Ovülasyon testi nedir?

Gebelik şansını arttırmak için yumurtlama gününü takip etmek önemlidir. Hamile kalmak isteyen bayanlar mutlaka yumurtlama günlerini takip etmelidir. Yumurtlama yani ovülasyon 28 günde bir adet gören bayanda 14.günde, 30 günde bir adet olan bayanda ise 16.günde olan bir olaydır. Kısaca yumurtlama olayı iki adet döngüsünün ortasında ki günde olur.gebelik-ne-zaman

Bu yazımızda ovülasyon testi hakkında bilgi vereceğiz. Evde yapacağınız ovülasyon testi ile hamilelik şansınızı arttırabilirsiniz. İlk olarak ovülasyon testinin ne olduğundan bahsedelim;

Adet döneminin ortasına denk gelen yumurtlama olayı, folikül adı verilen kesecikler den yumurta salınmasıdır. Bu dönem hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu günlerdir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen bayanlar yumurtlama gününü belirlemek için ovülasyon testini kullanabilir. Bu şekilde yumurtlamanızın olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Peki ovülasyon testi yumurtlamanın olup olmadığını nasıl belirler?

Düzensiz adet görüyorsanız yumurtlamanın hangi güne denk geldiğini belirlemek zor olacaktır. Bu aşamada ovülasyon testi size yardımcı olur. Ovülasyon testleri Luteinizan Hormonunun yükselip yükselmediğini tespit eden bir testtir. Kadınlarda yumurtlama gerçekleştiğinde bu Luteinizan Hormonu (LH) yükselir. LH’nin yükselmesinden sonra 24-36 saat içinde cinsel ilişki olursa hamilelik şansı yüksektir. İşte bu hormon yüksekliğini tespit etmek için de ovülasyon testini kullanırız.

Ovülasyon testi oldukça kolay ve güvenilir bir testtir. Bu test hamilelik testi gibi evde yapılmakta ve mantığı hamilelik testi ile aynıdır. Bu test istenilen zamanda yapılabilir ancak test için en iyi zaman iki adet döngüsünün tam ortasında ki gündür. Bu nedenle iki adet arasında ki zaman iyi hesaplanmalı, test pozitif çıkana kadar da test yapılmaya devam edilmelidir. Her kadında adet dönemi farklı periyottadır. Düzenli adet gören bayanlarda adet döngüsü 28 günken, düzensiz adet olan bayanlarda ise bu süre değişmektedir. Bu nedenle testin yapılma zamanı da her kadına göre değişir.

Ovülasyon testleri güvenilir bir testtir ancak asla doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Yumurtlama günü dışında hamilelik şansı düşüktür ancak düşük de olsa hamilelik şansı vardır. Yani “yumurtlama günümü belirledim; yumurtlama olmuştur ve ben artık hamile kalmam” demek yanlış olur. Bu nedenle hamilelik düşünülmüyorsa farklı doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir. Takvim yöntemi ile doğum kontrol pek güvenilir bir yöntem değildir.

Düzenli adet gören bayanlarda her ay yumurtlama olur. Eğer o ay hamile kalamamışsanız telaşlanmayın ve diğer aylarda da testi yapmaya devam edin.

Ovülasyon testi hamilelik testi gibidir, test çubuğuna idrar pipeti ile bir kaç damla idrar damlatılır. Test çubuğunda çift çizgi belirmesi yumurtlamanızın olduğunu gösterir. Test yapıldığı gün ve sonrasında ki gün hamilelik şansı yüksektir. Ancak test çubuğunda tek çizgi çıkmışsa sonuç negatiftir yani yakın zamanda yumurtlamanız olmayacak ve hamilelik şansınız da düşük olacaktır. Test yapıldıktan sonra kesin sonuç için 5 dakika beklemekte fayda vardır.

Ovülasyon testlerinde sonuç ya pozitif ya da negatif çıkacaktır. Aynı hamilelik testlerinde olduğu gibi tek çizgi veya çift çizgi çıkacaktır. Adet bitiminden sonra test çift çizgi çıkana kadar yapılmaya devam edilmelidir. Bu ovülasyon testlerini eczanelerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ovülasyon testlerinin güvenli olduğunu söylemiştik. Ancak bazı durumlarda test yanıltıcı sonuçlar verebilir. İlk olarak hormon ilaçları testin yanlış sonuç vermesine neden olacaktır. Bu nedenle hormon ilaçları kullanıyorsanız, bu durumu doktorunuza danışmalı ve detaylı bilgi almalısınız. Testi yaparken sabah idrarı yerine gün içindeki idrarı kullanmakta fayda vardır. Ovülasyon testinin sonucunu, hormon ilaçları dışındaki ilaçlar etkilemez. Yani ağrı kesici ya da antibiyotik gibi ilaçlar kullanıyorsanız sonuçta değişme olmaz. Alkol ve sigara kullanımı da ovülasyon testi sonucunun değişmesine neden olmaz. Ancak alkol ve sigaranın doğurganlık üzerinde ciddi olumsuz sonuçlarının olduğu da unutulmamalıdır.

 

Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama (ovulasyon) dönemi hesaplama

 

Bu yazımızda hamile kalmak isteyen bayanları yakından ilgilendiren bir konu olan, yumurtlama (ovulasyon) tarihi hesaplama hakkında bilgi vereceğiz. Yumurtlama günü nasıl hesaplanır? Takvim yöntemi ile yumurtlama günü hesaplama nasıl olur? Yumurtlama belirtileri nelerdir? Yumurtlama (ovulasyan) günü hakkında bilgi.

Gebelik karmaşık bir süreçtir ve birçok bayan çok istemelerine rağmen hamile kalamamaktadır. Bu nedenle hamilelik şansını yükseltmek için gebe kalma günlerini iyi bilmek ve bu günleri takip etmek önemlidir. Çünkü hamileliğe en elverişli zamanlar, yumurtlamanın olduğu gün ve önceki üç gündür. Bu tarihlerde cinsel ilişki sonrası gebe kalınma ihtimali yüksektir. Birçok bayan yumurtlama gününü takip ederek hamile kalmıştır. Yalnız hamile kalmak için sadece yumurtlama tarihini hesaplamak yeterli değildir. Çünkü bir kadının hamile kalabilmesi için, yumurtalıklarında düzgün bir yumurta oluşması, bunu ovulasyon yapması( yani yumurtlaması) ve bu yumurtanın tüpler tarafından yakalanarak burada sperm ile döllenmesi gerekir. Ayrıca cinsel ilişki sonrası spermler ve yumurta ortalama 24 saat canlı kalabilmektedir.

Peki, yumurtlama günü nasıl hesaplanır?

Bir bayanda normal adet döngüsü 28 ile 30 gün arasında değişmektedir. Yani normalde ilk adet günü ile sonraki âdetin ilk günü arasındaki süreç 28 gündür. Bu süreç adet döngüsü olarak adlandırılır ve yumurtlama günü hesaplamada bu döngüye göre olur. Hamilelik için verimliliğin en yüksek olduğu dönem yumurtlama gününe en yakın olan 3 – 4 günlük dönemdir. Bu durumda 28 günde bir adet gören bir bayanda yumurtlamanın olduğu gün âdetin 14. günüdür. 30 günde bir adet olan bir bayanda ise yumurtlama günü âdetin 16. günüdür. Yani yumurtlama iki âdetin tam ortasında ki günde gerçekleşir. Yumurtlama gününü etkileyen durumlardan biri adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği gibi bir durum da adet döngüsü değişeceği için hamile kalmak isteyen bayanlar adet dönemlerini düzenli bir şekilde kaydetmelidir.

Düzenli adet olan bayanlar adet kanamasının başladığı ilk günden saymalı, 10 ile 14. günler arasında düzenli şekilde cinsel ilişki de bulunarak hamilelik şansını arttırabilir. Yani diğer adet dönemine 18 gün kala bir haftalık süreç yumurtlamanın olduğu günlerdir. Yumurtlama gününü hesaplamanın en kolay yolu âdetin ilk gününden saymalı ve âdetin 10. gününden itibaren bir hafta boyunca düzenli cinsel ilişkide bulunarak hamile kalabilirsiniz. Önemli olan adet döngüsünü takip etmektir. Örneğin bazı bayanlarda adet döngüsü 28 gün iken bazı bayanlarda 30 gündür. Bu durumda yumurtlama günü 16. güne kayar. Bazı bayanlar ise adet döngüsü 26 gündür. 26 günde bir adet olan bayanda yumurtlama günü âdetin 12. günüdür. Bu şekilde hesaplanarak hamilelik şansı arttırılabilir.

Bazı bayanlarda özellikle adet düzensizliklerinde yumurtlama günü herhangi bir günde olabilir. Bu yüzden yumurtalıkların düzgün çalışması önemlidir. Takvim yöntemi dışında yumurtlama gününü anlamanın birkaç yolu vardır. Vücut ısısının ölçülmesi bir diğer yöntemdir. Yumurtlama sonrası vücut ısısında artış olur. Diğer belirtiler ise; vajinal akıntıda artış, vücut ısısının artması, tek taraflı ya da çift taraflı kasık ağrısı, göğüslerde hassasiyetin artması ve bazen cinsel istekte artıştır.