RAHİM FİLMİNDE TÜPLERİN KAPALI (TIKALI)  OLMASI

AdsızBu yazımızda rahim filminde tüplerin kapalı olması hakkında bilgi vereceğiz. Tüpler tıkalı olduğunda ne olur? Tüplerin tıkalı olması gebeliği önler mi?

 

Hamile kalamamak ya da bilinmeyen infertelite gibi durumlarda bir takım testler yapılmaktadır. Bunlardan biri de rahim filmidir. Rahim filmi ile tüplerin tıkalı olup olmadığına bakılır. Eğer tüpler tıkalı ise sperm yumurta ile buluşamaz ve bunun sonucunda da hamilelik olmaz. Eğer tüpler açık ise bu normaldir ve gebeliğe engel bir durum yoktur. Rahmin sağında ve solunda uterusa uzanan iki tane kanal vardır. Bu kanalların kapalı olması durumunda hamilelik zorlaşır. Tüplerin kapalı ya da açık olmasını anlamanın tek yolu rahim filmidir. Rahim filmi sonucunda tüpler açık, her ikisi kapalı ya da tüplerden sadece birisi tıkalı gibi sonuçlar çıkmaktadır. Eğer sadece tüplerden birisi tıkalı ise; o tüpten yumurta hücresi rahme ulaşamaz ancak yinede gebelik şansı vardır. Diğer tüpün açık olması gebelik şansını arttırır. Tabi ki her iki tüpü açık olan bayanlarda gebelik şansı daha yüksektir. Tüplerin birinin kapalı olması durumunda, hamilelik kendi de oluşabilir ya da ilaç tedavisi ile hamilelik olabilir. Yani tüplerden birinin tıkalı olması durumunda gebelik şansı vardır. Eğer gebelik oluşmuyorsa; aşılama ya da tüp bebek denenebilir.

 

Tüplerin ikisi de tıkalı ise, normal şartlarda hamilelik mümkün değildir. Böyle durumlarda doktorunuz size ilaç tedavisi ya da tüp bebek önerir. Gerekli tedaviler ile hamilelik denenmelidir. Bayanların en sık sorduğu sorulardan birisi de tüpleri kapalı olanlar kendiliğinden hamile kalabilir mi? Tüplerin kapalı olması durumunda kendiliğinden hamilelik zordur. Ancak her zaman bir ihtimal de vardır. Yapılan araşmalarda, her iki tüpü de kapalı olan hastaların nadiren de olsa hamile kaldığı görülmüştür. Önemli olan tüplerin gerçekten tıkalı olup olmadığını anlamaktır. Çünkü bazen rahim filmi sırasında kasılmalar olabilmekte ve bu tüplerin kapalı olduğu gibi görünmesine neden olmaktadır. Yani rahim filmi yanıltıcı olmaktadır.

 

Tüplerin tıkalı olup olmadığını anlamanın yolu rahim filmi (HSG)dir. Rahim filmi kasılmalardan dolayı bazen yanıltıcı olabilmektedir. Laparoskopi ise en belirleyici yöntemdir. Doktorunuz bu konu ile ilgili size bilgi verecektir.