HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Gebelik testi ne zaman yapılmalı? Birçok bayan bu konuda kararsızlık yaşamaktadır. Erken yapılan testler yanlış yani negatif sonuç vermektedir. Bu nedenle evde yapılan gebelik testlerinin doğru zamanını bilmek önemlidir. Ayrıca evde yapılan gebelik testleri nadiren de olsa yanlış sonucu vermektedir. Eğer gebelikten şüpheleniyorsanız ve kesin sonuç almak istiyorsanız kan testi yaptırmak en doğrusudur. Gebelikten şüpheleniyorsanız ve evde yapılan gebelik testlerini uygulayacaksanız ilk olarak adet gecikmesini beklenmelidir. Adet tarihinde bir gecikme yaşanmış ise eczaneden bir test alarak hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Peki, bu testin doğru sonuç vermesi için adet tarihinin kaç gün geçmesi gerekir?

Testin erken yapılması durumunda test doğru sonucu vermeyecektir. Bunun nedeni hamilelik hormonu olan BHCG hormonunun henüz kandan idrara salgılanmamasıdır. Bu hormon idrara salgılandığında, test çubuğunda iki çizgi belirmektedir. Hamile olsanız dahi bu hormon idrara geçmemiş olduğunda size yanlış sonuç verecektir. Bu nedenle evde yapılan idrar testleri doğru zamanda yapılmalıdır.

Beklenen adet tarihinden 10 gün sonra test yapılmalıdır. Kesin sonuç almak için en az 10 gün beklemekte fayda vardır. Çok erken dönemlerde yapılan testler yanlış sonuç verebilir. Adet tarihinin en az on gün geçmesi size doğru sonucu verir. Eğer on gün beklemek istemezseniz, gebelik varsa adet gecikmesinden 5–6 gün sonra da testi yapabilirsiniz. Kan testlerinde adet gecikmesine gerek yoktur. Beklenen adet tarihinden önce kan testi yaptırarak hamileliğin olup olmadığı anlaşılabilir.

İdrar testinde silik çizgi çıkması durumunda istenirse test tekrarlanabilir. Ancak ikinci çizginin silik çıkması gebeliğin olduğunu gösterir. En garanti sonucu almak için kan testi yaptırılmalıdır. Gebelik varsa idrar testlerinde yanlış çıkma olasılığı çok düşüktür.

“HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?” için 10 yanıt

  1. dün idrar testi yaptım ve ikinci çizgi silik çıktı regl günüm normal de bugün kan testini ne zaman yaptırmalıyım?

  2. adetim 3 gün geçti test yapsam çıkarmı sadece ara ara kasık ve ama sırt ve belim çok ağrıyor ne yapabiliriyapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.