HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Bir hamilelik bekliyorsanız ya da hamile kaldığınızdan şüphe duyuyorsanız yapacağınız ilk iş eczaneden bir gebelik testi almaktır. Peki, gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik testi idrarda ya da kanda yapılarak öğrenilir. Gebeliği en erken öğrenmenin yolu kan testidir. Ayrıca kan testi en garantilisidir. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve beklenen adet tarihi gecikmiş ise kan testi yaptırarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kanda gebelik testini yaptırmak için aç ya da tok olmak şart değildir. Gerek kan testi gerekse idrar testini yapabilmek için âdetin gecikmesi beklenmelidir. Bu şekilde daha doğru sonuç alınır.

Normal kan tahlillerinde yapılan şekilde kan alınır ve laboratuara gönderilir. Sonuç 0–10 arasında ise gebelik yoktur.

Evde yapılan gebelik testlerinin uygulanışı oldukça kolaydır. Gebelik testleri gebeliği vücuttan salgılanan HCG hormonu ile saptar. Bu hormon sadece hamilelikte oluşan bir hormondur. Evde yapılan idrar testlerini günün her vaktinde yapmak mümkündür. Ancak gebelik testini sabah idrarınızla yapmak daha uygundur. Bu testi uygulamak için en iyi zaman sabahtır. İdrar testlerinin üzerinde nasıl yapılması gerektiği açıklanmaktadır. İdrarı bir kaba koyduktan sonra test çubuğuna 3–4 damla damlatarak biraz bekleyin. Test çubuğunda iki çizginin belirlemesi gebeliğin olduğunu gösterir. Test çubuğunda tek çizgi gebelik yoktur anlamına gelir. Eğer test çubuğunda hiçbir çizgi yoksa test geçersizdir. Testin son kullanma tarihine bakmayı ihmal etmeyin. Aksi durumda doğru sonucu etkileyebilir. Test çubuğunda ikinci çizginin belirsiz olması gebeliğin yeni olduğunu gösterir.

“HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?” için 2 yanıt

  1. benimde bugün 15 gün oldu olmadım adet foktorada gittim 11 ci gün çıkmadı ne yapmalıyım ama evde test yapmadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.