapılmış, sigaranın kısırlığa neden olup olmadığı yada gebelikte sigara içmenin bebek üzerinde ki etkileri araştırılmıştır. Yapılan araşgebelik-ne-zamantırmalar sonucunda sigara tüketimi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Ayrıca doğurganlık üzerinde hem erkek hem de kadın açısından da ters etkileri vardır.

Sigara bir çok sağlık sorununa neden olmakla beraber, kısırlığa da neden olduğu görülmüştür. Doğurganlığı etkilemesinin yanı sıra tekrarlayan düşüklere ve yeni doğan bebeklerde gelişim bozukluklarına da neden olmaktadır. Ancak sigara tüketimi ciddi sağlık sorunlarına ve üreme sistemini olumsuz etkilemesine rağmen, pek ciddiye alınmayarak tüketilmektedir. Sigara üreme sistemini olumsuz etkileyerek kısırlığa neden olduğu için bebek planlayan eşlerin ilk olarak sigarayı bırakmaları gerekmektedir.

Sigara tüketimi doğurganlığı ciddi oranda olumsuz etkilemektedir. Sigara tüketen kişilerde kısırlık oranının daha fazla olduğu görülmektedir. Bu hem kadın için hem de erkek için geçerlidir. Ayrıca sigara içmeyen ve pasif içiciliğe maruz kalan kişilerde bu risk altındadır.

Sigara tüketiminin kadın ve erkek üreme organları üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Sigaranın erkek üreme organları üzerindeki olumsuz etkilerini sıralayacak olursak;

 • Sigara tüketimi erkeklerde sperm sayısı ve kalitesinde azalmaya neden olur.
 • Sperm sayısını azaltmakta ve spermlerde şekil-hareket bozukluğuna da neden olmaktadır.
 • Sigara tüketiminin miktarına bağlı olarak erkekte sertleşme sorununa da neden olabilir.

Sigaranın kadın üreme organları üzerindeki olumsuz etkileri;

 • Sigara doğurganlığın azalmasına neden olur. Sigara içen çiftlerde infertilite oranı daha yüksektir.
 • Menopoza erken girilmesine neden olur.
 • Sigara tüketen kadınlarda hamile kalındığında erken doğum riski, dış gebelik ve düşük riski daha fazladır.
 • Sigara kadınlarda östrojen hormonu düzeyinin azalmasına neden olur.
 • Sigara tüketen bayanlarda tüp bebek tedavisinde başarı şansı düşüştür. Ayrıca oluşan gebeliklerde de düşük riski daha fazladır.
 • Kadınlarda yumurtalıklara zarar vermekte ve yumurtlama kapasitesini azaltmaktadır.
 • Sigara tüketimi rahim ağzından içeriye spermlerin geçişini zorlaştırarak, sperm ve yumurtanın birleşme olayını olumsuz etkiler. Böyle bir durumda da hamilelik şansı azalır.
 • Sigara anne karnında bebeğe de zarar verir.

Sigaranın hamile kalmayı zorlaştırdığından bahsetmiştik. Ayrıca kadın üreme organları üzerinde de bir çok olumsuz etkisi vardır. Sigara sadece doğal yolla hamile kalmayı zorlaştırmaz. Tüp bebek tedavisinde de başarı şansını düşürür. Genellikle tüp bebek gibi yardımcı üreme tedavilerinde çiftlerden tedavi süresince sigara kullanmamaları istenir. Tedavi süresince sigara içmemek başarı şansını arttıracak ve oluşan gebeliklerin düşükle sonlanma riski daha az olacaktır. Sigara kullanan bayanlarda embriyonun rahme tutunması daha güç olur. Bu nedenle tedavi sürekli başarız sonuçlanacak ve anne adayları bir çok kez tüp bebek denemesi yapmak zorunda kalacaktır.

Hamile kalamama durumunda doktorunuz size bu konuda bilgi verecektir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce doktorunuz sizi bu konuda uyarır ve tedavi süresince de hatta üç ay öncesinden sigarayı bırakmanızı ister. Bu şekilde tedavide başarı şansı daha yüksek olur.

Kürtaj kısırlığa neden olur mu;  Kürtaj ve Kısırlık Riski

gebelik-ne-zamanBu yazımızda kürtaj sonrası hamile kalamamak ile ilgili bilgi vereceğiz. Gebeliğin sonlandırılması yani kürtaj kısırlığa neden olur mu? Kürtaj sonrası hamile kalamama nedenleri? Kürtaj ve kısırlık riski

 

Kürtaj çeşitli nedenlerle gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Bilindiği gibi ülkemizde 10 hafta ve üzeri gebeliğin sonlandırılması yasaktır. Ayrıca 10 haftanın üstü gebeliklerin sonlandırılması kanunen yasak olmakla birlikte tıbben de risklidir. Bebeğin kalp atışı olmadığında ya da annenin hayati tehlikesi bulunduğunda doktorların ortak kararı ile kürtaj yapılabilir. Özellikle ilk gebeliklerde sağlıksız gebelik( bebeğin kalp atışının duyulmaması ya da bebekte ciddi bir sağlık sorunu olması) riski fazladır ve bu gebelikler sonlandırılır. Bu gebeliklerin sonlandırılması vakum aspirasyon yöntemi ile olmaktadır.

 

Sağlıksız gebelikler, yapılan ultrason muayenesi ile anlaşılmaktadır. Bu durumda doktorunuzun size önerisi kürtaj olacaktır. Bazı anne adayları kürtaj olayına çok sıcak bakmaz. Özellikle dinde kürtajın yasak ve istenmeyen bir durum olması nedeniyle kürtajı birçok anne adayı reddeder. Ancak hem dinen hem de tıbben, annenin hayati riskinin olması durumunda gebeliğin sonlandırılması mecburidir. Bazı anne adayları ise kürtajın kısırlığa neden olacağını düşündüğü için kürtaja pek sıcak bakmaz. Akla gelen ilk soru; tekrar hamile kalabilecek miyimdir?

Halk arasındaki birçok düşünce aslında yanlıştır. Bunlardan biriside kürtajın kısırlık yaptığı düşüncesidir. Özellikle ilk gebeliklerde yani hiç doğum yapmayan bayanlarda kürtajın kısırlığa neden olduğu yanlıştır, böyle bir durumun olma ihtimali yoktur. Bayanlar bu tür yanlış inanışlara kulak asmamalıdır. Gebelikte bebeğin kalp atışının olmaması yani ölü bebek gibi durumlarda doktorunuz kürtajı önerecektir. Çünkü bebek ölüdür ve bu gebelik sağlıksızdır. Bu nedenle gebelik sonlandırılmalıdır. Bu tür işlemleri yapan ekip oldukça tecrübeli ve deneyimlidir. Uygun ve doğru şartlar altında yapılan kürtaj herhangi bir soruna neden olmaz. Genellikle doktorlar kürtajda, vakum tekniğini kullandığı için rahim içerisinin zarar görme ihtimali oldukça düşüktür. Bu durumda da kürtajın kısırlığa neden olduğu düşüncesi oldukça yanlıştır.

 

Bilinmeyen infertelite son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir ifadedir. Sebebi bilinmeyen kısırlık hiç kürtaj olmayan bayanlarda da görülmektedir. Hamile kalamamanın birçok nedeni olabileceğinden mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Yapılacak muayene ve testler sonucunda da sorun anlaşılır ve tedaviye başlanır. Kürtaj olmak yeniden hamile kalmaya engel değildir. Kürtaj sonrası doktorunuzun önerilerini dinlemelisiniz. Çünkü doktorunuz belli bir süre hamile kalmayı yasaklayacaktır. Bu süre bittiğinde tekrar hamile kalmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

 

Kürtaj olmak yeniden hamile kalmaya engel değildir ancak kürtaj asla doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Ancak tıbbi açıdan gebeliğin sonlandırılması gereken durumlarda kürtaja başvurulmalıdır.  Ayrıca kürtaj sonrasında kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

 

İstenmeyen gebeliklerde anne adayları çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından çok tehlikelidir. Yasal olmayan yollara başvurmak oldukça yanlıştır. Sonlandırılması gereken gebeliklerde, tekrar hamile kalamam düşüncesi ile kürtajdan kaçmak da bir o kadar yanlıştır.

Polikistik Over Sendromu (PKO)

Bu yazımızda polikistik over sendromu hakkında bilgi vereceğiz. Polikistik overin tanımını yapacak olursak, yumurtalıklarda çok sayıda küçük kist oluşması olarak tanımlanabilir.
Yumurtalıklarda küçük kistler oluşması, bazı hormonal dengesizliklere neden olur. Bununla beraber yumurtalıklarda irileşme de olabilir. Polikistik over bayanlarda birçok soruna zemin hazırlar. Birkaç belirtisi vardır ve tedavisi mümkün olan bir sorundur. Bu nedenle bayanlar bu konuda dikkatli olmalı ve bu belirtileri ciddiye almalıdır.vv

Polikistik over neden olur?

Bu sorunun aslında birçok cevabı vardır ve kesin şu nedenle oluşur demek de yanlıştır. Ancak ilk neden adet düzensizliği sonucu folikül gelişiminin yavaşlamasıdır. Yumurtanın gelişmemesi sonucunda kist oluşur ve bu durum tekrarladıkça küçük çapta kistler de artar. Polikistik over sendromu ergenliğe kadar uzanan bir süreçtir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Polikistik over belirtileri nelerdir?
• En sık rastlanan belirti aşırı tüylenmedir. Yüzde, göğüs arasında, göğüs uçlarında, göbekte gibi vücudun belirli bölgelerinde tüylenmede artış görülür. Tüylenmede artış ilk belirtidir.

• Diğer bir belirti ise, adet düzensizliğidir. Yumurtlamanın gerçekleşmemesi sonucu kistler oluşur ve bu durum adet gecikmesine neden olmaktadır.

• Polikistik over sendromu adet düzensizliğine neden olur. Bu da yumurtlamanın düzgün olmamasına neden olacağı için bu hastalarda hamile kalamama şikâyeti vardır. Yani bir diğer belirti ise kısırlıktır.

• Polikistik over sendromunun en önemli belirtisi; tüylenme ve adet düzensizliğidir.

• Obesite

• Sivilce problemi

Polikistik over nasıl anlaşılır?

Yukarıda sıralanan belirtilerden bir ya da birkaçının olması durumunda bir jinekologa gitmelisiniz. Kesin teşhis hormon testleri ve ultrason ile tespit edilir. Ultrason ile kist olup olmadığına bakılır. Hormon testi ile de polikistik over sendromu teşhisi konulabilir. Hormonlarda dengesizlik olması tüylenmenin artmasına neden olur.

Polikistik Over Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet düzensizliği, tüylenme, kilo alımı, akne ya da hamile kalamama gibi polikistik over sendromu belirtilerinden bir ya da bir kaçı varsa öncelikle doktora gitmelisiniz. Polikistik over sendromu teşhisi koymak için hormon testi ve ultrason muayenesi yapılır. Yapılan testler sonucunda hormonlarda ki dengesizlik göze çarpar. Ayrıca ultrason muayenesinde de küçük kistler görülür. O zaman polikistik over sendromu tedavisine başlanır.

Tedavi hastanın çocuk isteminin olup olmadığına göre yapılır. Eğer çocuk istemi yoksa doğum kontrol haplarıyla tedavi yapılır. Eğer çocuk istemi varsa, klomen sitrat yardımı ile ovulasyon sağlanmaya çalışılır. Yumurta uyarıcı ilaçlar ile poliskistik over senromu tedavisi sağlanır.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kısırlığın yani infertilitenin birçok nedeni olabilir. Hamile kalamama sorunu birçok bayanda görülen bir durumdur. Son zamanlarda da bilinmeyen infertilite kelimesini çevrenizden sıkça duymuşsunuzdur. Bu durum bayanları oldukça etkilemektedir. Adsız

Peki, hamile kalamamanın nedenleri nelerdir?

Kısırlıktan bahsedebilmek için öncelikle bir sene düzenli cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Bir sene boyunca düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa, kısırlık sorunundan bahsedilebilir. Bir seneden önce gebelik oluşmamışsa, bu durum normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Bir sene geçmiş ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa, öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Çocuk sahibi olamama gibi problemlerde sorun erkekte veya kadında ya da her ikisinde de olabilir. Bu nedenle gerekli testler ile hamile kalamamanın nedeni araştırılmalıdır. Bu testlerin sonucunda kısırlıktan bahsetmek daha doğrudur.

Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında yumurtlama bozuklukları, tüplerin tıkalı olması, hormon yetmezliği, rahim ile ilgili sorunlar gibi nedenler sıklıkla karşılaşılan sorunlardır. Tabi kısırlığın birçok nedeni olabilir. Her bayanda sorun farklı olabilir. Ancak en fazla karşılaşılan neden yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama bozuklukları hamileliği geciktirebilir ya da engelleyebilir. Bayanlarda en sık görülen kısırlık nedenlerinin başında gelir. Yumurtlamanın olmaması ya da düzensiz ve seyrek olması yumurtlama bozukluğudur. Yumurtlama bozukluğunun en önemli belirtisi adet düzensizliğidir. Gebeliğin oluşması için yumurta oluşması ve bu yumurtanın çatlayarak döllenmesi gerekir. Eğer yumurtlama olmazsa gebelik olmayacağı için, en önemli kısırlık nedenidir. Yumurtlama bozukluklarının tedavisi vardır ve genelde ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kısırlığın bir diğer nedeni ise; Tüplerin tıkalı olmasıdır. Tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması gebeliği engelleyen bir durumdur. Fallop tüplerinin tamamen ya da kısmen tıkalı olması durumunda sperm ile yumurta birleşemez. Bu yüzden de gebeliğin oluşması engellenir. Tüplerin tıkalı olmasının nedenleri arasında enfeksiyonlar, ameliyatlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sıralanabilir. Tüplerin tıkalı olup olmadığını anlamak için HSG rahim filmi çekilerek tüplerin durumuna bakılır. Gerekli tedaviler yapılarak sorun ortadan kaldırılabilir, eğer sonuç olumlu olmaz ise tüp bebek yöntemine başvurulur.

Çoğu zaman kadında ya da erkekte hiçbir sorun bulunamaz. Yapılan testler sonucunda da gebeliğin oluşmasına engel bulunamazsa bu duruma bilinmeyen infertilite denir. Ancak bu durumla fazla sık karşılaşılmaz. Genelde gebeliğe engel bir durum yapılan testler sonucunda bulunur. Kadınlarda en sık rastlanan hamile kalamama nedenleri, yumurtlama problemi ve tüplerin tıkalı olmasıdır. Hamile kalamamanın birçok nedeni olabilir. Bazen hiçbir sağlık sorunu olmamasına rağmen gebelik oluşmaz. Birçok etken hamileliği önleyebilir. Stres ya da anne adayının yaşı bu tür etkenlerdendir. Ayrıca cinsel ilişki sıklığı ve yumurtlama döneminde cinsel ilişki gebelik şansını arttıran faktörlerdendir.

Kısırlığın nedenlerinden biriside alerjik nedenlerdir. Ancak bu durum fazla sık görülmez. Tedavisi vardır. Polikistik over ve rahim ağzı ile ilgili sorunlar da kısırlık nedenleri aradında sayılabilir.