Ovülasyon testi nedir?

Gebelik şansını arttırmak için yumurtlama gününü takip etmek önemlidir. Hamile kalmak isteyen bayanlar mutlaka yumurtlama günlerini takip etmelidir. Yumurtlama yani ovülasyon 28 günde bir adet gören bayanda 14.günde, 30 günde bir adet olan bayanda ise 16.günde olan bir olaydır. Kısaca yumurtlama olayı iki adet döngüsünün ortasında ki günde olur.gebelik-ne-zaman

Bu yazımızda ovülasyon testi hakkında bilgi vereceğiz. Evde yapacağınız ovülasyon testi ile hamilelik şansınızı arttırabilirsiniz. İlk olarak ovülasyon testinin ne olduğundan bahsedelim;

Adet döneminin ortasına denk gelen yumurtlama olayı, folikül adı verilen kesecikler den yumurta salınmasıdır. Bu dönem hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu günlerdir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen bayanlar yumurtlama gününü belirlemek için ovülasyon testini kullanabilir. Bu şekilde yumurtlamanızın olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Peki ovülasyon testi yumurtlamanın olup olmadığını nasıl belirler?

Düzensiz adet görüyorsanız yumurtlamanın hangi güne denk geldiğini belirlemek zor olacaktır. Bu aşamada ovülasyon testi size yardımcı olur. Ovülasyon testleri Luteinizan Hormonunun yükselip yükselmediğini tespit eden bir testtir. Kadınlarda yumurtlama gerçekleştiğinde bu Luteinizan Hormonu (LH) yükselir. LH’nin yükselmesinden sonra 24-36 saat içinde cinsel ilişki olursa hamilelik şansı yüksektir. İşte bu hormon yüksekliğini tespit etmek için de ovülasyon testini kullanırız.

Ovülasyon testi oldukça kolay ve güvenilir bir testtir. Bu test hamilelik testi gibi evde yapılmakta ve mantığı hamilelik testi ile aynıdır. Bu test istenilen zamanda yapılabilir ancak test için en iyi zaman iki adet döngüsünün tam ortasında ki gündür. Bu nedenle iki adet arasında ki zaman iyi hesaplanmalı, test pozitif çıkana kadar da test yapılmaya devam edilmelidir. Her kadında adet dönemi farklı periyottadır. Düzenli adet gören bayanlarda adet döngüsü 28 günken, düzensiz adet olan bayanlarda ise bu süre değişmektedir. Bu nedenle testin yapılma zamanı da her kadına göre değişir.

Ovülasyon testleri güvenilir bir testtir ancak asla doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Yumurtlama günü dışında hamilelik şansı düşüktür ancak düşük de olsa hamilelik şansı vardır. Yani “yumurtlama günümü belirledim; yumurtlama olmuştur ve ben artık hamile kalmam” demek yanlış olur. Bu nedenle hamilelik düşünülmüyorsa farklı doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir. Takvim yöntemi ile doğum kontrol pek güvenilir bir yöntem değildir.

Düzenli adet gören bayanlarda her ay yumurtlama olur. Eğer o ay hamile kalamamışsanız telaşlanmayın ve diğer aylarda da testi yapmaya devam edin.

Ovülasyon testi hamilelik testi gibidir, test çubuğuna idrar pipeti ile bir kaç damla idrar damlatılır. Test çubuğunda çift çizgi belirmesi yumurtlamanızın olduğunu gösterir. Test yapıldığı gün ve sonrasında ki gün hamilelik şansı yüksektir. Ancak test çubuğunda tek çizgi çıkmışsa sonuç negatiftir yani yakın zamanda yumurtlamanız olmayacak ve hamilelik şansınız da düşük olacaktır. Test yapıldıktan sonra kesin sonuç için 5 dakika beklemekte fayda vardır.

Ovülasyon testlerinde sonuç ya pozitif ya da negatif çıkacaktır. Aynı hamilelik testlerinde olduğu gibi tek çizgi veya çift çizgi çıkacaktır. Adet bitiminden sonra test çift çizgi çıkana kadar yapılmaya devam edilmelidir. Bu ovülasyon testlerini eczanelerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ovülasyon testlerinin güvenli olduğunu söylemiştik. Ancak bazı durumlarda test yanıltıcı sonuçlar verebilir. İlk olarak hormon ilaçları testin yanlış sonuç vermesine neden olacaktır. Bu nedenle hormon ilaçları kullanıyorsanız, bu durumu doktorunuza danışmalı ve detaylı bilgi almalısınız. Testi yaparken sabah idrarı yerine gün içindeki idrarı kullanmakta fayda vardır. Ovülasyon testinin sonucunu, hormon ilaçları dışındaki ilaçlar etkilemez. Yani ağrı kesici ya da antibiyotik gibi ilaçlar kullanıyorsanız sonuçta değişme olmaz. Alkol ve sigara kullanımı da ovülasyon testi sonucunun değişmesine neden olmaz. Ancak alkol ve sigaranın doğurganlık üzerinde ciddi olumsuz sonuçlarının olduğu da unutulmamalıdır.

 

KADINLARDA YUMURTLAMA OLMAMASININ NEDENLERİ

Kadınlarda yumurtlama olmamasının nedenleri nelerdir?yumurtlama-gunu

Gebelik oldukça sistemli bir süreçtir ve sıralı bir şekilde devam eder. Kadınlarda belirli bir yumurtlama kapasitesi vardır ve her kadın belirli bir yumurtlama kapasitesi ile dünyaya gelir. Ergenlik ile beraber ayda bir yumurtlama gerçekleşir ve menopoz dönemine kadar da bu devam eder. Düzenli şekilde ayda bir yumurtlamanın olması kadının sağlıklı bir şekilde üreyebileceğinin göstergesidir. Aynı zamanda yumurtlamanın olması, adetlerin düzenli şekilde olması ve hamile kalınabilmesini de sağlar. Önemli olan yumurtlamanın düzenli bir şekilde olmasıdır. Aksi durumda adet düzensizlikleri başlayacaktır ve bunun sonucunda da hamile kalmak zorlaşacaktır.

Adet kanamasının başladığı ergenlik yıllarında ve menopoz öncesindeki bir kaç yıl adet düzensizlikleri görülür. Bunun nedeni yumurtlamanın düzenli şekilde olmamasındandır. Adetin başladığı ilk yıl, genç kızlarda yumurtlama düzenli şekilde olmaz ama sonraki yıllarda bu durum ortadan kalkar. Düzenli şekilde yumurtlama ve adet olunur.

Yumurtlamanın olmaması bazı sorunlara yol açar ve bu bayanları oldukça etkiler. bu nedenle istenilen yumurtlamanın düzenli şekilde olmasıdır. Aksi durumda adet düzensizlikleri başlayacak ve hamile kalmak zorlaşacaktır. Yumurtlamanın olmaması yani yumurtlama bozukluklarının bazı nedenleri vardır. Ancak kadının yumurtlama olmadığını kendisinin anlaması zordur. Yumurtlama bozukluğunda adet düzensizliği başlar ve kadının doğal yolla hamile kalması zorlaşır. Bunun sonucunda da kadınlar bir kadın doğum uzmanına başvurur. Yapılacak jinekolojik muayene, ultrason ve testler ile yumurtlamanın olup olmadığı ya da neden olmadığı anlaşılır.

Kadınların bir diğer merak ettiği soru ise, yumurtlama olmadan hamile kalınır mı?
Hamileliğin gerçekleşmesi için sperm ve yumurtanın birleşip döllenmesi gerekir. Sperm ya da yumurtanın olmaması durumunda gebeliğin doğal yolla oluşması imkansızdır.

Yumurtlama bozuklukları gebe kalmaya engel bir durumdur ve bayanlarda bu neden çok sık görülür. Çeşitli nedenlerle yumurtlamanın olmaması ya da düzensiz ve seyrek olması yumurtlama bozukluğudur. Tedavisi vardır, genelde ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Yumurtlama olmamasının nedenleri nelerdir?
⦁ Polikistik over sendromu (PCOS) ergenliğe kadar uzanan bir süreçtir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yumurtanın gelişmemesi sonucunda kist oluşur ve bu durum tekrarladıkça küçük çapta kistler de artar. Yumurtlama olmaması sonucunda adet düzensizliği başlar ve bunun sonucunda da folikül gelişimi yavaşlar.
⦁ Aşırı stres altında olmak, yumurtlama döneminde yumurtaların sağlıklı biçimde oluşmasını etkileyebilir. Bunun yanında stresin adet üzerinde çok büyük etkisi vardır. Adet düzensizliklerinin en önemli nedeni strestir. Stres erken adet ya da adet gecikmesi durumlarına neden olmaktadır.
⦁ Psikolojik travmalar yumurta oluşumunu olumsuz etkileyeceğinden yumurtlama bozukluklarına neden olmaktadır.
⦁ Beslenme bozuklukları ve aşırı kilo kaybı da yumurtlama bozukluklarına neden olmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenmek folikül gelişimini olumlu etkilemektedir.
⦁ Obezite de beslenme bozukluğu sonucunda aşırı kilo alınmasına neden olur. Bu da yumurtlama sorunlarına yol açar.
⦁ Troid bezi bozuklukları hamile kalmayı zorlaştırdığı gibi gebelikte de istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Tiroid bezinin az çalışması hamile kalmayı zorlaştırır, fazla çalışması ise gebelik kayıplarına ve erken doğuma neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelik planlayan kadınlar mutlaka troid muayenesi yaptırmalıdır.
⦁ Emzirme döneminde yumurtlama olmamasına sıklıkla rastlanır. Emziren annelerde bu durum geçicidir. Bazı bayanlarda ise emzirme döneminde yumurtlama bozukluğu görülmez.
⦁ Kullanılan bazı ilaçlar yumurta oluşumunu olumsuz etkiler.
⦁ Menopoz
⦁ Genetik bozukluklar
⦁ Beyinde hipofiz bezi ile ilgili sorunlar
⦁ Yumurtalık (OVER) kistleri
⦁ Böbrek üstü bezi hastalıkları