HAMİLELİKTE PİRİNÇ TÜKETİMİ

HAMİLELİKTE PİRİNÇ TÜKETİMİ

Bu yazımızda pirinç ve pirinç tüketimi hakkında bilgi vereceğiz. Hamile bayanlar pirinç yemeli midir? Anne adayları ne kadar pirinç tüketmeli?

Gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayı sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Gebelikte kalsiyum, demir ve vitamin ihtiyacı daha da fazlalaşır. Bu durumda tahıl ve kuru baklagillerin tüketilmesi oldukça faydalıdır. Bu grubun içerisinde pirinç de yer alır. Oldukça sık tüketilen pirinç anne ve bebeğin sağlığı için çok faydalıdır. Hamilelik döneminde bol pirinç tüketmek, hem annenin hem de bebeğin ihtiyaç duyacağı vitaminlerin alınmasını sağlar. Uzmanlara göre anne adayının pirinç tüketmesi hem kendisi hem de bebek için faydalıdır.

Yapılan bazı araştırmalarda pirinçte yer alan farklı vitamin ve minerallerin hamilelik döneminde sağlık açısından büyük önem taşıdığı görülmüştür. Pirinç doğal bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2 vitaminlerini içeren pirincin bu nedenle gebelik döneminde tüketilmesi çok faydalıdır. Ayrıca gebelik de demir ihtiyacı da fazlalaşır. Normal zamanlara göre gebelikte demir ihtiyacı iki katına çıkar. Gebeliğin son aylarında pirinç tüketimi demirin depolanmasını, doğumdan sonra bebeğin ilk yaşamsal fonksiyonlarında kullanmak üzere demir depolanmasını sağlar. Pirinç tüketiminin hem anne adayı üzerinde hem de bebek üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kan şekeri düzeyini sabit tutmada ve hazmı kolaylaştırmada pirinç çok faydalıdır. Gebelikte düzenli şekilde pirinç tüketilmesi rahat bir gebelik süreci sağlar. Pirincin içerisinde bulunan mineraller sayesinde anne adayı rahat bir hamilelik süreci yaşar. Ayrıca pirincin tansiyon dengeleme özelliği de vardır. bazı anne adayları gebelikte tansiyon sorunu yaşar. Yükselen ya da düşen tansiyon sorunlara yol açabilir. Bu nedenle pirinç yüksek tansiyonun önlenmesinde ve tansiyonu dengeleme de etkilidir.

Pirincin faydaları saymakla bitmez. Pirincin içerisinde yer alan A vitamini; deri, saç ve diş eti sağlığı için gerekli bir vitamindir. B1 vitamini ise bebeğin gelişim döneminde hücre oluşumu, dolaşım sistemi ve sinir sistemi için önemlidir. B2 Vitamini ise hamilelik döneminde artan enerji ihtiyacına cevap verebilmek için, besinlerdeki enerjiyi açığa çıkarması nedeniyle önemli ve alınması gereken bir vitamin türüdür. Pirincin içerisinde A vitamini, B1, B2 vitamini bol miktarda bulunur. Ayrıca pirincin içerisinde bulunan kalsiyum bebeğin sağlıklı vücut ve kemik yapısının oluşması ve aynı zamanda anne adayında meydana gelebilecek diş çürümesi, el ve ayak tırnaklarındaki güçsüzlükler ve kalsiyum eksikliğinde ortaya çıkabilecek bedensel ağrılar için etkilidir. En önemlisi de pirincin içerisinde folik asit bulunur ve folik asidin gebelikte alınması gerekir.

Hamilelikte Pirinç Kullanımının Gerekliliği

Eğer hamile iseniz, anne adayıysanız; ve dünyanızı renklendirecek bir bebeğiniz yola çıkmış size doğru geliyorsa, bu durum sizde de bir takım değişimlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bunlardan bir tanesi de, kalsiyum, vitamin; ve demir eksiklikleridir. Siz kendinizdeki bu eksiği kapatmalısınız ki, hem daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilin; hem de bebeğinizin sağlığı yerinde olsun.
Hamilelik döneminde eksikliği hissedilen kalsiyum, vitamin ve demir eksikliğinin giderilmesi; ve hatta oluşmadan önlenebilmesi için, anne adayının bol miktarda tahıl; ve kuru baklagil tüketmesi gerekmektedir. Özellikle pirinç tüketirseniz, hem bebeğinizi daha sağlıklı büyütmüş olursunuz; hem de siz daha sağlıklı ve daha dik durabilirsiniz hamilelik sürecinizde.
Pirinç içerisinde bulunan pek çok vitamin ve mineral, hamilelik döneminde, anne adayına ve bebeğe büyük katkılar sağlayacaktır. Çünkü pirinç, doğal bir vitamin ve mineraller deposu olarak bilinmektedir. Pirinç içerisinde, A, B1, B2, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, karbonhidrat, protein, potasyum, sodyum ve çinko bulunmaktadır.

Hamilelik dönemindeki anne adayı, demir ihtiyacını ikiye katlamaktadır. Bebeğiniz, hamileliğinizin son dönemlerinde, doğumdan sonra kullanabilmek üzere, kendi bünyesinde demir depolamalıdır. Bu nedenle de, özellikle, hamileliğinizin son döneminde tüketeceğiniz pirinç, bebeğinizin ve sizin demir ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayacaktır.
Pirinç, aynı zamanda, tansiyonu dengeleyen, şeker oranını sabit tutan, hazmı kolay bir besin maddesi olması ile bilinmektedir. Şekerinizin sabit olması sebebiyle hamileliğiniz daha rahat geçerken, tansiyonunuzun da düzenlenmesi sayesinde, hamilelik sırasında ortaya çıkan yüksek tansiyon riskinden de kurtulmuş olursunuz. Pirincin içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin faydalarına baktığımızda,
A vitamini: Diş eti, deri ve saç sağlığı açısından gerekli vitaminlerden bir tanesidir.
B1 vitamini: Bebeğin gelişim aşamasında, hücrelerinin oluşmasına, sinir sisteminin dengelenmesine; ve dolaşım sistemine fayda sağlaması sebebiyle, hamilelik döneminin vazgeçilmez vitaminlerinden bir tanesidir.
B2 vitamini: Besinlerdeki enerjiyi açığa çıkartır. Bu özelliği ile, ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi elde etmenize yardımcı olur:
Kalsiyum: Bebeğinizin kemik ve vücut yapısının sağlıklı gelişmesine katkıda bulunurken, sizin de, kalsiyum eksikliği nedeniyle yaşayacağınız ağrılarınızın ortadan kaldırılmasını, diş çürüklerinin önlenmesini, bunun yanında, el ve ayak tırnaklarınızın güçlenmesini sağlaması ile bilinen etkilere sahiptir.
Pirinç, aynı zamanda, anne sağlığı açısından, bebeğin gelişimine de büyük ölçüde katkı sağlayan folik asit alımı bakımından zengin bir besindir.