Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

Gebelik bir bayan için en önemli ve dikkat isteyen süreçlerden birisidir. Bu nedenle gebelik süresince anne adayı dikkatli olmalıdır. Anne adayı hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için sağlıklı, dengeli beslenmeli, insan sağlığına zararlı olan alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Uzmanlar hamilelikte sigara ve alkol tüketilmesinin zararlı olduğunu, bu nedenle gebelik süresince bu tür alışkanlıklardan uzak durulması gerektiğini söylemektedir.

Gebelikte alkol ve sigara tüketilmesinin birçok zararı vardır. Bilindiği gibi sigara ya da alkol insan sağlığına oldukça zarar verir. Bu nedenle bu tür kötü alışkanlıklardan uzak durmak için çeşitli kampanyalar yapılmaktadır. İnsan sağlığına bu kadar zararı olan alışkanlıkların, gebelikte de devam edilmesi daha da tehlikelidir. Anne adayı artık sadece kendine değil bebeğine de zarar vermektedir.

Gebelikte sigara ve alkol tüketiminin bebeğe zararları; İlk olarak bebeğin gelişimini etkilemekte ve bebekte çeşitli sağlık sorunlarının olmasına yol açmaktadır. Bebekte büyüme geriliği, zihinsel gerilik, öğrenme güçlüğü gibi sorunlar görülebilir.

Anne adayı ilk olarak sigara içmenin bebeğe zarar vereceğinin farkında olup, gebe kalınmadan önce bu tür alışkanlıkların bırakılması gerekmektedir. Gebelik planlayan bayanlar öncelikle bu tür alışkanlıkları bırakmalıdır. Hamilelik sırasında aşırı alkol ya da sigara tüketiminin hem anneye hem de bebeğe zararı vardır. Ayrıca hamilelik sırasında anne karnında bebeğin sigara ya da alkole maruz kalması doğumsal kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

Aşırı sigara içilmesi alınan nikotinin kana geçmesine ve plasenta aracılığı ile fetüsü etkilemesine neden olmaktadır. Hamilelikte alkol ya da sigara tüketimi düşüğe neden olmaktadır. Ayrıca gebelikte sigara ve alkol tüketen anne adaylarının erken doğum yaptıkları ve bebeklerinin düşük kiloda olduğu görülmüştür. Bir diğer zararı ise ani bebek ölümlerine neden olmaktadır.

Gebelik sırasında alkolden uzak durulmalıdır. Hamilelik sırasında alkol tüketiminin bebeğe geçerek zarar vereceği unutulmamalıdır. Gebelik boyunca anne adayı temkinli davranmalı ve dikkatli olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.