HAMİLELİKTE PİRİNÇ TÜKETİMİ

HAMİLELİKTE PİRİNÇ TÜKETİMİ

Bu yazımızda pirinç ve pirinç tüketimi hakkında bilgi vereceğiz. Hamile bayanlar pirinç yemeli midir? Anne adayları ne kadar pirinç tüketmeli?

Gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayı sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Gebelikte kalsiyum, demir ve vitamin ihtiyacı daha da fazlalaşır. Bu durumda tahıl ve kuru baklagillerin tüketilmesi oldukça faydalıdır. Bu grubun içerisinde pirinç de yer alır. Oldukça sık tüketilen pirinç anne ve bebeğin sağlığı için çok faydalıdır. Hamilelik döneminde bol pirinç tüketmek, hem annenin hem de bebeğin ihtiyaç duyacağı vitaminlerin alınmasını sağlar. Uzmanlara göre anne adayının pirinç tüketmesi hem kendisi hem de bebek için faydalıdır.

Yapılan bazı araştırmalarda pirinçte yer alan farklı vitamin ve minerallerin hamilelik döneminde sağlık açısından büyük önem taşıdığı görülmüştür. Pirinç doğal bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2 vitaminlerini içeren pirincin bu nedenle gebelik döneminde tüketilmesi çok faydalıdır. Ayrıca gebelik de demir ihtiyacı da fazlalaşır. Normal zamanlara göre gebelikte demir ihtiyacı iki katına çıkar. Gebeliğin son aylarında pirinç tüketimi demirin depolanmasını, doğumdan sonra bebeğin ilk yaşamsal fonksiyonlarında kullanmak üzere demir depolanmasını sağlar. Pirinç tüketiminin hem anne adayı üzerinde hem de bebek üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kan şekeri düzeyini sabit tutmada ve hazmı kolaylaştırmada pirinç çok faydalıdır. Gebelikte düzenli şekilde pirinç tüketilmesi rahat bir gebelik süreci sağlar. Pirincin içerisinde bulunan mineraller sayesinde anne adayı rahat bir hamilelik süreci yaşar. Ayrıca pirincin tansiyon dengeleme özelliği de vardır. bazı anne adayları gebelikte tansiyon sorunu yaşar. Yükselen ya da düşen tansiyon sorunlara yol açabilir. Bu nedenle pirinç yüksek tansiyonun önlenmesinde ve tansiyonu dengeleme de etkilidir.

Pirincin faydaları saymakla bitmez. Pirincin içerisinde yer alan A vitamini; deri, saç ve diş eti sağlığı için gerekli bir vitamindir. B1 vitamini ise bebeğin gelişim döneminde hücre oluşumu, dolaşım sistemi ve sinir sistemi için önemlidir. B2 Vitamini ise hamilelik döneminde artan enerji ihtiyacına cevap verebilmek için, besinlerdeki enerjiyi açığa çıkarması nedeniyle önemli ve alınması gereken bir vitamin türüdür. Pirincin içerisinde A vitamini, B1, B2 vitamini bol miktarda bulunur. Ayrıca pirincin içerisinde bulunan kalsiyum bebeğin sağlıklı vücut ve kemik yapısının oluşması ve aynı zamanda anne adayında meydana gelebilecek diş çürümesi, el ve ayak tırnaklarındaki güçsüzlükler ve kalsiyum eksikliğinde ortaya çıkabilecek bedensel ağrılar için etkilidir. En önemlisi de pirincin içerisinde folik asit bulunur ve folik asidin gebelikte alınması gerekir.