HAMİLELİKTE ADET GÖRÜLÜR MÜ?

HAMİLEYKEN ADET OLUNUR MU?

Bu yazımızda hamileyken adet olunur mu hakkında bilgi vereceğiz. Hamile kalan bir bayan adet olabilir mi? Hamile iken adet olunur mu? Hamlelik ve regl?

Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Düzenli adet görüyorsanız ve beklenen adet tarihi gecikmiş ise gebelikten şüphelenebilirsiniz. Bazı bayanlar ise hamileyken adet olduğunu söyler. Halk arasında bu duruma üstüne görme denir. Yani hamile kalan bir bayanın, beklenen adet tarihinde çok az bir kanaması olmasına üstüne görme adı verilir. Bazı bayanlar ise gebelik süresince birkaç kere adet gördüğünü söyler. Aslında gebelikte adet görülmez. Yani hamile kalan bir bayan adet göremez. Bayanların adet sandıkları aslında, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi sırasında oluşan lekelenme şeklindeki kanamalardır. Bu kanamalar adet tarihine yakın bir zamanda olduğu için adet kanaması sanılmaktadır. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde bu tür lekelenme şeklinde kanamalar görülebilir. Hamilelikte adet görülmez ancak kanamalar görülebilir. Gebelikte görülen kanamaların birçok nedeni olabilir. Düşük tehlikesi, bebeğin anne karnında ölmesi, dış gebelik, mol gebelik, rahim ağzı yaraları vb. nedenlerle gebelikte kanama görülebilir. Gebelikte görülen kanamalar adet kanaması değildir. Bu nedenle gebelikte görülen her kanama ciddiye alınarak bir doktora başvurulmalıdır. Bayanlar gebelikte görülen bu kanamaların adet kanaması olmadığını unutmamalıdır.

Gebelikte vücut hem ruhsal hem de bedensel olarak değişim içine girer. Hormonsal değişikliklere bağlı olarak vücutta çeşitli gebelik şikâyetleri gözlenir. Gebeliğin ilk haftalarında oluşan lekelenme şeklinde kanamalar yerleşme kanamasıdır. Yani döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesine bağlı olarak kanama görülebilir. Bu kanama adet kanaması değildir. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında oluşan kanamalar ise ciddiye alınmalıdır. Çünkü düşük ile ilgili bir kanama olabilir. Böyle bir kanama durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Gebelikte oluşan kanamalar adet kanaması olarak algılanmamalıdır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.