BİR TÜP BEBEK HİKAYESİ

BİR TÜP BEBEK HİKAYESİ

Merve Hanım 29 Yaşında

Merhabalar, adım Merve ve on yıllık evliyim… Size kendi umut dolu tüp bebek hikayemi anlatacağım. Eşimle on senelik mutlu bir evliliğimiz var. Ben çocukları her zaman seven biri olmuşumdur ki bu nedenle hemen çocuk sahibi olmak istedim. İlk sene hamile kalamadığım da hiç endişelenmedim. Çevremde sürekli merak etme olur, daha yeni evlisin, yaşın daha küçük gibi cümleleri duyuyordum. Bu şekilde iki yıl geçti daha sonra bir şeylerin ters gittiğini düşünüp, hamile kalamadığım için bir kadın doğum uzmanına gitmeye karar verdim. Yapılan muayene ve testler sonucunda hamile kalmaya engel bir durumun olmadığı ve hamile kalabileceğim söylendi. Bir yıl doğal yolla hamile kalma ve ilaç tedavileri ile geçti. Ama her ay umutla pozitif olması beklenen sonuç negatif oldu.fft150_mf1315718

Yaşadıklarıma bir anlam veremiyordum; her şey normal, her ay düzenli regl oluyorum, hamile kalmamam için bir neden yok ama ben hamile kalamıyorum… Benim için bu dönem oldukça zor ve sıkıntılı oldu. “Acaba hiç çocuğum olmayacak mı”? Düşüncesi aklımdan hiç çıkmamaya başladı. Birde çevremde devamlı hamile kalan ve doğum yapan anneleri gördükçe endişem iyice arttı. Elbette bu durum eşimle olan ilişkime de yansıdı. Ben devamlı huzursuz ve gergin olduğum için bunu eşime de yansıtıyordum. Ama eşim oldukça anlayışlı bir insan olduğu için her zaman bana destek oldu. Bu dönemde evden çıkmak istemiyordum hatta neredeyse bütün gün uyumak istedim. Daha sonra hayatın böyle devam edemeyeceğine karar vererek, kendimi toparladım ve yeniden denemeye karar verdim.

Tekrar doktora gittiğimde, doktorum aşılama yöntemini önerdi. Bu sefer hamile kalacağım umudu ile tedaviye başladım. Ancak aşılama yönteminden de istediğim sonucu alamadım. Her olumsuz sonuçta umudum biraz daha azaldı, sanki dünya yıkılmış da ben altında kalmışım gibi hissediyordum. Aslında öyle kolay kolay üzülen ve hemen pes eden biri değilimdir. Bir çok zorluğu da bu güçlü yönüm sayesinde atlattım ancak evlat sahibi olamamak çok ayrı bir duygu ve bunu yaşamayan anlamaz. Bu nedenle asla pes etmedim her olumsuz tedavi sonrasında tekrar ayağa kalkıp yeniden denedim.

Sonra kendi kendime bir karar alıp, her şeyi oluruna bırakmaya karar verdim. Artık bebek fikrini tamamen aklımdan çıkaracak ve her şey nasip kısmet diyecektim. Bebek tedavisine de bir sene yıl ara verdim. Bir yılın sonunda tüp bebek yaptırmaya karar verdim ve bu yöntemle şansımın daha yüksek olacağına inandım. Bu sefer olacak, umudunu kaybetme diyerek kendimi güçlendirerek tedaviye başladım. Tüp bebek tedavisi diğer tedavilerden çok farklıydı. Bu ilk tüp bebek denememdi ve tüp bebek hakkında fazla bir bilgim yoktu. Her şeyi yaşayıp öğrenecektim…

Bu süreç de benim için zor geçti ve yumurta toplama gününü sabırsızlıkla bekledim. Nihayet yumurta toplama işlemi gerçekleşti ve 11 tane embriyo elde edildi. Doktorum embriyoların kaliteli olduğunu ve beşinci gün transferi olacağını söylediğinde çok sevindim. Sıra embriyo transferine geldi …

Embriyo transferim gerçekleşti ve on günlük bekleme sürem başladı. Eve gittim, bol bol dinlendim, fazla ayakta kalmamaya dikkat ettim. On günün sonunda sıra kan testine geldi, embriyonun tutunup tutunmadığı belli olacaktı. Sabah kan testi verdim ve eve tekrar döndüm. Saatler geçmek bilmedi. Sonucu almaya cesaret edemedim, sonucu eşim aldı ve beni aradı. Çok tuhaf bir duygu içindeydim, eşim telefonda hamile olduğumu söylediğinde dünyalar benim oldu. Evet tedavim bu sefer olumlu sonuçlanmış ve ben ilk tüp bebek denememde hamile kalmıştım.

Aslında ben şanslıydım çünkü ilk denemede hamilelik olmuştu. Önemli olan umudu asla kaybetmemek… Ben pes etmedim, her seferinde tekrar ayağa kalktım. Kızıma kavuştuğum on an ise tüm yaşadığım zorlukları unutmuştum. Allah tüm isteyenlere hayırlı evlatlar versin…

Tüp Bebek Tedavisi ile Çocuk Sahibi Olmak

Son zamanlarda “hamile kalamıyorum” sözünü daha sık duyar olduk. Yaşam koşulları, stresli bir hayat, genetiği değiştirilmiş yumurtlama-gunugıdalar vb. Nedenlerden hamile kalmak giderek zorlaşmaktadır. Elbette hamile kalamamanın bir çok nedeni olabilir. Çiftler bir yıl düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamama durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Hamile kalamıyorum şikayeti ile doktora başvurulduğunda, doktorunuz sizden ve eşinizden bazı testler isteyecektir. Yapılacak muayene ve testler sonucunda gebeliğe engel bir durum olup olmadığına bakılır. Neden hamile kalamadığınız araştırılır ve doktorunuz hamile kalabilmeniz için uygun tedaviye başlar. İlaç tedavisi, iğne tedavisi, aşılama gibi yardımcı üreme tekniklerinden bir sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisine başlanır. Bazen hastanın sağlık durumuna göre diğer tedavi yöntemleri uygulanmadan tüp bebek tedavisi önerilir. Bu tamamen hastanın sağlık durumuna göre değişmektedir.

Bazen çiftlerde herhangi bir sorun olmamasına rağmen gebelik oluşmaz. Bu durumu da bilinmeyen infertilite adı verilir. Günümüzde hamile kalmak için kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de tüp bebektir. Tüp bebek tedavisi ile bir çok çift bebek sahibi olmaktadır. Doğal yolla hamile kalamayan bayanlar tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilir. Çocuk sahibi olmak her çiftin hayalidir ve bayanlar çocuk sahibi olmak için bazen bir çok kez tedavi görmektedir. Tüp bebek tedavisi de zorlu bir süreçtir ve bu süreçte çiftler hem maddi hem manevi olarak yıpranmaktadır. Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce, tedavinin başarısız olma ihtimalinin de bulunduğu unutulmamalıdır. Bazı bayanlarda ilk tüp bebek denemesi başarılı olurken, bazı bayanlar bir kaç kez tüp bebek denemesi sonucunda hamile kalmaktadır. Tedavinin başarılı olması, hastanın vücut yapısı ve tüp bebek merkezi ile ilgilidir. Bu nedenle tüp bebek merkezini seçerken dikkatli olmakta fayda vardır.

Tüp bebek tedavisi hakkında bir çok soru sorulmaktadır. İlk olarak kısaca tüp bebek tedavini açıklayalım. Tüp bebekte iğne tedavisi ile bayanda yumurta uyarımı yapılır. Uyarılan yumurtalar belli bir olgunluğa ulaştığında toplanır. Bu sırada erkekten sperm örneği alınır ve özel laboratuvar koşullarında yumurta ve sperm birleştirilerek döllenmesi sağlanır. Döllenme sonucunda oluşan embriyolar hastanın rahmine yerleştirilir. Tedavinin son aşaması embriyo transferidir. Transfer edilen embriyo rahme tutunduğunda gebelik oluşur. Bazı hastalar ilk tüp bebek denemesinde hamile kalırken, bazı hastalar bir kaç deneme sonrasında hamile kalmaktadır.

Diğer tedavilere oranla, tüp bebek denemesinde gebelik şansı daha fazladır. Ayrıca ilerleyen tıp sayesinde, geçmişe oranla tüp bebek tedavisi daha kolaylaşmıştır. Tüp bebek tedavisi ile geçmişten bugüne bir çok kişi çocuk sahibi olmuştur.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce ve embriyo transferi sonrasında bayanlar dikkatli olmalıdır. Bu süreçte yapılacak her hareket tedavinin başarı şansını etkiler. Özellikle stres bu süreçte çok tehlikelidir ve bayanlar embriyo transferi sonrasında maalesef çok stresli olmaktadır. “Acaba bebeğim tuttu mu? Hamile kalabilecek miyim? Tedavim başarısız olursa ne yaparım?”gibi sorular devamlı zihinde dolaşır ve bu durum bayanları çok etkiler. Embriyo transferi sonrasında anne adayı oldukça rahat olmalıdır. Ağır kaldırmamalı, yorucu egzersizler yapmamalı, mümkün olduğunca dinlenmeli ve stresten uzak durmalıdır. Her şeyin güzel olacağını, tedavinin başarılı olacağı ve sonunda bebeğinizi kucağınıza alacağınızı düşünün. Çünkü olumsuz düşünmek kişinin strese girmesine neden olur.

 

TÜP BEBEKTE EMBRİYO DONDURMA

Bu yazımızda tüp bebek tedavi yönteminde embriyo dondurma hakkında bilgi vereceğiz. Embriyo dondurma işlemi hakkında yumurtlama-gunubir çok soru sorulmaktadır. Dondurulmuş embriyo transferinde başarı şansı ne kadardır? Dondurulmuş embriyo sağlıklı olur mu? Dondurulmuş embriyo ne kadar saklanabilir? Transfer sonrası kalan embriyolar dondurulmalı mı?

Bilindiği gibi tüp bebek oldukça zor ve maliyetli bir süreçtir. Çiftler bu süreçte hem maddi hem de manevi olarak bir çöküntü içine girer. Tüp bebekte yumurta toplama işlemi sonrasında toplanılan yumurta hücresi ile erkekten alınan sperm hücresi birleştirilerek döllenmesi sağlanır. Döllenen bu yeni hücreye embriyo ismi verilir. Embriyoların laboratuvar ortamında gelişimi izlenir ve uygun görülen günde transfer işlemi gerçekleşir. Embriyo transferinde, embriyo kadının rahim içine yerleştirilir ve hamileliğin olması beklenir. Embriyo rahim içine tutunursa gebelik gerçekleşir. Normal tüp bebek tedavisinde süreç bu şekilde ilerler. İğne tedavisi ile yumurtalar uyarılır, yumurtalar toplanır, embriyo oluşur ve oluşan embriyo transfer edilir. Ancak bazı durumlarda transfer işlemi gerçekleşmez ya da transfer sonrasında kalan embriyolar dondurulur. Embriyoları dondurmada amaç, başka bir tüp bebek denemesinde kullanılmasıdır ve embriyoları dondurmak bayanlar için oldukça avantajlıdır.

Embriyo dondurma işlemi nasıl gerçekleşir?

Oluşan embriyolar genellikle 3.gün ve 5. gün arasında dondurulur. İyi kalitede embriyolar dondurulur ve dondurma işlemi iki şekilde olur. Yavaş dondurma ve hızlı dondurma sağlanarak embriyolar dondurulur ve – 196 °C de tanklarda saklanır. Dondurulan embriyolar bu tanklarda kişiye özel bölgede saklanır. Ancak her embriyo dondurma işlemi için uygun değildir. İyi kalitede 3. ve 5. gün embriyoları seçilir ve dondurulur.

Dondurulmuş embriyoları uzun süre saklamak mümkündür ancak ülkemizde yasal süre 5 yıldır. Daha uzun süre embriyoları dondurmak isteyen çiftler Sağlık Bakanlığına başvurarak süreyi uzatabilir. Embriyolar çiftlerin isteği ile bir yıl süre ile dondurulur. Bir yıl sonunda çiftler süreyi uzatmak isterse gerekli belgeleri getirerek imza atarlar. Bunun için bir miktar da ücret ödenir bu şekilde çiftler dondurulmuş embriyolarını bir yıl daha dondurabilir.

Embriyo dondurmanın bir çok avantajı vardır. Tüp bebekte yaşa ve embriyo kalitesine göre bir ya da iki embriyo transferi gerçekleşir. Transfer işleminden sonra geriye kalan embriyoları imha etmek yerine dondurup tekrar transfer için saklamak daha mantıklıdır. Başarısız tüp bebek denemelerinde tekrar yumurta toplama işlemi yerine dondurulmuş embriyo transferi hem maddi hem de zaman açısından daha avantajlıdır. Ayrıca yumurta uyarılması sırasında, aşırı yumurta uyarılma sendromu yaşayan hastalar embriyo dondurma işlemi yaparak tekrar aynı sıkıntıları yaşamak zorunda kalmaz. Bu şekilde tüp bebek denemesi başarısız olsa dahi dondurulmuş embriyolarını kullanacağı için tekrar herhangi bir sağlık sorunu yaşamaz.

Embriyo donduramanın çiftler için bir çok avantajı vardır. Tüp bebekte amaç sağlıklı bir gebeliğin elde edilmesidir. En fazla iki embriyo transferinin yapılma amacı da çoğul gebeliğin önüne geçmektir. Bu şekilde riskli gebelik ihtimali azalır. Normal şartlarda embriyo kaliteli ise ilk iki denemede 1 embriyo tarnsfer edilir. Eğer gebelik oluşmaz ve sonuç başarısız tüp bebek denemesi olursa, bir sonraki denemede dondurulmuş embriyolar kullanılır. Bu şekilde uzun ilaç kullanımına ve yumurta toplama işlemine gerek kalmaz. Çiftler tekrar tüp bebek denemek isterse embriyolar çözdürülür ve transfer işlemi gerçekleşir. Dondurulmuş embriyolar çözüldüğünde sağlıklı embriyo elde etme şansı yüksektir. Ancak her zaman sağlıklı embriyo elde edilemeyebilir. Dondurulup çözülmüş canlı sağlıklı embriyoların transferi ile normal dondurulmamış embriyo transferi arasındaki başarı şansı hemen hemen aynıdır. Dondurulmuş embriyo ile hamile kalan bir çok bayan vardır. Yani her iki embriyo transferinde de başarı şansı aynıdır.

Dondurulmuş embriyo transferi ile normal tüp bebek transferi arasında başarı şansı yönünden, düşük yada diğer komplikasyonlar yönünden hiç bir fark yoktur. Yani iki gebelikte de risk aynıdır. Ayrıca her iki transfer sonrasında kullanılan ilaçlar ve gebelik test süresi aynıdır.

 

 


TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tüp bebekte nelere dikkat edilmelidir?

Tüp bebek tedavisi oldukça önemli ve dikkat isteyen bir süreçtir. Ortalama yirmi-otuz gün süren tedavi süreci titizlikle yürütülür. Tüp bebek tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Hastalar mutlaka doktorunun önerisi doğrultusunda hareket etmelidir. Tüp bebekte başarı şansının artması için anne adayı bazı konularda daha dikkatli olmalıdır.

Bilindiği gibi tüp bebek süreci hastalar için oldukça yıpratıcıdır. Anne adayları hem tedaviden dolayı hemde hamile kalabilecek miyim endişesi ile kendini ruhsal olarak yıpratır. Aslında tedavideki ilk amaç anne adayının normal yaşamına devam etmesi ve kendini rahat hissetmesidir. Tüp bebek tedavisinde anne adayının her hareketi tedavide başarı şansını etkileyecektir. Evet, tüp bebek tedavisi zorlu bir yardımcı üreme tedavi yöntemidir. Maalesef başarısız tüp bebek tedavilerinde, bazı bayanlar bu tedaviyi bir çok kez görebiliyor. İlk tüp bebek denemesinde başarı elde edilemeyen hastalara tekrar tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Bu nedenle hastalar tüp bebek sürecinde daha dikkatli olmalıdır.bebek-cinsiyeti

Peki hastalar hangi konularda dikkatli olmalıdır?

 • İlk olarak tedavi sürecinde asla sigara ve alkol kullanmayınız. Sigara ve alkol tüp bebekte başarı şansını azaltacaktır. Ayrıca hamilelik döneminde de hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca tüp bebek tedavi öncesinde baba adayları da sigara ve alkol kullanmamaya özen göstermelidir.
 • Doktorunuzun önerdiği ilaçları saatinde ve düzenli kullanmalısınız. Ayrıca herhangi bir şikayetinizde tüp bebek doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız. Sadece doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız.
 • Tüp bebek tedavi sürecinde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Doktorunuz size bu konu ile ilgili bilgi verecektir.
 • Stres insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bu nedenle özellikle tedavi sürecinde stresten uzak durmak ve hatta stresli ortamlarda bulunmamak gerekir. Stres tedavide başarı şansını etkileyen en önemli unsurdur.
 • Hastalar tedavi sürecinde yumurta uyarma için verilen iğneleri ve diğer ilaçları mutlaka saatinde ve doktorunuzun önerdiği dozda kullanmaya özen gösterin.
 • Tedavi süresince yoğun egzersiz ve ağır spor hareketlerine ara verilmelidir, istenirse yavaş tempoda yürüyüş yapılabilir. Özellikle karın bölgesi için yapılan egzersizlere tedavi sürecinde ara verilmelidir.
 • Hastalar normal yaşamlarına devam etmeli ama yinede temkinli davranmalıdır. Stresten uzak durulmalı ve her şeyin iyi olacağını düşünmelidir.

 • Tüp bebek tedavisi sürecinde özel bir beslenme listesine gerek yoktur. Düzenli ve sağlıklı beslenmek yeterli olacaktır. Ancak bazı yiyeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır. Asitli ve kafeinli içeceklerden, yağlı ve ağır yemeklerden, abur cuburdan uzak durulmalıdır.
 • Embriyo transferi öncesinde ve sonrasında hamam ya da sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmayınız.
 • Transfer sonrasında yorucu işlerden ve uzun araba yolculuğundan kaçınılmalıdır.
 • Tüp bebek merkezi size transfer sonrasında gerekli bilgiyi verecektir. Mutlaka doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket edin.
 • Tüp bebek şansınızı arttırmak için bu konulara dikkat etmeli ve her şeyin daha iyi olacağını düşünmelisiniz.

 

 

BAŞARISIZ TÜP BEBEK DENEMELERİ

 

Bu yazımızda başarısız tüp bebek denemeleri ve sonrasındaki süreç hakkında bilgi vereceğiz. Çocuk sahibi olmak tüm çiftlerin en büyük isteğidir. Bazı çiftler bu isteğine kolay ulaşırken, bazı çiftlerin bu isteğe ulaşması biraz zaman alabiliyor. Çocuk aileyi tamamlayan en önemli varlıktır ve mutlaka her çift çocuklarının olmasını ister. Evlenen çiftler belli bir süre sonra çocuk sahibi olmak ister ve beklenen sonuç çift çizgi… Elbette her bayan hamile kalmak konusunda bu kadar şanslı değildir. Özellikle hiç bir sağlık sorunu olmadığı halde nedeni bilinmeyen infertelite gibi durumlarda iş daha da zorlaşır. “Neden hamile kalamıyorum?” Yoksa hiç hamile kalamayacak mıyım? gibi sorular hemen zihni ele geçirir. Bu nedenle sakinliği korumak oldukça önemlidir.

Doğal yolla hamile kalamayan çiftlere gerekli muayene ve testler sonucunda bir takım tedavi yöntemleri uygulanır. Sırasıyla hap tedavisi, aşılama ve son olarak da tüp bebek tedavisine başvurulur. Tüp bebek tedavisi oldukça önemli bir tedavi ve süreçtir. Tüp bebek yönteminin başarısızlık ile sonuçlanması çiftler için tam bir hayal kırıklığıdır. Özellikle bayanlar tedavi sürecinde başarı kadar başarısızlık faktörünü de asla unutmamalıdır. Evet tedavi başarı ile sonuçlanabilir, tüp bebek tutar ve hamile kalabilirsiniz. Ancak embriyo ve transfer çok iyi olmasına rağmen sonuç başarısız da olabilir. Elbette teknolojik gelişmeler ışığında başarı şansı her geçen gün artmaktadır. Ancak tüp bebek denemelerinde başarısızlık ihtimalinin olduğu da unutulmamalıdır.adsız

Başarısız tüp bebek denemesi asla moralinizi bozmasın…

Transfer sonrasında hamilelik bekleyen çiftler başarısız tüp bebek sonucunda hem maddi hem de manevi olarak çöküntü yaşarlar. Her bayanın vücut yapısı farklıdır ve ilk tüp bebek tutacak diye bir kesinlikte yoktur. Zaten ilk tüp bebeğin başarısız olması son derece doğaldır. Sonraki tüp bebek denemelerinde başarı şansı daha fazladır. Bu nedenle ümitsizliğe kapılmak ya da pes etmek yerine sonraki tedavinin başarı şansının daha fazla olacağını unutmamak daha doğrudur.

Elbette başarısızlık her konuda olduğu gibi tüp bebekte de kötü bir durumdur. Yorucu tedavi süreci sonucunda hayal kırıklığı insanı yıpratır. Transferden sonra test gününe kadar geçen süre belkide hayatın en yavaş geçen zamanlarıdır. Acaba hamile miyim sorusu insanın aklından çıkmaz ve her denemede daha fazla umutlanılır. Ve hamilesiniz ya da bu denemede de olmadı…

Başarısız tüp bebek sonrasında ki süreçte çok fazla üzülmek, çok ağlamak ya da depresyona girmek kurtarıcı çözüm değildir. Aksine sizin daha fazla yıpranmanızı neden olur. Bu nedenle ümidi kaybetmek yerine daha fazla araştırmak gerekir. Hatta bu dönemde psikolojik destek almak çok faydalı olacaktır.

Tüp bebek sonrasında sonucun negatif çıkması sizi üzebilir. Ancak siz sağlıklı olduğunuz sürece yeniden deneyebilir ve belkide bir sonrakinde sonuç pozitif olacaktır. Birkaç ay dinlenir ve tedavinize tekrar başlayabilirsiniz.

Başarısız tüp bebek sonrasında neden embriyonun rahme tutunmadığı araştırılmalı ve bir sonraki tedavi bu yönde ilerlemelidir. Başarısız tüp bebeğin bir kaç nedeni olabilir. İlk neden embriyonun yapısında genetik bir bozukluğun olması, ikinci neden ise kadının rahim içerisindeki bozukluklardır.